عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

"شهر ما" با آموزش فرهنگ شهروندي "خانه ما" مي‌شود

"شهر ما" با آموزش فرهنگ شهروندي "خانه ما" مي‌شود
سه شنبه 3 اسفند 1389  01:21 ب.ظ

انداختن آب دهان بر روي زمين در بيشتر فرهنگ‌ها، کاري ناشايست تلقي مي‌شود، مخصوصا اگر اين عمل در نزديکي ساير افراد انجام شود، اين در حالي‌است که متاسفانه اين رفتار ناشايست و مشمئزکننده به وفور ديده و موجب ناراحتي بسياري از همنوعان مي‌شود.

خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در گفت‌وگو با برخي شهروندان بجنوردي و نيز يك جامعه‌شناس، نظر آنها را در مورد علل اين نوع رفتار برخي افراد بررسي كرده است.

"شيما فرهادي"، به خبرنگار ايسنا مي‌گويد: "شهر ما، خانه ما" تنها تبديل به يک شعار شده است به طوري که وقتي در خيابان در حال رفت و آمد هستيم بارها با عمل ريختن آب دهان از سوي برخي شهروندان مواجه مي‌شويم. از ترس اين‌که ناگهان با چنين مواردي مواجه نشوم هرگز به زمين نگاه نمي‌کنم!

فاطمه حصاري ادامه داد: در تمامي نقاط شهر اين عمل زشت ديده مي‌شود و هميشه از اين مي‌ترسم که مبادا چادر و يا لباسم به زمين برخورد کند و از اين طريق کثيف شود.

وي اظهار داشت: متاسفانه اين عمل انجام مي‌شود و کسي هم نسبت به آن واکنشي نشان نمي‌دهد.

علي قاسمي با اشاره به اين‌که "عمل زشت ريختن آب دهان در اين استان تبديل به يک فرهنگ شده است"، بيان کرد: در بسياري از اوقات در خيابان و يا جايي در حال خوردن چيزي بوده‌ام که متاسفانه شخصي اين عمل را انجام داده و نتوانسته‌ام ادامه دهم.

وي تاکيد کرد: اين عمل زشت براي بسياري از شهروندان تبديل به يک معضل شده که بايد براي آن چاره‌اي انديشيد.

 

مهدي نوري، يک جامعه شناس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با بيان اين‌که اگر انداختن آب دهان بر روي زمين را به عنوان يک رفتار يا عادت اجتماعي تلقي کنيم مي‌تواند در موقعيت‌هاي مختلف معاني مختلفي داشته باشد، توضيح داد: ممکن است اين رفتار نشان از تحقير کردن کسي باشد يا به عنوان يک نوع رفتار اجتماعي ناشاسيت تلقي شود و يا نشان دهنده نفرت کسي از ديگري باشد؛ اين در حاليست که اکنون اين عمل اغلب حاکي از رفتار و يا عادت اجتماعي ناشايست در بين شهروندان است.

 

وي افزود: اين عمل ممکن است براي شخص خوشايند باشد و متعلق به خرده فرهنگ باشد و يا براي هم نوا شدن افرادي با افراد ديگر انجام شود.

 

نوري با ذکر اين‌که عامل اصلي که سبب مي‌شود اين امر توسط افراد جامعه بروز يابد عدم فرهنگ سازي مناسب است، ادامه داد: افراد نسبت به انجام ندادن کارهاي ناشايست و انجام کارهاي درست آموزش نديده‌اند.

 

نوري با اشاره به اين‌که افراد توسط عوامل قهري مانند جريمه و تنبيه و يا عوامل غير قهري از قبيل اعطاي پاداش، اجتماعي مي‌شوند، اظهار داشت: عمل انداختن آب دهان براي افراد جامعه ما جا نيفتاده است که آيا اين عمل شايسته است و يا ناشايسته، اين در حاليست که اين عمل در بسياري از کشورها از قبيل کانادا عملي زشت است و کسي که اين کار را انجام مي‌دهد يک تا دو هزار دلار جريمه مي‌شود.

 

به گفته وي اين در حاليست که پيامد حاصل از اين کار در اين استان فقط ابراز ناخوشايندي از سوي افراد ديگر است که به اين امر نيز اهميتي داده نمي‌شود.

 

اين استاد دانشگاه، آموزش نديدن را يکي ديگر از علت‌هاي اصلي بروز اين امر زشت دانست و تاکيد کرد: براي انجام ندادن اين عمل زشت، بايد از دوران کودکي به افراد آموزش داده شود.

 

وي خاطرنشان کرد: عمل انداختن آب دهان در کوچه و خيابان اين استان ديده مي‌شود اما کوچکترين تبليغاتي براي آموزش شهروندان به منظور اين‌که اين رفتار در اماکن عمومي انجام نشود، ديده نمي‌شود.

 

نوري تصريح کرد: مباحث فرهنگ سازي و آموزش فرهنگ در اين استان ضعيف است و بايد به اين امر مهم اهميت داده شود.

 

وي تاکيد کرد: متاسفانه اين امر توسط نهادها و سازمان‌هاي اجرايي اين استان کنار گذاشته شده و به دست فراموشي سپرده شده است.

 

دکتر حسين اختردل، پزشک هماهنگ کننده "سل" دانشگاه علوم پزشکي خراسان شمالي نيز در اين خصوص اظهار داشت: آب دهان انداخته شده در محيط آزاد سبب انتقال بيماري سل نمي‌شود، اين در حاليست که اگر شخصي که داراي سل واگير باشد و اين عمل را در محيطهاي بسته مانند منزل و يا بيمارستان انجام دهد، موجب انتقال بيماري سل در بين افراد مي‌شود.

 

وي با تاکيد بر اين‌که افراد از انجام اين عمل در اماکن عمومي و يا محيط‌هاي بسته خودداري کنند، توضيح داد: بيماراني که داري بيماري سل هستند و زماني که مي‌خواهند آب دهان خود را بيرون بريزند، اين کار را در داخل دستمال انجام داده و سپس آن را در سطل‌هاي آشغال دفع کنند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها