عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

تنوع زيستي زاگرس در فرآيند توسعه از تخريب مصونيت مي‌يابد

تنوع زيستي زاگرس در فرآيند توسعه از تخريب مصونيت مي‌يابد
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:01 ب.ظ

با انعقاد تفاهمنامه همكاري زيست محيطي 4 استان زاگرس‌نشين؛
تنوع زيستي زاگرس در فرآيند توسعه از تخريب مصونيت مي‌يابد

خبرگزاري فارس: مديركل حفاظت از محيط زيست چهارمحال و بختياري گفت: با امضاي تفاهمنامه همكاري ميان سازمان حفاظت محيط زيست كشور و استانداران چهار استان واقع در محدوده زاگرس از تخريب تنوع زيستي زاگرس در فرآيند توسعه و صنعت جلوگيري مي‌شود.

سعيد يوسف‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهركرد بر ضرورت حفاظت از تنوع زيستي در منطقه بكر زاگرس مركزي تأكيد كرد و گفت: توسعه بي‌رويه فعاليت‌هايي اقتصادي و اتكاي بي‌واسطه به طبيعت روز به روز از تنوع زيستي اكوسيستم‌ها مي‌كاهد.
وي ميزان مناطق تحت حفاظت اين استان را 9.4 درصد مجموع مساحت استان اعلام كرد و گفت: مناطق تحت حفاظت اين استان با ميزان تعريف شده جهاني فاصله بسيار اندكي دارد.
يوسف پور مساحت عرصه زاگرس مركزي افزون بر 2 ميليون و500 هزار هكتار اعلام كرد و گفت: تقريبا تمام مساحت اين استان در محدوده زاگرس واقع شده است.
مديركل حفاظت از محيط زيست چهارمحال و بختياري در ادامه از امضاي تفاهمنامه همكاري زيست محيطي ميان سازمان حفاظت محيط زيست كشور و استانداران چهار استان واقع در محدوده زاگرس خبر داد و گفت: باتوجه به اينكه استانداران در راستاي تمركززدايي دولت به عنوان نماينده مستقيم رئيس جمهور در استان اختيارات ويژه‌اي از نظر اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فني در حمايت از توسعه پايدار برخوردارند اين تفاهمنامه با تأييد استانداران چهار استان همجوار از جمله اصفهان، كهگيلويه و بويراحمد، فارس و چهارمحال و بختياري به امضاء رسيده است.
وي خاطرنشان كرد: اين تفاهمنامه با هدف جلوگيري از تخريب بستر تنوع زيستي منطقه زاگرس در فرآيند توسعه و صنعت به امضاء رسيده است.
يوسف‌پور با اشاره به اصل پنجاهم قانون اساسي در راستاي حفاظت از محيط زيست گفت: حفاظت از محيط زيست كه نسل امروز و نسل‌هاي بعدي بايد در آن حيات اجتماعي رو به رشدي داشته باشند وظيفه عمومي تلقي مي‌شود كه بر همين اساس هرگونه فعاليت‌ اقتصادي و غير آن كه با آلودگي محيط زيست يا تخريب غيرقابل جبران آن ملازمه پيدا كند، ممنوع است.
وي با بيان اينكه رشته كوه زاگرس شامل اكوسيستم‌ها، گونه‌ها و تنوع ژنتيكي با ارزشي در سطح ملي و بين‌المللي است، گفت: به علاوه اين كوهستان به عنوان خاستگاه تمدن‌هاي بشري و نيز منبع تأمين 30 درصد از نيازهاي آبي كشور، محل سكونت و تأمين معيشت شمار كثيري از جمعيت فعال كشور تلقي مي‌شود كه بر همين اساس صيانت از اين منابع طبيعي و تنوع زيستي را بيش از پيش توجيه‌پذير ساخته است.
يوسف‌پور در ادامه با تأكيد بر اينكه سازمان حفاظت از محيط زيست ملزم به حفاظت از تنوع زيستي و ارائه رهيافت جامع براي استفاده پايدار از منابع زيستي كشور است، گفت: برهمين اساس پيشنهادات اولويت‌دار همسو با حفاظت از تنوع زيستي در قالب يك طرح جامع پس از بررسي‌هاي همه جانبه و تصويب براي اجرا و تأمين اعتبار لازم و اختصاص بودجه از محل منابع ملي به شوراي برنامه‌ريزي استان هدايت مي‌شود.
وي تصريح كرد: شوراي برنامه‌ريزي استان نيز كه متشكل از روساي دستگاه‌هاي بخشي است پس از حصول اطمينان از موثر بودن طرح پيشنهادي نسبت به تأمين اعتبارات لازم اقدام و دستورات مقتضي را در راستاي اجراي فوري آن صادر مي‌كند.
يوسف‌پور يادآور شد: ساز و كارهاي هماهنگي كه بر مبناي اين تفاهمنامه برقرار مي‌شوند بايد به گونه‌اي سازماندهي شوند كه پس از پايان پروژه نيز به عملكرد خود ادامه دهند.
انتهاي پيام/صا10/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها