عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر کس حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار اوست. بحارالأنوار، ج43، ص261

تنوع زيستي زاگرس در فرآيند توسعه از تخريب مصونيت مي‌يابد

تنوع زيستي زاگرس در فرآيند توسعه از تخريب مصونيت مي‌يابد
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:01 ب.ظ

با انعقاد تفاهمنامه همكاري زيست محيطي 4 استان زاگرس‌نشين؛
تنوع زيستي زاگرس در فرآيند توسعه از تخريب مصونيت مي‌يابد

خبرگزاري فارس: مديركل حفاظت از محيط زيست چهارمحال و بختياري گفت: با امضاي تفاهمنامه همكاري ميان سازمان حفاظت محيط زيست كشور و استانداران چهار استان واقع در محدوده زاگرس از تخريب تنوع زيستي زاگرس در فرآيند توسعه و صنعت جلوگيري مي‌شود.

سعيد يوسف‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهركرد بر ضرورت حفاظت از تنوع زيستي در منطقه بكر زاگرس مركزي تأكيد كرد و گفت: توسعه بي‌رويه فعاليت‌هايي اقتصادي و اتكاي بي‌واسطه به طبيعت روز به روز از تنوع زيستي اكوسيستم‌ها مي‌كاهد.
وي ميزان مناطق تحت حفاظت اين استان را 9.4 درصد مجموع مساحت استان اعلام كرد و گفت: مناطق تحت حفاظت اين استان با ميزان تعريف شده جهاني فاصله بسيار اندكي دارد.
يوسف پور مساحت عرصه زاگرس مركزي افزون بر 2 ميليون و500 هزار هكتار اعلام كرد و گفت: تقريبا تمام مساحت اين استان در محدوده زاگرس واقع شده است.
مديركل حفاظت از محيط زيست چهارمحال و بختياري در ادامه از امضاي تفاهمنامه همكاري زيست محيطي ميان سازمان حفاظت محيط زيست كشور و استانداران چهار استان واقع در محدوده زاگرس خبر داد و گفت: باتوجه به اينكه استانداران در راستاي تمركززدايي دولت به عنوان نماينده مستقيم رئيس جمهور در استان اختيارات ويژه‌اي از نظر اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فني در حمايت از توسعه پايدار برخوردارند اين تفاهمنامه با تأييد استانداران چهار استان همجوار از جمله اصفهان، كهگيلويه و بويراحمد، فارس و چهارمحال و بختياري به امضاء رسيده است.
وي خاطرنشان كرد: اين تفاهمنامه با هدف جلوگيري از تخريب بستر تنوع زيستي منطقه زاگرس در فرآيند توسعه و صنعت به امضاء رسيده است.
يوسف‌پور با اشاره به اصل پنجاهم قانون اساسي در راستاي حفاظت از محيط زيست گفت: حفاظت از محيط زيست كه نسل امروز و نسل‌هاي بعدي بايد در آن حيات اجتماعي رو به رشدي داشته باشند وظيفه عمومي تلقي مي‌شود كه بر همين اساس هرگونه فعاليت‌ اقتصادي و غير آن كه با آلودگي محيط زيست يا تخريب غيرقابل جبران آن ملازمه پيدا كند، ممنوع است.
وي با بيان اينكه رشته كوه زاگرس شامل اكوسيستم‌ها، گونه‌ها و تنوع ژنتيكي با ارزشي در سطح ملي و بين‌المللي است، گفت: به علاوه اين كوهستان به عنوان خاستگاه تمدن‌هاي بشري و نيز منبع تأمين 30 درصد از نيازهاي آبي كشور، محل سكونت و تأمين معيشت شمار كثيري از جمعيت فعال كشور تلقي مي‌شود كه بر همين اساس صيانت از اين منابع طبيعي و تنوع زيستي را بيش از پيش توجيه‌پذير ساخته است.
يوسف‌پور در ادامه با تأكيد بر اينكه سازمان حفاظت از محيط زيست ملزم به حفاظت از تنوع زيستي و ارائه رهيافت جامع براي استفاده پايدار از منابع زيستي كشور است، گفت: برهمين اساس پيشنهادات اولويت‌دار همسو با حفاظت از تنوع زيستي در قالب يك طرح جامع پس از بررسي‌هاي همه جانبه و تصويب براي اجرا و تأمين اعتبار لازم و اختصاص بودجه از محل منابع ملي به شوراي برنامه‌ريزي استان هدايت مي‌شود.
وي تصريح كرد: شوراي برنامه‌ريزي استان نيز كه متشكل از روساي دستگاه‌هاي بخشي است پس از حصول اطمينان از موثر بودن طرح پيشنهادي نسبت به تأمين اعتبارات لازم اقدام و دستورات مقتضي را در راستاي اجراي فوري آن صادر مي‌كند.
يوسف‌پور يادآور شد: ساز و كارهاي هماهنگي كه بر مبناي اين تفاهمنامه برقرار مي‌شوند بايد به گونه‌اي سازماندهي شوند كه پس از پايان پروژه نيز به عملكرد خود ادامه دهند.
انتهاي پيام/صا10/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها