عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

سال 1320 سرآغاز دخالت هاي انگليس در مسايل داخلي ايران بود

سال 1320 سرآغاز دخالت هاي انگليس در مسايل داخلي ايران بود
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:12 ب.ظ

 نسرين نگاهبان در دومين همايش ايران و استعمار انگليس در دانشگاه تهران، افزود: دخالت انگلستان در حادثه بلواي 'نان' در آذرماه 1321 كاملا مشهود است. 
وي افزود: در اين روز دانش آموزان و دانشجويان به دليل قحطي به وجود آمده به سمت ميدان بهارستان با سردادن شعار 'ما نان مي‌خواهيم' حركت كردند، اين اتفاق در حالي به وقوع پيوست كه مطبوعات كاملا بسته بودند و فقط نشريه افكار روز در شرايط سياسي آن زمان منتشر مي‌شد. 
نگاهبان اضافه كرد: پيامدهاي اقتصادي اشغال ايران توسط انگلستان به حدي بود كه متفقين مواد غذايي مورد نياز خود را از داخل كشور تامين مي‌كردند و حتي نياز سربازان خود در كشور عراق را از طريق ايران تامين مي‌كردند. 
وي اضافه كرد: در حالي كه نخست وزير وقت بارها به سران انگليسي براساس قانون تذكر داده بود كه تامين مواد غذايي آنها نبايد از طريق داخل كشور انجام شود اما آنها به اين تذكرات توجهي نمي‌كردند. در حالي كه مردم كشور ما در قحطي و گرسنگي به سر مي‌بردند. 
رييس ارتباطات آرشيوي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ادامه داد: انگليس براي اجراي سياست هاي خود و ارسال مهمات تسليحات از ايران به شوروي در مرداد ماه 1321 قوام السلطنه را به حكومت رساند تا از طريق او به راحتي سياست هايش را اعمال كند. 
وي تصريح كرد: اما سياست هاي قوام السلطنه اهداف انگليس را تامين نمي كرد چرا كه قوام السلطنه به دنبال كاستن نفوذ روس و انگليس و از طرفي افزايش نفوذ آمريكا در ايران بود به همين دليل انگليس با ترفند و با اين ادله كه او نتوانسته بر مسايل اقتصادي كشور فائق آيد قوام السلطنه را از حكومت بركنار كرد. 
نگاهبان افزود: در شرايطي كه غله و نان بادي در مناطقي از ايران توزيع مي‌شد كه داراي كمبودهايي بودند تمام وسايل حمل و نقل كشور در اختيار انگليس بود چرا كه 75 درصد شبكه توزيع مواد غذايي ايران توسط انگليسي ها از بين رفته بود. 
وي افزود: 125 هزار كارگر ايراني نيز توسط انگليسي ها در جنوب ايران استثمار مي‌شدند در حالي كه اگر از قواي اين كارگران در زمين هاي كشاورزي استفاده مي‌شد كمكي به جبران قحطي انجام شده بود. 

10750403264581828474.jpg

ayoub12

ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها