عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

شوراي بازرگانان ايران و تركمنستان تشكيل شود

شوراي بازرگانان ايران و تركمنستان تشكيل شود
سه شنبه 3 اسفند 1389  01:55 ب.ظ

وزير بازرگاني:
شوراي بازرگانان ايران و تركمنستان تشكيل شود

خبرگزاري فارس: وزير بازرگاني در حاشيه برگزاري نمايشگاه ايران در تركمنستان پيشنهاد داد تا براي تحكيم روابط اقتصادي و منطقه‌اي، شوراي بازرگانان ايران و تركمنستان تشكيل شود.‌

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني و خبري نمايشگاه‌هاي ايران در عشق‌آباد، مهدي غضنفري در نشست تجاري دو جانبه ايران و تركمنستان در حاشيه برگزاري پنجمين نمايشگاه اختصاصي توانمندي‌هاي ايران در تركمنستان اظهار داشت: دو كشور ايران و تركمنستان در مسير جاده ابريشم واقع شده‌اند.
وزير بازرگاني افزود: ايران دروازه ورود تركمنستان به درياي آزاد و تركمنستان نيز دروازه ورود ايران به كشورهاي آسياي ميانه است كه اميدواريم شركت‌هاي توانمند دو كشور بتوانند از مزيت‌هاي موجود براي شكوفايي اقتصاد و منافع عمومي استفاده كنند.
وي ادامه داد: در سال گذشته واردات كشور به مرز 55 ميليارد دلار رسيد كه با اين حال صادرات غيرنفتي ايران 25 ميليارد دلار بود و در مجموع به همراه صادرات نفتي، صادارت كشور به بيش از 80 ميليارد دلار بالغ شد.
غضنفري اظهار داشت: در 9 ماه سال جاري نيز، ميزان صادرات ايران 22 ميليارد دلار بود و اين درحالي است كه حجم واردات به ايران 47 ميليارد دلار است.
وزير بازرگاني در جمع بازرگانان دو كشور در هتل پرزيدنت شهر عشق‌آباد با بيان اينكه روابط تجاري دو كشور در دو دهه گذشته از روند بسيار خوبي برخوردار بوده است، افزود: عمده‌ترين كالاهاي صادراتي ايران به تركمنستان شامل سيمان، مصالح ساختماني، موادغذايي، تجهيزات وسايط نقليه، صنايع سبك، ماشين‌آلات و محصولات شيمايي و خانگي است كه اين تمام ظرفيت‌هاي جمهوري اسلامي ايران نيست.
غضنفري تصريح كرد: توان توليدي و صنعتي جمهوري اسلامي ايران در زمينه‌هاي دارويي، تجهيزات پزشكي و محصولات صنعتي، آب و برق و ساير كالاهاي كشاورزي و صنعتي است.
وي اظهار داشت: واردات كشور تركمنستان به جمهوري اسلامي ايران نيز شامل انرژي و فناوري‌هاي نفتي، محصولات كشاورزي، شيمايي و نساجي است كه در اين بين حجم مبادلات اقتصادي 2كشور در بخش‌هاي كالايي و انرژي نشان مي‌دهد، بازارهاي دو كشور براي يكديگر بسيار مهم هستند.
وزير بازرگاني گفت: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد تا در بخش‌هاي خدمات فني مهندسي، احداث مراكز تجاري و صنعتي، ساخت سيلو و همچنين حوزه‌هاي جنگل‌كاري، شيلات، راه‌سازي و ساير صنايع همكاري گسترده خود را با تركمنستان آغاز كند.
وي ادامه داد: سازمان توسعه تجارت ايران به عنوان سازمان دهنده صادرات غيرنفتي، برنامه‌ريزي ويژه‌اي را براي ديدار هيئت‌هاي تجاري كشور تركمنستان از واحدهاي توانمندي صنعتي و توليدي و همچنين نمايشگاه‌هاي بين‌المللي و تخصصي ايران را ترتيب دهد تا از اين طريق بتوان دريچه‌اي تازه را در حوزه روابط دو جانبه كشور ايران و تركمنستان باز كرد.
شركت‌هاي حاضر در پنجمين نمايشگاه اختصاصي ايران در تركمنستان توانمندي‌هاي خود را در زمينه‌هاي مصالح ساختماني، لوازم خانگي و صنايع غذايي، ماشين‌آلات، شوينده‌ها، گرمايشي و سرمايشي، لوله و بازرگاني عمومي عرضه مي‌كنند.
در اين نمايشگاه شركت‌هايي از استان‌هاي تهران، آذربايجان شرقي، خوزستان، گلستان، بوشهر، سمنان، البرز، خراسان شمالي، جنوبي و رضوي در فضايي به مساحت يك هزار متر مربع در قصر نمايشگاهي عشق‌آباد حضور يافته‌اند.
انتهاي پيام/م30/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها