عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

جرم‌شناسي اسلامي بايد در دانشگاه‌ها تدريس شود

جرم‌شناسي اسلامي بايد در دانشگاه‌ها تدريس شود
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:08 ب.ظ

يك حقوقدان و وكيل دادگستري اظهار كرد: روشي كه در حال حاضر بر اساس آن رشته جرم‌شناسي را تدريس مي‌كنند بر اساس تحقيقات ميداني است، حال آنكه جرم‌شناسي اسلامي بايد در كنار روش جرم‌شناسي ميداني در دانشگاه‌ها تدريس شود.

كاظم اسپرهم در گفت‌وگو با خبرنگار فقه و حقوق خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تصريح كرد: جرم‌شناسي عليه اموال يكي از شاخه‌هاي مهم در حوزه جرم‌شناسي است كه در آن جرايمي مانند سرقت، پولشويي، اختلاس و نظاير آنها مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

وي افزود: علت وقوع اين نوع جرم‌ها در دو بخش اصلي قابل بررسي است. گروه اول علت‌هاي اقتصادي و كينه‌جويي و ناشي از تبعيض طبقاتي ميان اقشار پايين جامعه است و علت دوم نيز سلطه‌طلبي و زياده‌خواهي از طرف اقشار ثروتمند جامعه است.

اسپرهم تاكيدكرد: زكات راه‌حل هر دوي اين جرايم است. همانطور كه در احاديث نيز داريم زكات براي قوت فقرا و مصونيت اموال اغنياست به طوري كه اگر مردم زكات خود را پرداخت كنند فقيري در جامعه نمي‌ماند و اغنيا نيز با پرداخت زكات خوي زياده‌خواهي نفس خود را مهار مي‌كنند و به همين دليل جرمي نيز از طرف اين دو قشر صورت نمي‌پذيرد.

وي با اشاره به حديث ديگري در رابطه با لزوم پرداخت زكات تصريح كرد: در جلد ششم وسايل شيعه آمده اگر خداوند براي بنده‌اي خير اراده كند فرشته‌اي از خزانه‌دارهاي جنت را مامور مي‌كند تا نفس او را با پرداخت زكات سخي نمايند.

اين وكيل دادگستري گفت: پيامبر اسلام نيز كه در ايام ولادتش هستيم در مورد اهميت زكات اظهار داشتند مرض را با صدقه دوا كنيد و اموال خود را با دادن زكات در حصن امن قرار دهيد لذا اين نكته قابل توجه است كه با همه اهميتي كه زكات در دين مبين اسلام دارد هنوز مرجع مشخصي براي آن در كشور ما تاسيس نشده است و اين احساس نياز مي‌شود كه براي اين امر نيز مانند حج و نماز سازماني تاسيس شود تا با تحقيق و توضيح لزوم آن براي مردم اين امر را در جامعه ترويج كنيم كه بدون شك موجب آرامش جامعه مي‌شود چرا كه اگر در جامعه‌اي تبعيض وجود نداشته باشد بسياري از جرم‌ها نيز نخواهد بود.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها