عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

پاسداشت عالمان رسالتي بر دوش اهل دين است

پاسداشت عالمان رسالتي بر دوش اهل دين است
سه شنبه 3 اسفند 1389  12:59 ب.ظ

آيت‌الله ري‌شهري:
پاسداشت عالمان رسالتي بر دوش اهل دين است

خبرگزاري فارس: توليت آستان حضرت عبدالعظيم الحسني (ع) در پيامي به همايش خواجه نصريرالدين طوسي تاكيد كرد: پاسداشت عالمان و دين‌شناسان رسالتي هميشگي بر دوش اهل دانش و دين است.

به گزارش خبرگزاري فارس از جنوب استان تهران، آيت‌الله محمد محمدي ري‌شهري در پيامي به همايش خواجه نصيرالدين طوسي، بنيانگذار كتب نجومي مراغه با تاكيد بر پاسداشت عالمان و دين شناسان اعلام كرد: پاسداشت عالمان عامل و دين‌شناسان آگاه به زمانه، رسالتي هميشگي بر دوش اهل دانش و دين است.
توليت آستان حضرت عبدالعظيم الحسني (ع) در اين پيام ضمن تبريك ميلاد خجسته خاتم‌الانيا‌ حضرت محمد (ص) و سلاله پاكش امام صادق (ع) ابراز اميدواري كرد دانشمندان مسلمان در اين مقطع حساس از تاريخ اسلام كه جهانيان بيش از هر وقت ديگر شاهد جهاني شدن اين آيين‌اند، بتوانند به مسئوليت سنگين الهي خود بيش از پيش عمل كنند.
در اين بيانيه با تاكيد بر اينكه بزرگاني همچون خواجه نصيرالدين طوسي مي‌توانند الگوي مناسبي براي دانشمندان متعهد و مسلمان باشند،آمده است: پاسداشت عالمان عامل و دين‌شناسان آگاه به زمانه، رسالتي هميشگي بر دوش اهل دانش و دين است.
آيت‌الله ري‌شهري عنوان كرد: خواجه نصيرالدين ابو‌جعفر بن محمد‌ بن حسن جهرودي طوسي، حكيم سرآمدي است كه از خانداني نامور به دانش و دين‌ برخاست و طهارت اعراق را با تهذيب اخلاق‌ آراست و به مدد ايمان و تويق و دانش و درايت بي‌مانندش، جهاني را به شگفت آورد و از شگفتي‌هاي او، اينكه مهاجمان صحراگرد شرك آموخته را بي آن كه شمشيري از نيام به درآورد، به اصلاح و عمران واداشت و در پر آشوب‌ترين عصر حيات مسلمانان، رصدخانه مراغه را بنياد نهاد كه آن را بزرگ‌ترين نهاد علمي در گستره تمدن اسلامي تا روزگار وي شمرده‌اند.
وي در پيام خود آورده است: بزرگداشت رياضيدان، فقيه، فيلسوف، محدث، متكلم و منجمي كه نه در حبس و تبعيد و نه در هياهوي رزمگاه و چكاچك شمشيرها، شاگردپروري و تاليف علمي و تبليغ دين را رها نكرد و عافيت را بر خود حرام كرد تا نهال زخم خورده ايمان و ايران و دانش و آيين را دوباره در اين سرزمين تناور سازد، ترويج الگوي شايسته‌اي است كه اسلام به ما آموخته است و چه نيكوست كه فرهيختگان حوزه و دانشگاه، به‌ ويژه نسل جوان، از اين دانشمند خستگي‌ناپذير و افتخار مكتب اهل بيت عليهم‌السلام درس بگيرند و راه بياموزند و به احياي آثار و انديشه‌هاي او اهتمام ورزند.
توليت آستان حضرت عبدالعظيم الحسني (ع) در پايان پيام خود به همايش خواجه نصيرالدين طوسي تصريح كرد: اينجانب برگزاري همايش خواجه نصيرالدين طوسي بنيانگذار كتب نجومي مراغه و مراسم اهداي سومين جايزه علمي ترويجي حضرت عبدالعظيم (ع) را در اين آستان مقدس، موجب افتخار خدمتگزاران اين نهاد نوراني مي‌دانم و تلاش و همت همه دست‌اندركاران و برگزيدگان اين همايش و معاونت آموزش و پژوهش‌هاي فرهنگي آستان مقدس را ارج مي‌نهم و از فرهيختگان و پژوهشگران كه با ارسال مقالات و حضور خود بر غناي علمي همايش افزوده‌اند، قدرداني مي‌كنم و براي همگان آرزوي توفيق و سربلندي دارم.
انتهاي پيام/آ30/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها