عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

بازگشت سنجاب ايراني با سه نوزاد به زيستگاهش؛

بازگشت سنجاب ايراني با سه نوزاد به زيستگاهش؛
سه شنبه 3 اسفند 1389  12:58 ب.ظ

يک سنجاب ايراني که توسط يکي از شهروندان دوستدار حيوانات به اداره کل حفاظت محيط زيست استان کرمانشاه جهت رهاسازي در طبيعت تحويل داده شده در هفته پاياني اسفند ماه پس از زايمان سه نوزادش به طبيعت باز خواهد گشت.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه کرمانشاه، يکي از کارشناسان محيط زيست درباره اين سنجاب گفت: زيبايي منحصر بفرد اين پستاندار کوچک سبب شده تا بعضي متأسفانه مبادرت به زنده گيري و اسارت و نگهداري آن در منزل نموده و همين امر باعث کاهش جمعيت آنها گرديده است.

محمد شهبازي، زيستگاه اصلي اين گونه خاص را جنگل‌هاي بلوط اعلام كرد و اظهار داشت: اين حيوان با مخفي نمودن ميوه بلوط در زير خاك، در گسترش و تجديد حيات جنگل‌هاي بلوط نقش بسيار مهمي را در اين اکوسيستم ايفا مي کند.

وي افزود: از دشمنان طبيعي سنجاب مي‌توان به برخي از پرندگان شکاري و گوشت خواراني همچون گربه وحشي، روباه و سمور اشاره کرد.

اين کارشناس محيط زيست افزود: از جمله خصوصيات سنجاب ايراني، موهاي پشت به رنگ خاکستري متمايل به قهوه‌اي و زير بدن زرد رنگ است و رنگ موهاي سر و سطح پشتي دم قرمز حنايي است که از ميوه‌هاي درختان مانند گردو، فندق، توت و بلوط تغذيه مي‌كند.

شهبازي خاطرنشان کرد: سوراخ‌هاي درختان کهنسال لانه اين حيوان است و مهمترين عامل تهديد سنجاب، قطع بي رويه درختان و تخريب زيستگاه و زنده گيري و اسارت آنها است.

وي، زمان بازگشت اين حيوان به طبيعت و رهاسازي در زيستگاه طبيعي را با توجه به ناتواني نوزادان تا پايان فصل سرما و مساعد شدن هوا اعلام کرد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها