عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

كتيبه‌هاي اهدايي زمان نادرشاه به حرم حضرت علي (ع) به شيراز فرستاده مي‌شود

كتيبه‌هاي اهدايي زمان نادرشاه به حرم حضرت علي (ع) به شيراز فرستاده مي‌شود
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:12 ب.ظ

رييس پژوهشگاه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري گفت: به‌زودي كتيبه‌هاي اهدايي زمان نادرشاه به حرم حضرت اميرالمؤمنين علي (ع) براي مرمت به شيراز فرستاده خواهد شد.

 

احمد خوشنويس در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بيان كرد: مهم‌ترين كاري كه در پژوهشگاه سازمان درصدد انجام آن هستيم، مرمت كتيبه‌هاي فارسي است كه در زمان نادرشاه به حرم حضرت امير‌المؤمنين (ع) اهدا و در زمان حكومت صدام، از آن بنا جدا شد. در اين راستا، با هماهنگي‌هايي كه با دولت عراق شده، قرار است اين كتيبه‌ها براي مرمت به شيراز فرستاده شود.

 

او با تأكيد بر اين‌كه به‌دليل اهميت اين كار و تمركز بر آن، از كارهاي كوچك و غيركاربردي پرهيز كرده‌ايم، درباره‌ي فعاليت پژوهشكده‌هاي مختلف اين پژوهشگاه پس از انتقال به شيراز، توضيح داد: پژوهشكده‌ي هنرهاي سنتي و گردشگري در اصفهان و تهران استقرار دارند، معاونان مربوط نيز رييس پژوهشكده‌ي هم‌نام خود شده‌اند. علاوه بر اين، به‌جز پژوهشكده‌ي «باستان‌شناسي»، چهار پژوهشكده‌ي «ابنيه و بافت»، «مردم‌شناسي»، «زبان و گويش» و «حفاظت و مرمت» با يكديگر ادغام شده و با عنوان پژوهشكده‌ي ميراث فرهنگي زير نظر معاونت ميراث فرهنگي قرار گرفته‌اند. به اين ترتيب، اكنون چهار پژوهشكده‌ با چهار رييس پژوهشكده داريم كه به‌جز رييس پژوهشكده‌ي باستان‌شناسي، بقيه‌ي رؤسا، معاونان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري هستند.

 

وي تأكيد كرد: اين پژوهشكده‌ها به معاونت‌ها سپرده نشده است، بلكه معاونان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري رييس آن‌ها شده‌اند.

 

خوشنويس در پاسخ به اين‌كه شنيده مي‌شود فعاليت برخي پژوهشكده‌ها مانند حفاظت و مرمت به‌دليل نبود كاركنان، انتقال يا دوركاري آن‌ها، تقريبا تعطيل شده است، اظهار كرد: پژوهشكده‌ها از وقتي به استان فارس انتقال يافته، فعاليت‌هاي خاص خود را داشته‌اند؛ ولي بيش‌تر در حوزه‌ي مردم‌شناسي و زبان و گويش فعاليت كرده‌ايم. درباره‌ي پژوهشكده‌ي حفاظت و مرمت نيز بايد گفت، به‌دليل اين‌كه اين مجموعه، لابراتوار‌ها و وسايل آزمايشگاهي خاص خود را دارد، نصب و جدا‌ كردن آن‌ها به زمان بيش‌تري نياز دارد. يكسري از آن‌ها در همان ابتدا انتقال يافت و برخي ديگر نيز در دوماه گذشته منتقل شد.

 

او ادامه داد: چهار دستگاه ويژه داريم كه به آزمايش‌هاي سال‌يابي مربوط است و انتقال آن‌ها بايد با هماهنگي سازمان انرژي اتمي انجام شود. البته پيش از اين، آزمايش‌هاي سال‌يابي در ايران در بخش بسيار كوچكي انجام مي‌شد و بيش‌تر آن‌ها به خارج از كشور منتقل مي‌شد. با اين حال، از آنجا كه تجهيزات سال‌يابي ما قديمي است و بايد مواد زيادي براي سال‌يابي مصرف شود، در ايران برنامه‌ي خاصي فعلا انجام نمي‌شود و در موارد ضروري، نمونه‌ها مانند قبل به خارج از كشور فرستاده مي‌شود.

 

وي درباره‌ي گروه‌هاي مرمتي در بخش‌هاي پارچه، كتيبه و سنگ نيز گفت: همه‌ي اين گروه‌ها در شيراز نيستند و برخي دوركاري‌ گرفته‌اند و اقدامات مربوط را انجام مي‌دهند. همچنين ممكن است به‌دليل دوري راه تا شيراز، افراد دوركار پژوهشكده‌ي حفاظت و مرمت به آزمايشگاه‌هاي ديگري در تهران بروند و كارهاي تحقيقاتي خود را انجام دهند. در واقع، در اين بخش دو نوع كار وجود دارد، يكي آسيب‌شناسي و ديگري مرمت. مرمت‌ها در شيراز انجام مي‌شود، ولي براي آسيب‌شناسي، با پژوهشگاه مواد و انرژي در تهران تفاهم‌نامه‌اي امضا كرده‌ايم تا همكاران ما به آنجا مراجعه كنند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها