عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

پاكستان مي‌تواند مقام پنجمين دارنده زرادخانه هسته‌يي را به دست آورد

پاكستان مي‌تواند مقام پنجمين دارنده زرادخانه هسته‌يي را به دست آورد
سه شنبه 3 اسفند 1389  01:17 ب.ظ

يك روزنامه انگليسي گزارش داد كه پاكستان در آستانه پيشي گرفتن از انگليس به عنوان پنجمين قدرت هسته‌يي جهان در زماني كه اين كشور با تهديدي قابل توجه از جانب تندرويان روبه‌رو است، قرار دارد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، روزنامه ديلي ميل گزارش داد: آژانس‌هاي اطلاعات جاسوسي آمريكا بر اين عقيده‌اند كه پاكستان اكنون بيش از 100 سلاح هسته‌يي نصب شده دارد كه نشان‌دهنده 40 درصد افزايش در دو سال اخير است.

اين به اين مفهوم است كه يكي از كشورهايي كه بي‌ثبات‌ترين كشور منطقه محسوب مي‌شود از انگليس و رقيبش هند پيشي گرفته است و مي‌تواند مقام پنجمين كشور دارنده زرادخانه هسته‌يي را پس از آمريكا، روسيه، فرانسه و چين به دست آورد.

ارتش پاكستان اعلام كرده است كه به تسليحات هسته‌يي بيشتري براي مقابله با نيروي نظامي هند نيازمند است. اين دو كشور در سال 1998 آزمايشات هسته‌يي انجام دادند.

تحليل آژانس‌هاي اطلاعات جاسوسي آمريكا بر مبناي افزايش اخير توليد پلوتونيوم و اورانيوم با غناي بالا قرار دارد و برخي كارشناسان تعداد تسليحات هسته‌يي اين كشور را بيش از 110 سلاح اعلام كرده‌اند. اين سلاح‌ها ظاهرا در سراسر پاكستان نگهداري مي‌شوند و برخي از آنها در نزديكي پايگاه‌هاي هوايي اصلي قرار دارند.

اولين راكتور هسته‌يي پاكستان در سال 1965 به كمك آمريكا ساخته شد و يك برنامه هسته‌يي تسليحاتي در سال 1974 به راه افتاد. از آن زمان تاكنون پاكستان و هند درگير رقابتي تسليحاتي در آسياي جنوبي بوده‌اند. طبق ارزيابي‌ها پاكستان تا سال 1984 اولين سلاح هسته‌يي‌اش را ساخت.

برخي بر اين عقيده‌اند كه چين نقش مهمي در برنامه هسته‌يي پاكستان داشته است و در ساخت بسياري از تسليحات اين كشور به اسلام‌آباد كمك كرده است.

سخنگوي وزارت امور خارجه پاكستان روز يكشنبه كشورش را يك كشور هسته‌يي تسليحاتي مسووليت‌پذير با سوابق بي‌نقص و تمهيدات نظارتي بر روي دارايي‌هايي استراتژيكش خواند.

تهمينه جنجوآ، سخنگوي وزارت امور خارجه پاكستان گفت كه لازم است همه كشورهاي منطقه‌اي به وظايف خود بر مبناي درك اصول و قوانين عمل كنند تا ساختار امنيتي آسيا تقويت شود.

وي اين اظهارات را در واكنش به اظهارات شيو شانكار منون، مشاور امنيت ملي نخست‌وزير هند كه نگراني‌هايي را درباره امنيت مواد و تسيلحات هسته‌يي كشورهاي همسايه بيان كرده بود ابراز داشت.

سخنگوي وزارت امور خارجه پاكستان با بيان اين‌كه پاكستان به وظايفش در زمينه حفظ صلح و ثبات جهاني و به ويژه در "همسايگي‌مان در آسيا" آگاه است، افزود كه اسلام آباد صادقانه دستش را براي برقراري صلح وآرامش در آسياي جنوبي به سوي هند دراز كرده است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها