عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

به جايگاه آثار خواجه نصيرالدين طوسي توجه شود

به جايگاه آثار خواجه نصيرالدين طوسي توجه شود
سه شنبه 3 اسفند 1389  01:23 ب.ظ

استاد دانشگاه صنعتي شريف:
به جايگاه آثار خواجه نصيرالدين طوسي توجه شود

خبرگزاري فارس: يكي از استاد دانشگاه صنعتي شريف گفت: متأسفانه در كشور به‌ صورت شايسته به جايگاه والا و همچنين آثار ارزشمند خواجه نصيرالدين طوسي توجه چنداني نمي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از جنوب استان تهران، همزمان با ميلاد پيامبر عظيم‌الشان اسلام (ص) و سلاله پاكش امام صادق (ع)، شامگاه دوشنبه همايش خواجه‌نصيرالدين طوسي با حضور چهره‌هاي علمي و اساتيد دانشگاه با معرفي برگزيدگان مقلات اين همايش به كار خود پايان داد.
همايش بزرگداشت خواجه نصيرالدين طوسي به دليل نام‌گذاري سال 2011 ميلادي از طرف سازمان يونسكو به عنوان سال خواجه نصير‌الدين طوسي در حال برگزاري است.
استاد ممتاز دانشگاه صنعتي شريف در اين همايش ضمن ارائه مطالبي در ارتباط با زندگاني خواجه نصيرالدين طوسي و نكوداشت اين عالم جهان اسلام و خدمات شايسته و ماندگار آن اظهار داشت: متاسفانه در كشور به‌ صورت شايسته به جايگاه والا و همچنين آثار ارزشمند خواجه نصيرالدين طوسي توجه چنداني نمي‌شود.
مهدي گلشني با اشاره به استفاده كشورهاي خارجي از آثار دانشمند قرن ششم و هفتم هجري به ‌طور شايسته، از مسئولان و دانشگاهيان خواست توجه جدي بر بهره‌گيري از آثار اين دانشمند را داشته باشند.
حجت‌الاسلام محمدجواد ادبي‌ رئيس انجمن آثار و مفاخر فرهنگي مطالبي را در ارتباط با جايگاه علمي خواجه نصيرالدين طوسي عنوان كرد.
حجت‌السلام حسن طارمي‌راد عضو هيئت علمي بنياد دائرةالمعارف اسلامي نيز طي سخناني در اين همايش در ارتباط با مقالات ارائه شده و مباحث علمي تغييرات صور فلكي انتقاد و پيشنهادات براي مدل‌هاي بطلميوس و انقلاب كوپرنيك داد و در پايان نظريه خواجه نصيرالدين طوسي در ارتباط با صورت‌هاي فلكي و راه‌اندازي رصدخانه مراغه مطالبي را ارائه كرد.
در اين همايش از 80 مقاله ارسال شده از سراسر ايران به دبيرخانه اين جشنواره، 10 مقاله برتر به صورت سخنراني و 20 مقاله نيز به صورت پوستر ارائه شد و سومين جايزه ويژه حضرت عبدالعظيم الحسني (ع) به جعفر آقاياني چاوشي يكي از مروجان علم نجوم اهدا شد.
رئيس همايش خواجه نصريالدين طوسي در حاشيه اين مراسم در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در جنوب استان تهران در ارتباط با هدف برگزاري اين همايش اظهار داشت:‌ مركز نجوم آستان حضرت عبدالعظيم الحسني (ع) كه افتخار فعاليت در زمينه نجوم دارد به دليل اينكه خواجه نصيرالدين طوسي يك دانشمند جامع اطراف است و در زمينه نجوم نيز فعاليت‌هاي گسترده‌اي داشته است براي بزرگداشت و احترام به اين دانشمند نمونه همايشي را با عنوان خواجه‌نصيرالدين طوسي بنيانگذار مكتب نجمومي مراغه برگزار كرد.
حجت‌الاسلام محمد تقديري تاكيد كرد: مركز نجوم آستان حضرت عبدالعظيم (ع) در ارتباط با اين همايش اقدام به فراخوان مقاله كه كه در پي آن 80 مقاله به دبيرخانه همايش ارسال شد و از اين ميان 10 مقاله برگزيده و به سخنراني در همايش پرداختند و 20 مقاله ديگري كه برگزيده شده بودند به صورت پوستري در حاشيه اين مراسم ارائه شد.
مقلاتي همچون خواجه ‌نصيرالدين طوسي دانشمند نمونه به كوشش مهدي گلشني، خواجه‌ نصيرالدين و نظريه خطوط متوازي نوشته جعفر آقايي كاوشي، پيوند نجوم با هستي‌شناسي اسلامي به قلم محمدجواد ادبي، خواجه نصير و اصلاح الگوي نجومي بطلميوسي به همت حجت‌الاسلام حسن طارمي‌راد و پژوهشي در زبده الهيئه به كوشش مهدي دانشيا، ابزارهاي نجومي رصدخانه مراغه نوشته اسدالله صفايي، ابن شاطر منجم مبتكر مكتب مراغه به قلم ناصر حائري، محاسبه فاصله بغداد تا مكه معظمه به‌ وسيله ابوالوفاي بوزجاني نوشته سميرا آقايي، معرفي كتاب زبده الهيئه به كوشش حنيف قلندري و مقايسه نظريات سياره‌اي ابن شاطر و كوپرنيك به قلم پويان شهيدي مقالات برگزيده‌اي بودند كه در اين همايش به ارائه سخنراني پرداختند.
همچنين در حاشيه اين همايش كه با حضور بيش از 400 تن از دانشجويان و علاقمندان به دانش علوم اسلامي به‌ويژه نجوم برگزار شد 20 مقاله برگزيده ديگر به ارائه مطالب خود به صورت پوستر پرداختند.
همايش بزرگداشت خواجه نصيرالدين طوسي، بنيان‌گذار مكتب نجمومي مراغه با حضور حضور حجت‌الاسلام محمد تقديري رئيس همايش، معاونت فرهنگي آستان حضرت عبدالعظيم (ع) و رئيس مركز نجوم حرم حضرت عبدالعظيم (ع)، جعفر چاوشي عضو هيئت علمي دانشگاه صنعتي شريف، امام جمعه شهرري و ديگر مسئولان شهرري در تالار شيخ صدوق (ره) آستان حضرت عبدالعظيم (ع) برگزار شد.
انتهاي پيام/آ10/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها