عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تعرفه واردات زيتون فله 2 برابر تعرفه زيتون بسته‌بندي

تعرفه واردات زيتون فله 2 برابر تعرفه زيتون بسته‌بندي
سه شنبه 3 اسفند 1389  01:22 ب.ظ

رييس شوراي ملي زيتون با اعلام اينكه امسال نيازمند واردات 10 هزار تن روغن زيتون هستيم، گفت: طبق تعرفه‌هاي موجود واردات زيتون فرآوري شده فله 90 درصد و تعرفه واردات روغن آن50 درصد و تعرفه واردات همين كالا به صورت فرآوري و بسته‌بندي 45 درصد اعمال مي‌شود كه با اينگونه تعرفه‌گذاري مردم مجبورند اين محصول را گران‌تر تهيه كنند.

سيداحمد بلندنظر در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تصريح كرد: اگر تعرفه واردات زيتون فرآوري شده فله‌اي كمتر باشد، واردكنندگان تشويق مي‌شوند كه زيتون را به صورت فله وارد و در كارخانه‌هاي ايراني بسته‌بندي مي‌كنند كه باعث اشتغالزايي مي‌شود اما اكنون تعرفه واردات زيتون بسته‌بندي شده نصف تعرفه واردات زيتون فله است. در نتيجه مردم مجبور هستند زيتون را گران‌تر تهيه كنند و همچنين شبكه قاچاق تقويت مي‌شود.

به گفته رييس شوراي ملي زيتون اين محصول داخلي به اندازه كافي توليد و مصرف شده و هم اكنون با كمبود زيتون روبرو هستيم كه بايد از طريق واردات تامين شود اما تعرفه‌هاي گمركي منطقي نيست.

بلندنظر با بيان اينكه واردات ميوه زيتون به صورت خام به دليل احتمال بروز آفات و ويروس‌ها ممنوع است، گفت: امسال 70 هزار تن زيتون برداشت شد كه 60 هزار تن آن كنسرو شده كه با توجه به اين ميزان توليد، حدود پنج تا شش هزار تن واردات لازم است.

وي با اشاره به اينكه يك پنجم ميوه زيتون روغن استحصال مي‌شود، تصريح كرد: با توجه به اينكه امسال مصرف روغن زيتون حدود 12 هزار تن است كه بيش از دو هزار تن آن در داخل توليد شده و 10 هزار تن بايد وارد شود، اعمال اين تعرفه‌ها موجب مي‌شود مردم با قيمت گران‌تر مصرف كنند و همچنين شبكه قاچاق تقويت شود. ضمن اينكه محصول قاچاق را از مبادي غير رسمي و بدون كنترل بهداشتي و كيفي وارد كشور مي‌شود كه جاي سوال است.

گفتني است: در اين زمينه جمعي از توليدكنندگان و فعالان عرصه صنعت زيتون كشور طي نامه‌اي به دفتر واردات و صادرات گمرك اظهار كرده‌اند: به علت عدم مديريت سيستم بازار و بالاخص تعرفه‌هاي گمركي مواد اوليه وارداتي‌مان توسط ارگان‌هاي ذيربط متحمل مشكلات فراواني هستيم كه فعاليت در اين عرصه را برايمان بسيار مشكل كرده است؛ به طوريكه روز به روز از درصد فروشمان كم شده و به علت گران بودن زيتون و روغن مصرفي‌مان توانايي رقابت با كالاي قاچاق خارجي نداريم و لذا حيات واحدهاي صنعتي توليدكننده زيتون و روغن زيتون را مسائل و مشكلات بزرگي تهديد مي‌كند به گونه‌اي كه مقدار واردات قانوني زيتون و روغن زيتون به كشور خيلي كمتر از مقدار قاچاق اين محصول است و به علت عدم كنترل مرزهاي كشور و صرفه اقتصادي خوب براي قاچاقچيان به صورت قاچاق وارد كشور مي‌شود كه اين امر هم براي مصرف‌كننده به علت عدم كنترل‌هاي بهداشتي و هم براي توليدكنندگان اين عرصه مشكلات فراواني ايجاد كرده است.

همچنين زيتون ايراني به علت عدم حمايت درست و كنترل نامناسب و دست‌اندركاران وزارت جهاد كشاورزي هم از لحاظ كيفي و هم از لحاظ كمي جوابگوي نياز كشور نيست. به خصوص امسال كه محصول توليد شده نسبت به سال گذشته خيلي كم شده نياز به واردات بيش از حد احساس مي‌شود، تعرفه‌گذاري به شكل معكوس عمل كرده است.

چراكه در سال پر محصولي مثل سال قبل تعرفه واردات زيتون 20 درصد بوده ولي امسال كه محصول كم توليد شده تعرفه گمركي 90 درصد اعمال و اين امر باعث اختلال در سيستم فروش توليدكنندگان اين عرصه شده است.

از سوي ديگر تعرفه واردات زيتون بسته‌بندي شده 45 درصد است در صورتيكه تعرفه واردات زيتون فله 90 درصد اعمال شده كه به‌جاي حمايت از توليد داخلي، غير مستقيم از توليدكننده خارجي حمايت مي‌شود لذا اين امر باعث شده كه صاحبان سرمايه اجناس خود را در كارخانه‌هاي يوناني، اسپانيايي و تركيه‌اي با برند ايراني توليد كرده و با تعرفه 45 وارد كشور كنند و اين يعني كارآفريني در خارج از كشور و اخراج كارگران ايراني.

زيتون و روغن زيتون توليدي كشورهاي حوزه درياي مديترانه اگر به صورت رسمي وارد كشور شود، از كيفيت بالايي برخوردار است چراكه توسط كارشناسان معاونت غذا و دارو آزمايش مي‌شود و اين محصولات باعث شده‌اند درصد مصرف زيتون و روغن آن روز به روز افزايش يابد اما اجناس خارجي قاچاق كه آزمايش نمي‌شوند و اكثرا تقلبي هستند، و مردم چون نمي‌توانند اين امر را تشخيص دهند به علت قيمت ارزان آن به خريد اين محصول گرايش بيشتري نشان مي‌دهند.

در اين شرايط توليدكنندگان زيتون و روغن زيتون كشور به حداقل رساندن تعرفه واردات زيتون و روغن زيتون و افزايش آن در فصل برداشت اين محصول ( از اول مهر ماه هر سال) جهت حمايت از توليد داخلي را خواستار هستند.

به اعتقاد آنها تعرفه گمركي واردات زيتون بايد به چهار درصد كاهش داده شود و از اول هر سال به 20 الي 50 درصد افزايش يابد. همچنين به‌منظور توليد محصولات بسته‌بندي شده زيتون و روغن زيتون در كارخانه‌هاي كشور تعرفه واردات آن به 90 درصد افزايش يابد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها