عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

9 كشته و مجروح در محورهاي مواصلاتي قزوين

9 كشته و مجروح در محورهاي مواصلاتي قزوين
سه شنبه 3 اسفند 1389  01:42 ب.ظ

در تصادفات يك هفته گذشته قزوين رخ داد؛
9 كشته و مجروح در محورهاي مواصلاتي قزوين

خبرگزاري فارس: معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان قزوين گفت: در سوانح رانندگي يك هفته گذشته در قزوين 9 نفر كشته و مجروح شدند.

سيد حسن فخار امروز در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در قزوين در خصوص تصادفات يك هفته گذشته بيان داشت: در يك حادثه رانندگي در اتوبان قزوين كرج يك دستگاه سواري پرايد با شش سرنشين با يك دستگاه كاميون برخورد كه در اين سانحه راننده 40 ساله پرايد و يك سرنشين 20 ساله آن بر اثر شدت جراحات فوت و چهار سرنشين ديگر خودرو نيز مجروح شدند.
وي ادامه داد: پليس علت تصادف را عدم توجه به جلو و تخطي از سرعت مطمئنه از جانب راننده پرايد اعلام كرده است.
معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان قزوين اضافه كرد: يك دستگاه خودرو آردي در محور قديم قزوين كرج و در ورودي شهر شريفيه با يك عابر پياده برخورد كرد كه در نتيجه عابر مصدوم و در محل حادثه درگذشت، مأموران پليس علت حادثه را بي‌احتياطي خودرو اعلام كردند.
وي افزود: در پي يك فقره تصادف يك دستگاه موتورسيكلت روبه‌روي اداره پست تاكستان واژگون شد كه راكب مصدوم شد.
فخار عنوان داشت: در پي يك فقره تصادف در تاكستان، يك دستگاه پژو 405 به رانندگي فردي 46 ساله با يك دستگاه موتورسيكلت برخورد كرد كه راكب 32 ساله موتورسيكلت اهل تاكستان مصدوم و به مركز درماني انتقال يافت.
وي خاطرنشان كرد: در يك فقره تصادف در غياث‌آباد يك دستگاه خودرو سمند به رانندگي خانمي 37 ساله با يك عابر خانم 65 ساله برخورد كرد.
معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان قزوين تصريح كرد: در پي اين حادثه عابر مصدوم و به بيمارستان منتقل شد كه پس از يك روز در بيمارستان درگذشت.
وي با اشاره به رعايت موارد موثر در كاهش حوادث رانندگي اظهار داشت: هر راننده بايد به تنهايي پليس خود باشد، آرامش شرط اول رانندگي است و استرس و عصبانيت موجب حادثه مي‌شود بنابراين صبر و حوصله از ويژگي‌هاي شخصيتي يك راننده خوب محسوب مي‌شود.
فخار توضيح داد: بستن درست كمربند ايمني كار بسيار ساده‌اي است كه بقاي زندگي شما را تضمين مي‌كند، نبستن كمربند در حين رانندگي عواقب خطرناكي را به همراه دارد، تحقيقات نشان مي‌دهد در مواقعي كه راننده خودرو كمربند ايمني خود را نمي‌بندد، در حدود 70 درصد موارد، كودكاني هم كه سرنشين اين خودرو هستند كمربند خود را نمي‌بندند، بنابراين هنگام بستن كمربند ايمني به سرنشين خود در صندلي جلو تذكر دهيد كه كمربند ايمني خود را ببندد زيرا خطري كه متوجه او مي‌شود، كمتر از خطري كه متوجه راننده مي‌شود، نيست.
وي تأكيد كرد: نكته ديگري كه بايد مورد توجه قرار گيرد اين است كه صحبت با راننده موجب حواس پرتي او و حوادث ناگوار مي‌شود، هميشه به ياد بايد داشت در هنگام شب و تاريكي هوا رانندگي دقت بيشتري نياز دارد، بالاترين ميزان تصادف متوجه افرادي است كه در طول شبانه‌روز سه ساعت يا كمتر خوابيده باشند بنابراين قبل از مسافرت حداقل شش ساعت خواب بسيار ضروري است.
معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان قزوين ادامه داد: بايد به خاطر داشت رعايت نكردن فاصله مطمئن مي‌تواند موجب تصادفات خودروهاي زيادي با هم شود و در يك لحظه غفلت جان انسان‌هاي زيادي در معرض خطر قرار گيرد.
وي اعلام كرد: براي سبقت گرفتن در راه‌ها در طول روز، با زدن تك بوق و در شب با دو بار روشن و خاموش كردن چراغ، به راننده جلويي علامت داده و در صورت باز بودن مسير با روشن كردن چراغ راهنماي سمت چپ در محل‌هاي مجاز، با رعايت حق تقدم سبقت بگيريد البته هنگام سبقت گرفتن بدون افزايش بيش از حد سرعت، اقدام به سبقت گرفتن كنيد.
