عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تابلوي مينياتور‌ "اسب بي‌سوار " در زنجان رونمايي شد

تابلوي مينياتور‌ "اسب بي‌سوار " در زنجان رونمايي شد
سه شنبه 3 اسفند 1389  01:02 ب.ظ

با حضور مردم و مسئولان استان زنجان؛
تابلوي مينياتور‌ "اسب بي‌سوار " در زنجان رونمايي شد

خبرگزاري فارس: تابلوي مينياتور نفيس و زيباي "اسب بي‌سوار " با حضور مردم و مسئولان استان در زنجان رونمايي شد.

به گزارش خبرگزاري فارس از زنجان، مراسم رونمايي از اين تابلوي زيبا شامگاه دوشنبه و همرمان با سالروز ميلاد پيامبر گرامي اسلام و امام جعفر‌صادق (ع) در سالن‌ همايش‌هاي بين‌المللي روزبه زنجان برگزار شد.
اين تابلو نخستين تابلو از مجموعه مرثيه تصويري عاشورا، اثر هنرمند نگارگر «رضا اصل نجفي»، از شاگردان استاد محمود فرشچيان است.
نخستين تابلو از مجموعه مرثيه تصويري عاشورا، با عنوان «طلوع خورشيد» كه به موضوع بازگشت اسب بي‌سوار در غروب عاشورا به خيمه‌گاه اهل‌بيت امام حسين (ع) اختصاص دارد.
رضا اصل نجفي در اين مراسم با تاكيد بر اينكه هنر نقشى اساسي در تحول و گسترش همه اديان داشته است، اظهار داشت: هنر در جست‌‏وجوى زيبايى، ممكن است الگوى اعلاى آرمانى يا مقدس را به انسان‌‏ها معرفى كند تا در راه رستگارى، آن را دنبال كنند و ممكن است در بيان‏‌هاى ديداري‌اش از الوهيات، راهى براى ارتباط با گيتى پيش پاى انسان نهد و زمانى كه اغراض موثق دينى از طريق تصوير بيان مي‌شود، هنر به ارتباط دينى تبديل مي‌شود و اين صورت ارتباطى منحصر‌به‌‏فرد، باورها، رسوم و ارزش‏‌ها را تقويت مي‌كند.
اين هنرمند برجسته زنجاني ادامه داد: در مسير انتخاب موضوع براي خلق كردن آثار هنري با توجه به تعهد هنري خويش، واقعه روز عاشورا را با درك هنري و عاطفي خويش آشنا دانسته و بر آن شدم تا هُماي خيال را نسبت به تاريخ معقول عاشورا پر و بال بخشيده و با تحقيقات وسيع از كتب، روايات و احاديث معتبر و استفاده از نظرات اهل فن، شروع به طراحي مجموعه عاشورا در چند قالب خاص بر حسب اتفاقات اين روز عظيم كردم كه از اين مجموعه تعدادي آثار منحصربه‌فرد در طي چند سال گذشته به اتمام رسيده، و بعد از اتمام كامل، مجموعه آثار عاشورا به پيشگاه مردم عرضه مي‌شود.
وي با تقدير از حمايت‌هاي دانشگاه علوم پزشكي و حوزه هنري استان زنجان افزود: در اين راستا و در راه ارائه اين اثر حمايت‌هاي خوبي صورت گرفته است.
‌دو سال پيش نيز بزرگ‌ترين نقاشي ايراني معراج حضرت محمد (ص) اثر رضا اصل نجفي در گالري هنر فرهنگسراي امام خميني (ره) زنجان به نمايش گذاشته شد كه اين شاهكار هنري به عنوان بزرگ‌ترين تابلو نقاشي جهان اسلام در مورد واقعه شب معراج حضرت محمد (ص) شناخته شد كه اين اثر به عنوان تنها جوابيه عملي جهان اسلام نسبت به كاريكاتور توهين‌آميز در مورد پيامبر، مطرح است.
رضا اصل نجفي‌فرد متولد سال ۱۳۵۳ شهر زنجان و 24 سال سابقه كار هنري داشته و از سن 18 سالگي به مدت هشت سال ساكن شهر اصفهان بوده و از محضر استادان بزرگ همچون استاد فرشچيان استفاده فراوان كرده است.
همچنين در اين مراسم رئيس حوزه هنري استان زنجان در سخناني با اشاره به اينكه ما هنرمندان مسلمان بسيار زيادي داريم، افزود: اما ارائه آثار هنري اسلامي بسيار محدود و كم است.
غلامحسين نظري با اشاره به اهميت خلق آثار هنري اسلامي توسط هنرمندان مسلمان ادامه داد: هر هنرمند مسلمان وظايف و مسئوليت‌هايي دارد كه بايد به آن عمل كند.
در ادامه اين مراسم مشاور فرهنگي رئيس دانشگاه علوم پزشكي استان زنجان در سخناني با اشاره به اهميت هنر گفت: هنر داراي ارزش و جايگاه بالايي در ميان مردم است.
زين‌العابدين صفوي با اشاره به خلق آثار بسيار ارزشمند هنري در جهان تصريح كرد: اثر بزرگ صاحب خود را فنا مي‌كند، آن چنان كه امروز در جهان آثار بسيار بزرگ هنري زيبا داريم كه خالق آنها مشخص نيست.
وي با تاكيد بر اينكه هنرمندان بزرگي چون نجفي حق بزرگي بر گردن استان دارند، خاطرنشان كرد: بايد از هنرمندان به لحاظ مختلف مادي و معنوي حمايت شود.
در پايان اين مراسم از تابلوي اسب بي‌سوار پرده‌برداري شد.
انتهاي پيام/ج20/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها