عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

طرح تمديد استفاده از تسهيلات حساب ذخيره ارزي ناعادلانه است

طرح تمديد استفاده از تسهيلات حساب ذخيره ارزي ناعادلانه است
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:13 ب.ظ

 نمايندگان در جلسه علني روز سه‌شنبه مجلس به بررسي دو فوريت طرح تمديد قانون استفاده از تسهيلات حساب ذخيره ارزي براي حمل‌ونقل ريلي و عمومي شهرها مصوب سال 1388 پرداختند و با 143 راي موافق، 35 راي مخالف و چهار راي ممتنع از مجموع 197 نماينده حاضر در جلسه دو فوريت اين طرح را تصويب كردند. 
بر اساس اين طرح، قانون استفاده از تسهيلات حساب ذخيره ارزي براي حمل‌ونقل ريلي و عمومي شهرها مصوب 22 بهمن‌ماه 1388، تا پايان سال 1390 تمديد مي‌شود. 
'نورالله حيدري دستنايي نماينده مردم اردل و فارسان در مجلس يكي از مخالفان دو فوريت اين طرح بود. 
وي با تاكيد بر اينكه 'اين طرح فوريتي ندارد'، اظهار داشت:مشي عدالت‌محور نمايندگان مجلس اقتضا مي‌كند كه بررسي موضوعاتي كه گستردگي بيشتري را در ميان مردم دارد، بررسي شود. 
وي با اشاره به بررسي بودجه سال 90 در مجلس، افزود: نمايندگان مي‌توانند وقت و اراده خود را صرف بررسي لايحه بودجه سال آينده كنند. 
اين نماينده عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس با يادآوري ايراد شوراي نگهبان به اين طرح اضافه كرد: به دليل اينكه اين طرح داراي بار مالي است، شوراي نگهبان بارديگر از آن ايراد مي گيرد. 
حيدري دستنايي همچنين با تاكيد بر توجه طراحان اين طرح به ميزان موجودي حساب ذخيره ارزي بر ضرورت توجه به تامين منابع مالي آن تاكيد كرد. 
وي با بيان اين كه جمعيت روستاهاي مولد روز به روز كاسته و به جمعيت شهرها اضافه مي‌شود، گفت: بايد بررسي شود كه چرا به جمعيت و مشكلات شهرها اين چنين افزوده مي‌شود، بايد مشكلات شهرها را حل كرد اما نه به هر قيمتي. 
وي تمديد قانون استفاده از تسهيلات حساب ذخيره ارزي براي حمل‌ونقل ريلي عمومي شهرها را عاملي براي افزايش مشكلات شهرها دانست و اظهار داشت: اين تصميم مجلس به جاي حل مشكل مي‌تواند آثار و پيامدهاي نامطلوب زيادي را در شهرها ايجاد كند. 

**عيسي جعفري نماينده بهار و كبودرآهنگ در مجلس نيز درمخالف با دوفوريت طرح تمديد قانون استفاده از تسهيلات حساب ذخيره ارزي براي حمل‌ونقل ريلي عمومي شهرها گفت: در دهه‌هاي گذشته به بهانه پايتخت بودن تهران، اعتبارهاي زيادي به سمت اين شهر سرازير شد كه در نتيجه آن جمعيت به‌طور سرسام‌آوري افزايش يافته است. 
وي با اشاره به جذابيت‌هاي مختلف شهر تهران افزود: بايد تلاش شود در شهرهاي كوچك و بزرگ كشور جذابيت‌هاي بيشتري ايجاد شود تا جوانان رغبتي براي مهاجرت به تهران پيدا نكنند. 
جعفري با بيان اين كه آلودگي تهران ناشي از افزايش جمعيت است، اضافه كرد: كارخانه ها به جاي ايجاد در استان سيستان و بلوچستان و ديگر مناطق محروم در تهران ايجاد مي‌شوند كه در نتيجه نرخ جمعيت در تهران افزايش يافته است. 
نماينده مردم بهار و كبودرآهنگ در مجلس با انتقاد از اعطاي تسهيلات به متروي تهران، اظهار داشت: هم‌اكنون تعداد زيادي از واحدهاي توليدي در سراسر كشور به تسهيلات نياز دارند كه با تامين آن، ميزان مهاجرت به تهران كاهش مي يابد. 
وي همچنين اختصاص تنها 300 ميليون دلار از اعتبارات مورد نظر به شهرهاي كوچك در مقابل اعطاي يك ميليارد دلار به تهران و 700 ميليون دلار به ساكن كلان شهرها را ناعادلانه دانست. 

10750403264581828474.jpg

ayoub12

ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها