عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

معاون صنايع دستي استان همدان: واردات صنايع دستي استان بيشتر از صادرات است

معاون صنايع دستي استان همدان: واردات صنايع دستي استان بيشتر از صادرات است
سه شنبه 3 اسفند 1389  01:20 ب.ظ

معاون صنايع دستي استان همدان گفت: هيچ جاي کشور توانايي و قابليت استان را در توليد مصنوعات چوبي ندارد.

 

بهجت عباسي در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در همدان، با اشاره به برگزاري نمايشگاه مبل و منبت در همدان اظهار داشت: استان همدان با داشتن 6 هزار و 312 کارگاه مصونوعات چوبي و منبت که شامل معرق کاري، رويه کوبي، مشبک و تمام فعاليت‌هاي وابسته به چوب مي‌شود، پتانسيل بالايي براي رشد اين صنعت دارد.

 

وي در ادامه با بيان اينکه در اين کارگاه‌ها 12 هزار و 771 نفر فعاليت مي‌کنند، تصريح کرد: تويسرکان با دو هزار و 915 کارگاه و اشتغال زايي 5 هزار و 732 نفر رتبه اول مبل و منبت را در استان به خود اختصاص مي‌دهد.

 

عباسي اضافه کرد: پس از تويسرکان، ملاير با 2 هزار و 715 کارگاه و اشتغال زايي براي 5 هزار و 645 رتبه دوم، همدان با 455 کارگاه و اشتغالزايي براي 910 نفر در جايگاه سوم و نهاوند با 115 کارگاه مصنوعات چوبي و 345 شاغل در آن رتبه چهارم را در استان دارا هستند.

 

وي با اشاره به اينکه ساير شهرستانها و مناطق استان نيز با تعدادي کمتر به کار خود ادامه مي‌دهند، خاطرنشان کرد: قابليت استان در اين زمينه بسيار بالاست و در هيچ کجاي کشور اين پتانسيل تا به اين حد وجود ندارد چرا که در استان همدان بسياري از روستاها نيز به اين صنعت پرداخته‌اند.

 

معاون صنايع دستي استان همدان يادآور شد: روستاها و بخشهايي همچون اشترمل، سيد شهاب، عين آباد، بادامک، ده نو، آورزمان، جوکار و قسمتي از سامن به اين حرفه پرداخته‌اند و گاهي 90 تا 100 درصد روستا به اين کار مشغول هستند.

 

وي با تاکيد براينکه در صورت توجه به اين وضعيت و پتانسيل عالي استان شرايط بهتري نيز خواهيم داشت، بيان کرد: قرار نبود نمايشگاه به دليل عدم تامين بودجه برگزار شود که با پيگيري‌هاي متعدد منبت کاران و صنعتگران استان مجبور به اين کار شديم و در حال حاضر نيز "نوري"، معاون استاندار قول تامين بودجه آن را داده‌اند.

 

عباسي با بيان اينکه غرفه‌هاي ارائه شده به اين فعالان اقتصادي استان رايگان است و هزينه آن را ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان پرداخت مي‌کند، تصريح کرد: اين از آن جهت که در طول سال فروش چنداني نداشتند به آنها بسيار کمک مي‌کند.

 

وي هم‌چنين با اشاره به وارد کردن کالاهاي خارجي و از جمله آن کالاي چيني در اين زمينه گفت: کالاهاي چيني با کيفيت پايين و طرح و شکل زيباتر وارد مي‌شود که متاسفانه باعث نامناسب شدن بازار داخلي ما مي‌شود.

 

وي افزود: کاهش قيمت کالاهاي آنها به خاطر اين است که در چين دستمزد کارگر کمتر است و از طرفي نيز آنها روي مواد اوليه خود بيشتر کار کردند و سعي بر توليد پارچه‌هاي زيباتر دارند و همين عامل فروش بهتر و با قيمت پايين‌تر و در عين حال کم کيفيت‌تر محصولات آنها مي‌شود.

 

عباسي با تاکيد براينکه جنس چوب به کار رفته توسط صنعتگران ما از کيفيت بسيار بالايي برخوردار است، خاطرنشان کرد: ورود منطقي کالاهاي خارجي در صورتي که ايجاد رقابت سالم کند، بسيار مناسب خواهد بود چرا که فروشندگان و توليد کنندگان داخلي ما نيز به اين وسيله با الگوبرداري مناسب از طرحهاي خارجي و تغيير در کارها به مرور موفق تر خواهند بود.

 

اين مقام مسوول يادآور شد: در حال حاضر ميزان واردات ما بسيار بيشتر از توليدات داخلي است و به نظر مي‌رسد با از اين دست حمايتها وضعيت بهتري حاصل خواهد شد.

 

وي بيان کرد: متاسفانه در اين زمينه صادرات خارجي هنوز نداريم ولي به ساير استانها محصولات استان مي‌رود چرا که حجم اين کالاها بسيار است و براي صارات آن مقدار زيادي هزينه حمل و نقل بايد پرداخت شود.

 

عباسي با بيان اينکه در گذشته اين مقدار کارگاه در استان نداشتيم و اين نشان از پيشرفت است، اضافه کرد: تا سالهاي گذشته نمايشگاه تخصصي نداشتيم که اين موضوع نيز در حال حاضر از بهتر شدن شرايط خبر مي‌دهد.

 

عباسي در پايان بر ايجاد تعاوني‌هاي توليد در استان تاکيد کرد و افزود: در حال حاضر 6 تعاوني توليد در تويسرکان داريم که در حال تبديل شدن به اتحاديه هستند و اين يکي از مراحل پيشرفت است و از طرفي نيز با ايجاد کارگاه‌هاي تکميلي در محلهاي توليد مي توانيم با موفقيت بيشتري ادامه دهيم.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها