عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: اگر می‌‏توانید هر روز را نوروز کنید؛ یعنی در راه خدا به‌هم هدیه دهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید. دعائم‌الاسلام، ج۲ ص۳۲۶

کوچکترین درخت کریسمس دنیا

کوچکترین درخت کریسمس دنیا
سه شنبه 3 اسفند 1389  01:22 ب.ظ

کوچکترین درخت کریسمس دنیا

کوچکترین کارت کریسمس جهان، امسال، یعنی در آغاز سال 2011 توسط محققان دانشگاه گلاسگو ساخته شد. این کارت تبریک ویژه که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود، مخصوص پژوهشگران عرصه نانوتکنولوژی ساخته شده است.

 
ابعاد این کارت تبریک 200 * 290 میکرومتر و تصویر درخت کریسمس روی آن نقش بسته است (قطر تار موی انسان حدود 100 میکرومتر است، خودتان اندازه این کارت تبریک را تصور کنید).

اگر بخواهید این کارت تبریک را در ابعاد استاندارد چاپ کنید باید نیم میلیون از آنها را کنار هم قرار دهید و 8276 تا از آنها در کنار یکدیگر تازه به اندازه یک تمبر خواهد شد.


این ساختار نانویی در زیست‌فناوری، سیستم‌های کنترل نوری و فیلتر نوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروفسور David Cumming و دکتر Qin Chen معتقدند این فناوری نقش موثری در توسعه تکنولوژی دوربین‌های حرفه‌ای، تلویزیون‌ها و صفحات نمایشگر خواهد داشت.


به گفته پروفسور David Cumming، ساخت این کارت تنها 30 دقیقه زمان برده ولی مهندسان دانشگاه زمان بیشتری نسبت به ساخت را، به طراحی شکل آن اختصاص داده‌اند.
 

bmasoudd

bmasoudd
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 621

دسترسی سریع به انجمن ها