فخار يادآور شد: سبقت گرفتن هميشه از سمت چپ انجام مي‌شود و براي تغيير مسير، از علائم راهنما استفاده كنيد، پس از طي مسير لازم، زماني كه از طريق آينه جلوي خود، چراغ جلوي اتومبيلي را كه از آن سبقت گرفته‌ايد، مشاهده شد، راهنماي سمت راست خود را روشن كرده و فرمان را به سمت راست بچرخانيد تا اتومبيل در مسير اصلي خود قرار گيرد.
وي گفت: از فاصله 50 متري مانده به پيچ‌ها تا 50 متر بعد از آن يا در تقاطع راه‌ها و در تقاطع راه‌آهن سبقت گرفتن خطرات بسياري را به دنبال دارد، در مواقعي كه روشنايي و ميدان ديد به هر علت كافي نباشد، سبقت ممنوع است، سبقت از 100 متر مانده به داخل تونل‌ها و پل‌ها تا انتهاي آنها عواقب خطرناكي براي راننده و سرنشينان خودرو در پي دارد، در تقاطعي كه با نصب علائم مخصوص سبقت گرفتن ممنوع اعلام شده باشد، انجام اين كار نقض قوانين راهنمايي و رانندگي است همچنين هنگام گردش يا تغيير مسير حركت، استفاده از چراغ راهنما، ايمني خودرو را تأمين مي‌كند بنابراين هنگام سبقت گرفتن از خالي بودن مسير مقابل مطمئن شويد و با رعايت مقررات، اقدام به سبقت كنيد.
معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان قزوين خاطرنشان كرد: وسيله نقليه در سرعت‌هاي بالا تحت تأثير حركات چرخ‌هاي عقب قرار گرفته و غيرقابل كنترل خواهد شد، با رعايت سرعت مجاز از بروز حوادث رانندگي و ايجاد ترافيك جلوگيري مي‌شود و كاهش تصادفات و خسارات ناشي از آن و كاهش مصرف سوخت از نتايج مطلوب رانندگي با سرعت مجاز است.
وي افزود: رانندگان بايد توجه داشته باشند كه در درجه نخست پدال گاز، عاملي سرنوشت‌ساز بوده كه در زير پاي شما قرار دارد، اگر بدون توجه به پدال گاز فشار آورده و به سرعت خود بيافزاييد، در موارد اضطراري دچار حوادث شومي خواهيد شد كه براي شما و شهروندان تأسف بار خواهد بود.
فخار تصريح كرد: ترمز كردن در سرعت بالا احتمال انحراف خودرو را از مسير اصلي افزايش مي‌دهد، سرعت غيرمجاز، تخلفات ديگر نظير سبقت غيرمجاز و حركت مارپيچ را به همراه دارد، چنانچه سرعت وسيله نقليه 80 كيلومتر در ساعت باشد و خطري متوجه راننده شود اگر ترمز وسيله نقليه به طور كامل سالم و ضريب اصطحكاك وسيله نقليه در وضعيت مناسبي باشد و جاده نيز استاندارد باشد، از زمان بروز خطر تا توقف كامل حداقل 66 متر مسافت طي خواهد شد.
وي عنوان داشت: در نظر داشته باشيد كه سرعت غيرمجاز خودروي شما عواقبي نظير افزايش ميزان مصرف سوخت و استهلاك خودرو، افزايش اضطراب، استرس و فشارهاي عصبي براي راننده و سرنشينان خودرو را به همراه دارد همچنين با افزايش 20 درصدي سرعت، شدت تصادفات دو برابر افزايش مي‌يابد، رعايت سرعت مجاز از عوامل مهم در رانندگي است بنابراين در نظر داشته باشيد خودرويي كه با سرعت 50 كيلومتر در حال رانندگي است براي توقف به طي مسافتي بالغ بر 13 متر نياز دارد.
معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان قزوين اضافه كرد: سرعت زياد وسيله نقليه بر شدت ضربه تصادف تأثير بسياري دارد به طوريكه احتمال مرگ براي سرنشينان خودرويي كه با سرعت 80 كيلومتر در ساعت حركت مي‌كند 20 برابر زماني است كه سرعت همين تصادف، 30 كيلومتر در ساعت باشد.
وي خاطرنشان كرد: سرعت غيرمجاز اصلي‌ترين عوامل مرگ و مير در طول جاده‌ها‌ست، پس با احتياط برانيد، بسياري از حوادث رانندگي بر اثر سرعت زياد روي مي‌دهد، آمارهاي موجود نشان مي‌دهد در يك فاصله 100 كيلومتري، راننده‌اي كه با سرعت 110 كيلومتر در ساعت رانندگي مي‌كند تنها حدود هشت دقيقه زودتر از راننده‌اي كه با سرعت 95 كيلومتر در ساعت رانندگي مي‌كند به مقصد مي‌رسد در نتيجه به خاطر داشته باشيد كه هشت دقيقه ديرتر رسيدن بهتر از بازي با جان خود و خانواده‌تان است.
انتهاي پيام/آ20/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها