عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مرمت و استحكام‌بخشي آثار موزه هگمتانه ضروري است

مرمت و استحكام‌بخشي آثار موزه هگمتانه ضروري است
سه شنبه 3 اسفند 1389  01:16 ب.ظ

رئيس سازمان ميراث فرهنگي همدان:
مرمت و استحكام‌بخشي آثار موزه هگمتانه ضروري است

خبرگزاري فارس: رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري همدان گفت: به دليل اهميت اشياي موزه هگمتانه از نظر باستان‌شناسي انجام عمليات حفاظتي، مرمتي و استحكام‌بخشي اين آثار ضروري است.

به گزارش خبرگزاري فارس از همدان به نقل از روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان همدان، اسدالله بيات اظهار داشت: حفاظت و مرمت آثار فلزي، آسيب شناسي و مرمت طومار چرمي موزه هگمتانه از جمله فعاليت‌هاي قابل اجرا در كارگاه حفاظت و مرمت موزه هگمتانه به شمار مي‌آيند.
وي افزود: اين كارگاه در نظر دارد آسيب شناسي فلزات موجود در مخزن را در اولويت برنامه‌هاي اجرايي قرار دهد.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي همدان با اشاره به اينكه فلزات مذكور بايد از نظر نياز به حفاظت و مرمت اولويت بندي شوند، ادامه داد: بايد به حفاظت و مرمت تعدادي از اشياي فلزي مفرغي و مسي متعلق به دوره‌هاي مختلف توجه بيشتري شود.
وي با بيان اين كه خوردگي فعال در اين آثار به ميزان قابل ملاحظه‌اي مشاهده مي‌شود، اضافه كرد: به دليل اهميت اين اشيا از نظر باستان شناسي انجام عمليات حفاظتي، مرمتي و استحكام بخشي ضروري است.
بيات تصريح كرد: طومار موجود در موزه هگمتانه چرمي از پوست دباغي شده گوسفند و طول آن 35 متر است.
وي با بيان اينكه بخشي از تورات روي اين طومار به زبان عبري نوشته شده، خاطرنشان كرد: با توجه به روند تخريب در اين اثر تاريخي لازم است عمليات حفاظتي و مرمتي مناسب بر روي آن انجام شود.
انتهاي پيام/غ30/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها