عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

طرح جايگزيني مبارزه شيميايي با آفات موفق بوده است

طرح جايگزيني مبارزه شيميايي با آفات موفق بوده است
سه شنبه 3 اسفند 1389  01:10 ب.ظ

در ايلام؛
طرح جايگزيني مبارزه شيميايي با آفات موفق بوده است

خبرگزاري فارس: مدير حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزي استان ايلام گفت: طرح جايگزيني مبارزه غير شيميايي به جاي مبارزه شيميايي با آفات نباتي در ايلام موفقيت‌آميز بوده است.

سيامك بيگي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ايلام اظهار داشت: جايگزين كردن مبارزه غيرشيمايي با آفات به جاي استفاده از سموم شيميايي در دستور كار اين دستگاه اجرايي قرار دارد.
وي ادامه داد: در اين راستا طي سال‌هاي اخير برنامه‌ريزي شده و در اين مدت كوتاه نيز سطح مبارزه غير شيميايي و بيولوژيك عليه آفات نباتي در استان ايلام افزايش يافته است.
اين مسئول اضافه كرد: امسال در سطح يك‌هزار هكتار از اراضي كشاورزي استان ايلام عمليات مبارزه غير شيميايي با آفات نباتي اجرايي شده است.
بيگي تصريح كرد: در تدوين اين برنامه‌ها توليد محصولات عاري از سم و جلوگيري از مصرف بي‌رويه سموم و زيان‌هاي ناشي از آن در دستور كار قرار دارد.
مدير حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزي استان ايلام با بيان اينكه در سال زراعي جاري با استفاده از اعتبارات يارانه‌اي حدود 300 ميليون ريال اعتبار هزينه شده است، ادامه داد: اين ميزان اعتبار صرف تحقق مبارزه غير شيميايي با آفات مزارع كشاورزي در شهرستان‌هاي ايوان، شيروان چرداول و ... شده است.
اين مسئول در ادامه با اشاره به اينكه اين عمليات در مزارع حبوبات از جمله نخود و ... و همچنين گوجه فرنگي صورت گرفته است، تصريح كرد: در اين راستا با استفاده از مواد و وسائل مبارزه غيرشيميايي مانند انواع كارت‌هاي زرد، آبي و نوار زرد، تله‌هاي فرموني، مواد جاذب و نيز با استفاده از عوامل بيولوژيك مانند زنبور پارازيت براكون و ماده بيولوژيك عليه آفات محصولات زراعي و باغي مبارزه بيولوژيك و غير شيميايي انجام گرفته است.
اين مسئول اضافه كرد: با توجه به استقبال زارعان و باغداران استان ايلام اين روند و اجراي طرح ياد شده همچنان ادامه دارد.
بيگي تصريح كرد: اميدواريم اين طرح با توجه به فوائد بسيار زياد آن هرچه بيشتر مورد استقبال كشاورزان و حمايت مسئولين امر قرار گيرد.
انتهاي پيام/صا20/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها