عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

خبرهای اقتصادی امروز

خبرهای اقتصادی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:41 ب.ظ

مديرعامل اتحاديه سراسري مرغداران در گفت‌و‌گو با فارس خبر داد:
قول دولت به اجراي طرح فعال‌سازي 30 درصد ظرفيت خالي مرغداري‌ها

خبرگزاري فارس: مدير عامل اتحاديه سراسر مرغداران كشور گفت: طرحي براي فعال‌سازي 30 درصد ظرفيت خالي مرغداري‌ها ارائه شده و از سوي معاون اقتصادي معاون اول رئيس جمهور هم قول مساعد داده شده كه در صورت اجرا 30 درصد به ظرفيت توليد مرغ كشور اضافه مي‌شود.

حسين مقدم‌نيا در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: طرحي براي فعال‌سازي 30 درصد ظرفيت خالي مرغداري‌ها ارائه شده و از سوي علي آقا محمدي معاون اقتصادي معاون اول رئيس جمهور هم قول مساعد داده شده كه در صورت اجرا 30 درصد به ظرفيت توليد مرغ كشور اضافه مي‌شود.
مدير عامل اتحاديه سراسري مرغداران كشور افزود: چند ماه پيش وزارت جهاد كشاورزي براي فعال‌سازي 30 درصد ظرفيت خالي مرغداري‌هاي كشور طرح خواستند، طرح بعد از تكميل در اين اتحاديه مورد مساعدت معاون اقتصادي معاون اول رئيس جمهور واقع شده است.
وي توليد گوشت مرغ كشور را در حال حاضر نيز كافي دانست و گفت: واردات به كشور به دلايل ذخيره‌سازي و يا بروز مشكلات مقطعي است.
وي افزود: در حال حاضر 30 درصد از ظرفيت‌هاي توليد مرغ كشور خالي است و دولت با سرمايه‌گذاري روي آن مي‌تواند توليد را بالا برده و براي صاردات برنامه‌ريزي كند.
وي با بيان اينكه گوشت مرغ وارداتي هم بايد توسط اتحاديه سراسري توزيع شود تا به چرخه رقابت با توليدات داخل وارد نشود، گفت: توزيع نامناسب و غير از زمان خودش مي‌‌تواند به توليد داخل ضربه بزند.
مقدم‌نيا گفت: در حال حاضر ميزان مصرف سرانه 22 كيلوگرم در سال بوده و ميزان مصرف بيشتر از توليد نيست.
وي در خصوص عدم استفاده از اين 30 درصد ظرفيت گفت: در حال حاضر بسياري از اين مرغداري‌ها فرسوده و نياز به بازسازي و بهينه‌سازي دارند و در صورت تامين اعتبار قابل بازسازي هستند.
انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:خبرهای اقتصادی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:43 ب.ظ

درخواست عاجزانه كشاورزان و مصرف‌كنندگان
پخش سريال تكراري سيب‌زميني و پياز را متوقف كنيد

خبرگزاري فارس: سالهاست قيمت برخي محصولات مانند گوجه‌، سيب‌زميني و پياز به يكباره تا حدي بالا مي‌رود كه همپا با ميوه‌هاي لوكس آرزوي خريد را در دل همه مي‌گذارد و يا قيمت به حدي سقوط مي كند كه كشاورز بايد پول كارگر بدهد تا انبار سيب‌زميني‌ فاسدش ‌را خالي كنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس،‌ امسال قيمت گوجه فرنگي در پاييز به 2500 تومان رسيد كه طبق آمار بانك مركزي نسبت به سال گذشته 123 درصد رشد داشت و بعد از آن سيب زميني با قيمت بالا خودنمايي كرد و الان نوبت به پياز رسيده كه با رشد 64 درصدي نسبت به سال گذشته ركورد 1500 تومان براي هر كيلوگرم را بزند. به هر حال سالهاست قيمت اين محصولات به يكباره تا حدي بالا مي‌رود كه همپا با لوكس‌ترين ميوه‌ها آرزوي خريد را در دل مردم باقي مي‌گذارد و بعد از آن سقوط قيمت به حداقل ممكن به حدي مي‌رسد كه كشاورز بايد پول كارگر بدهد تا انبار سيب‌زميني‌هاي فاسدش ‌را خالي كنند، يك سال قيمت در اوج آسمانها و سال ديگر روي خاكسترها.
اگر چه قيمت بازار در كشور كلا از ثبات لازم برخوردار نيست اما اينگونه محصولات طي سالهاي گذشته بالاترين نوسان توليد و قيمت را تجربه مي‌كند، يك سال وفور نعمت براي مصرف كننده و حسرت براي توليد كننده و سال ديگر بر عكس، كه اقتصاد خوانده‌ها به آن مي‌گويند "منحني تار عنكبوتي " يعني عرضه و تقاضا هماهنگ نبوده و براساس آن قيمت‌هم سير منطقي ندارد.

*سريال سيب‌زميني و پياز چرا؟

در كشورهاي پيشرفته قيمت نهاده‌هاي كشاورزي و خريدهاي تضميني از سال قبل اعلام مي‌شود و كشاورز براي كشت آينده بر اين اساس تصميم‌ مي‌گيرد اما در كشور ما نوسان قيمت نهاده‌ها و محصولات امكان تصميم منطقي را از او مي‌گيرد و تنها قيمت سال جاري است كه نوع كشت سال آينده را به كشاورز القا مي‌كند اگر قيمت محصولي در سال جاري بالا بود سال آينده با فراواني آن محصول قيمت بازار كاهش يافته و سال آينده چرخه برعكس تكرار مي‌شود.
همچنين ورود واسطه‌هاي گوناگون به عرصه توزيع باعث شكل‌گيري قيمت‌هاي حبابي در محصولات كشاورزي شده كه حتي اين مسئله در الگوهاي كشت كشاورزان هم تاثير مي‌گذارد و چون همواره الگوي كشت مناسبي از سوي متوليان توليد ارائه نمي‌شود بنابراين سيستم عرضه در بازار روند اصولي خود را از دست داده و متعاقب آن بازار هم بي‌ثبات مي‌شود.
از سوي ديگر صنايع تبديلي و تكميلي به عنوان سوپاپ اطمينان كه مي‌تواند افزايش يا كاهش عرضه در بازار را تنظيم كند نيز در كشور به اندازه كافي نبوده و در بسياري موارد توزيع مناسبي ندارد يعني اصولا با نوع محصول توليدي منطقه همگوني ندارد بنابراين نقش خود را به عنوان سوپاپ اطمينان به خوبي عمل نكرده و بازار دچار افزايش يا كاهش عرضه يا همان قيمت انفجاري و انقباضي مي‌شود.
همچنين همانطوري كه واضح است قيمت همبستگي بسيار نزديكي با توليد و بازار دارد كه در كشور ما هر كدام از اينها تحت نظارت دو وزارتخانه جداگانه است و تجربه سالهاي گذشته نشان داده كه اين دو در تصميم‌گيري‌هاي خود بيشتر به صورت مستقل عمل مي‌كنند و به همين دليل توليد و بازار در خط مستقيم سير نمي‌كند.

*چه بايد كرد؟

در گام نخست نيازمند به همگرايي توليد و متمركز‌سازي تمام عوامل تاثيرگذار در آن هستيم به طوري كه با جدا شدن بخش بازرگاني توليد از وزارت بازرگاني و نيز صنايع تبديلي و تكميلي از بخش وزارت صنايع و معادن و الحاق آن به وزارت جهاد كشاورزي اين مسئله ميسر خواهد بود.
در گام بعدي دولت بايد با پايداري توليد به تثبيت قيمت نهاده‌‌ها و محصولات كشاورزي كمك كند تا كشاورز قدرت تصميم‌گيري داشته باشد، در اين راستا بايد برنامه منسجمي براي حذف دلالان داشته و علاوه بر آن با طراحي الگوهاي كشت مناسب براي هر منطقه مطابق با نياز كشور و مديريت و هدايت آنها با سياست‌هاي اصولي از قبيل ارائه تسهيلات، خريد تضميني و ارائه نهاده انگيزه‌‌شان را در عمل به اين الگوها تقويت كند.
از سوي ديگر صنايع تبديلي و تكميلي بايد به ميزان كافي و مطابق با توليدات منطقه احداث شود تا همواره به عنوان سوپاپ اطمينان ضمن جلوگيري از افزايش و كاهش بي‌رويه عرضه در منطقي كردن قيمت بازار نيز نقش ايفا كند.
دولت نيز بايد با ابتكار و تدوين برنامه دقيق و روزآمد از قبيل شناسنامه‌دار كردن كشاورزان، ثبت‌ تمام زمين‌هاي كشاورزي و با اتكا به آمارهاي توليد و مصرف، برنامه‌اي طراحي كند كه در آن تشكل‌ها نقش كليدي داشته و حلقه اتصال برنامه‌هاي دولت و كشاورزان باشد ميزان توليد هر محصول بر اساس نياز كشور طراحي و اجرا شده در بخش بازار نيز با حذف واسطه‌ها و توزيع مناسب اجازه افزايش‌هاي بي‌رويه قيمت داده نشود.

يادداشت از: بهروز نوري

انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:خبرهای اقتصادی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:43 ب.ظ

مديركل تأمين و توزيع وزارت بازرگاني در گفت‌وگو با فارس:
سازمان حمايت مامور تعيين قيمت 4 ميوه شب عيد شد

خبرگزاري فارس: مديركل تأمين و توزيع وزارت بازرگاني گفت:‌ سازمان حمايت مامور تعيين قيمت سيب و پرتقال، نارنگي و موز شب عيد شده است.

يدالله صادقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، در پاسخ به اين سؤال كه آيا قيمت سيب و پرتقال شب عيد تعيين شده يا خير، اظهار داشت: براساس مصوبه ستاد تنظيم بازار، سازمان حمايت مأمور شده است تا حداكثر قيمت سيب و پرتقال توليد داخل و سيب و پرتقال، نارنگي و موز وارداتي را تعيين و به اين ستاد اعلام كند تا براساس آن قيمت تنظيم بازار اين 4 قلم ميوه شب عيد تعيين و اعلام شود.
وي افزود: پروژه ذخيره‌سازي ميوه شب عيد به منظور تنظيم مؤثر بازار انجام شده و در شرايط خودش مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
مديركل تأمين و توزيع وزارت بازرگاني در واكنش به اين سؤال فارس كه قيمت مرغ شب عيد چقدر خواهد بود، گفت: قيمت مرغ تابع عرضه و تقاضا است و قيمت ثابتي براي آن در نظر نگرفته‌ايم، البته متناسب با شرايط توليد و شرايط بازار در نيمه دوم اسفندماه از ذخاير موجود استفاده خواهيم كرد.
انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:خبرهای اقتصادی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:43 ب.ظ

مشاور بازرگاني وزير جهاد كشاورزي در گفت‌و‌گو با فارس خبر داد:
پيشنهاد جداسازي بخش بازرگاني توليد از وزارت بازرگاني

خبرگزاري فارس: مشاور بازرگاني وزير جهاد كشاورزي گفت: با جدا شدن بازرگاني توليد از وزارت بازرگاني و ملحق شدن به وزارت جهاد كشاورزي در كنار اجراي سيستم زنجيره توليد مشكلات واسطه‌گري در بخش توليد از بين رفته، درآمد كشاورزان افزايش و توزيع متعادل مي‌شود.

محمدرضا شافعي‌نيا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس از تدوين برنامه زنجيره توليد در وزارت جهاد كشاورزي خبر داد و گفت: با اجراي اين برنامه تمام مشكلات واسطه‌گري در بخش توليد از بين رفته، درآمد كشاورزان افزايش و توزيع مناسب و متعادل مي‌شود.
مشاور بازرگاني وزير جهاد كشاورزي گفت: در حال حاضر بخش زيادي از درآمد كشاورزان به دليل فراواني واسطه‌ها و انحصاري عمل كردن آنها از چنگ كشاورزان بيرون مي‌آيد.
وي افزود: همچنين در طول سال نوسانات قيمت و عرضه معمولا مشكلاتي نظير سريال تكراري سيب‌زميني و پياز را ايجاد مي‌كند كه به ضرر توليد كننده و مصرف كننده است و با اجراي اين برنمه اين مشكلات برطرف خواهد شد.
شافعي‌نيا گفت: در اين برنامه تمام برنامه‌هاي توليد، نوع محصول، ميزان، قيمت نهاده‌ها و قيمت خريدهاي تضميني از قبل مشخص شده و كشاورز با آگاهي كامل تصميم مي‌گيرد، از سوي ديگر همه توليد و توزيع و حتي فروش در اختيار تشكل‌ها قرار مي‌گيرد كه ضمن مراقبت و نظارت كافي در صورت تخلف‌هاي احتمالي همچنانكه در حال حاضر در بازار فروش رايج است قابل پيگيري و مقابله خواهد بود.
وي افزود: در حال حاضر محصول به قيمت نازل از توليد كننده خريداري شده و بعد از 8 دست دلالي چرخيدن به قيمت گزاف به دست مصرف كننده مي‌رسد و در اين سيستم كسي را نمي‌توان به عنوان متخلف اصلي در نظر گرفت و مقابله كرد.
شافعي‌نيا گفت: در اين سيستم كل محصولات باركد‌دار مي‌شود و از زمان توليد تا عرضه به بازار قابل پيگيري خواهد بود.
مشاور بازرگاني وزير جهاد كشاورزي افزود: با اجراي اين برنامه، نوسانات كمي و قيمت محصول كاهش يافته، تعادل قيمت، كيفيت محصول و بهره‌وري افزايش، ضايعات كاهش و واسطه‌گري حذف مي‌شود.
وي همچنين پيشنهاد كرد: اگر بخش بازرگاني توليد و صنايع تبديلي و تكميلي از وزارت بازرگاني منفك و به وزارت جهاد كشاورزي ملحق شود و نيز بخش بازرگاني وزارت صنايع هم به وزارت صنايع اضافه شود در كنار اجراي زنجيره توليد كه با اندكي تغيير در بخش صنعت هم قابل اجرا است سالانه ميلياردها ريال از هزينه‌هاي نظارتي در اين دو بخش كاسته خواهد شد و مشكلات بازاررساني هم برطرف مي‌شود.
وي افزود: در اين سيستم تمام برنامه‌ريزي‌هاي كشت، حمل و نقل، توزيع، فروش در زمان و ميزان مناسب در كل كشور انجام و نيازها هم به خوبي مشخص و برنامه‌ريزي براي آينده هم به خوبي ميسر خواهد بود.
مشاور بازرگاني وزير جها كشاورزي افزود: در صورتي كه شرايط آماده باشد اين برنامه در زمان كمتر از 6 ماه در كشور قابل اجرايي خواهد بود.
انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:خبرهای اقتصادی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:43 ب.ظ

مديرعامل شركت ملي نفت در گفت‌وگو با فارس:
قيمت نفت سال آينده كمتر از 80 دلار نخواهد بود

خبرگزاري فارس: مديرعامل شركت ملي نفت ايران در خصوص پيش‌بيني نفت 80دلاري در لايحه بودجه 90 اظهار داشت: سال آينده قيمت نفت كمتر از 80 دلار نخواهد بود.

احمد قلعه باني در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي فارس كه گفت، دولت قيمت نفت در بودجه را هر بشكه 80 دلار پيش‌بيني كرده است، چه تضميني براي فروش نفت با ميانگين اين قيمت در سال آينده وجود دارد، گفت: به اعتقاد من قيمت نفت بايد بالاي 100 دلار باشد.
وي افزود: در مجموع پيش‌بيني من اين است كه قيمت نفت كمتر از 80 دلار نخواهد بود.
گزارش خبرنگار اقتصادي فارس حاكي است، دولت لايحه بودجه 538 هزار ميليارد توماني سال 90 را با نفت هر بشكه 80 دلار به مجلس ارائه كرده است، اين در حالي است كه طبق قانون برنامه پنجم بايد 20 درصد درآمدهاي نفت وارد صندوق توسعه ملي شود. بر اين اساس نفت ايران كه از نوع نفت سنگين و ترش است و كمتر از قيمتهاي روزانه جهاني به فروش مي رود، بايد لااقل هر بشكه 100 دلار به فروش برسد تا با كسر 20 درصد 80 دلار براي دولت ايجاد درآمد كند، در غير اين صورت تحقق درآمدهاي بودجه با مشكل مواجه خواهد بود.
انتهاي پيام/م*

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:خبرهای اقتصادی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:44 ب.ظ

اظهارات احمد توكلي درباره لايحه بودجه 90 در گفت‌وگو با فارس؛
تنها راه قانوني مجلس تصويب بودجه چنددوازدهم است

خبرگزاري فارس: رئيس مركز پژوهش‌هاي مجلس با اشاره به ضيق وقت مجلس براي بررسي قانوني لايحه بودجه سال 90 تأكيد كرد: تنها راه باقي‎مانده تصويب بودجه چنددوازدهم و بهترين آن 2دوازدهم است.

احمد توكلي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس كه پرسيد آيا مجلس بررسي لايحه بودجه سال 90 را در 27 روز باقي‏مانده سال به پايان خواهد برد، اظهار داشت: وظيفه قانوني است كه طبق ماده 213 آئين‌نامه داخلي كميسيون تلفيق از روزي كه لايحه بودجه تقديم مجلس مي‌شود، تشكيل شود.
وي در عين حال با اشاره به ماده 216 آيين‌نامه داخلي مجلس افزود: كار تلفيق از روزي كه كميسيون‌هاي تخصصي گزارشهايشان را به تلفيق ارجاع مي‌دهند، يعني 15 روز پس از چاپ و توزيع لايحه، شروع مي‌شود و تشكيل كميسيون تلفيق غير از شروع به كار آن در بررسي لايحه بودجه است.
توكلي گفت: با اين اوصاف چون دولت امروز سه‌شنبه با ارائه الحاقات بودجه تقديم لايحه را تكميل خواهد كرد، در واقع مانند اين است كه لايحه را سه‌شنبه ارايه كرده است و تكثير و توزيع لايحه چهارشنبه انجام مي‌شود.
وي ادامه داد: از روز چهارشنبه 10 روز نمايندگان براي بررسي لايحه فرصت دارند كه قابل كاهش نيست. 5 روز كميسيون تخصصي فرصت بررسي دارد و كميسيون تلفيق نيز حداقل به 15 روز براي بررسي لايحه نياز دارد كه مجموعا 30 روز خواهد شد و به عبارتي اين دوره زماني به پنجم و ششم فروردين مي‌رسد.
توكلي در عين حال كاهش مدتهاي قانوني بررسي لايحه بودجه را نيز مورد اشاره قرار داد و گفت: اگر بگوييم كميسيون تخصصي كار خود را 12روزه تمام كند و تلفيق نيز به جاي 15 روز كارش را 12روزه به پايان برساند، زمان بررسي بودجه در صحن به 28 اسفندماه مي‌رسد و تنها يك روز براي بررسي لايحه بودجه در صحن باقي خواهد ماند، كه اين كار غير ممكن است.
وي تاكيد كرد: كميسيون تلفيق هيچ‌گاه در طول 7 سال گذشته بررسي لايحه را 15 روزه به پايان نرسانده و از وقت اضافي ماده 216 آئين‌نامه داخلي كه دو هفته است و بايد هيأت رئيسه موافقت كند، استفاده كرده است.
وي با تأكيد بر اينكه سرهم‌بندي كردن كار بررسي بودجه كشور بسيار به زيان كشور خواهد بود، افزود: من معتقدم مجلس به هر ترتيب نمي‌تواند بررسي بودجه را در مدت باقي‎مانده سال نهايي كند، مگر آنكه بخواهند قانون را اجرا نكنند و به لايحه دولت مهر بزنند كه برود.
توكلي اين كار را خلاف قانون و مصالح ملت عنوان كرد و در پاسخ به اين سؤال كه ممكن است در تعطيلات نوروز مجلس براي بررسي بودجه تشكيل جلسه بدهد، گفت: خير، در روزهاي تعطيل كار بر نمايندگان واجب نيست در عين حال حضور نمايندگان تاثيري نخواهد داشت چرا كه دولت از اول فروردين ماه نياز به مجوز براي دخل و خرج كشور دارد.
خبرنگار فارس پرسيد: با اين وضعيت چه راهكاري باقي مي‌ماند؟
توكلي پاسخ داد: تنها راهي كه باقي مي‌ماند و قانون پيش‌بيني كرده، تصويب بودجه چنددوازدهم است. تصويب 2 يا 3دوازدهم بودجه كه من فكر مي‌كنم تصويب 2دوازدهم بودجه كفايت مي‌كند، هرچه اين چنددوازدهم‌ها را بيشتر بگيريم، زيانش بيشتر است.
احمد توكلي درباره جزئيات بودجه ارايه شده توسط دولت براي سال آينده نيز گفت: هنوز لايحه بودجه در اختيارش قرار نگرفته و لايحه را نديده است.
وي در عين حال گفت: رقم بودجه عمراني حدود 48 هزار ميليارد تومان است كه حدود 69 درصد نسبت به مصوب سال 88 افزايش دارد، در حالي كه امسال در ده ماهه 48 درصد بودجه عمراني تخصيص داده شد.
توكلي خاطرنشان كرد: يعني از 32 هزار ميليارد تومان حدود 15 هزار ميليارد تومان در ده ماهه تخصيص داده شده است.
وي با بيان اينكه دولت در لايحه بودجه براي سال آينده 48 هزار ميليارد تومان فعاليت عمراني در نظر گرفته است، افزود: اين غيرواقع‎بينانه است، ضمن اينكه اتكا به درآمد مالياتي امسال نيز كمتر از پيش‌بيني ما بوده است.
رئيس مركز پژوهش‌هاي مجلس با بيان اينكه سال آينده قرار نيست اتفاق خاصي براي افزايش درآمدهاي مالياتي رخ دهد، گفت: بر اين اساس بايد اتكا به ارز بيشتر شود و عوارض تورمي آن نيز بر همه روشن است.
وي گفت: سقف بودجه عمومي نيز از 117 هزار ميليارد تومان به 175 هزار ميليارد تومان رسيده و معني آن حدود 50 درصد افزايش است. يعني ما بايد با يك بودجه انبساطي غير قابل دفاع شروع كنيم، ضمن اينكه آثار تورمي هدفمندي با وقفه ظاهر خواهد شد.
توكلي ادامه داد: دولت با اعمال فشار بر توليد كنندگان در آغاز اجراي هدفمندي يارانه اجازه انتقال افزايش هزينه‌ها را به قيمت نهايي نداد، البته از جهت مهار انتظار تورمي خوب عمل كردند ولي به لحاظ واقعي اجازه افزايش قيمت را در بازارها گرفتند و اين قابل دوام نيست، چرا كه توليد با اين نرخ‌ها قابل دوام نيست.
وي با بيان اينكه تورم طرف هزينه طبيعتا كم يا زياد اتفاق خواهد افتاد، گفت: نمي‌دانم دولت در بودجه چه تركيبي را پيشنهاد كرده كه بتوان از چنين رشدهايي دفاع كرد.
خبرنگار فارس از توكلي دليل افزايش 110 هزارميليارد توماني بودجه شركت‌هاي دولتي را پرسيد كه وي گفت: هنوز بودجه در اختيار ما قرار نگرفته است. دولت تمام جداول بودجه را ارائه نكرده، به همين دليل امكان تكثير و چاپ بودجه براي ارائه به نمايندگان مجلس وجود نداشت، بنابراين قرار شد امروز جداول را ارائه كند تا تعيين تكليف شود.
توكلي در پاسخ به اين پرسش كه هدفمندي يارانه‌ها چقدر در افزايش بودجه‌ها تاثير داشته ‌است، اظهار داشت: نمي‌دانم، ولي اگر درآمدهاي هدفمندي را در طرف درآمدها و هزينه‌هاي آن را در سمت هزينه‌ها لحاظ كرده باشند، سقف بودجه افزايش خواهد يافت. اين يك معني دارد و اينكه ارز را تبديل به ريال كنند. يك معني ديگر هم خواهد داشت، چون نمي‌دانيم نمي‌توانيم قضاوت كنيم.
خبرنگار فارس به توكلي گفت: با توجه به اينكه 20 درصد درآمد نفت بايد به صندوق توسعه ملي واريز شود، پيش‌بيني هر بشكه نفت در بودجه را با قيمت 80 دلار چگونه ارزيابي مي‌كنيد، زيرا ظاهرا تحقق اين امر مستلزم فروش نفت با بهاي 100 دلار است.
توكلي پاسخ داد: اين برداشت صحيح نيست، زيرا وقتي قيمت نفت را در بودجه 80 دلار پيش‌بيني مي‌كنيم، قيمت فرضي است و از آن قيمت 20 درصد وارد صندوق توسعه ملي مي‌شود يعني 20 درصد رقم 80 دلار ضرب‎در كل صادرات نفت.
توكلي با بيان اينكه واقع‌بينانه بودن 80 دلار را با اين شرايط بايد در نظر گرفت، اظهار داشت: با توجه به اينكه در سال‌هاي 2009 و 2010 به ترتيب 84 دلار و 61 دلار متوسط قيمت فروش سبد نفتي اوپك بود و اواخر 2010 و اوائل 2011 قيمت‌ها افزايش يافت، دولت نسبت به تحقق درآمد 80 دلاري نفت خوشبين شده است.
وي افزود: به نظرم چنين پيش‌بيني كمي بي‌احتياطي است و ممكن است محقق نشود.
انتهاي پيام/ص*

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:خبرهای اقتصادی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:44 ب.ظ

يك موسسه مطالعاتي اعلام كرد:
نياز كشورهاي عربي به 430 ميليارد دلار سرمايه براي بخش انرژي خود

خبرگزاري فارس : يك موسسه مطالعاتي اعلام كرد كشورهاي عربي براي حفظ توليد نفت و گاز خود بايد در سال‌هاي 2011 تا 2015بيش از 430 ميليارد دلار در اين بخش سرمايه گذاري كنند.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از بلومبرگ، موسسه مطالعاتي عرب پتروليوم در تازه ترين گزارش خود اعلام كرد كشورهاي عربي طي سالهاي 2011 تا 2015 ميلادي حدود 430 ميليارد دلار در پروژه هاي نفت و گاز خود سرمايه‌گذاري خواهند كرد .
اين موسسه در ادامه افزود بخش مهمي از پروژه هاي انرژي كشورهاي عربي به علت وقوع بحران مالي 2008 متوقف شده يا با تاخيرهاي زيادي روبرو شده است كه اكنون پس از پايان بحران بايد هر چه سريعتر اين پروژه ها از سر گرفته شوند .
بر اساس اين گزارش افزايش تقاضا و رشد قيمت نفت بسياري از سرمايه گذاران بين المللي را براي سرمايه گذاري در پروژه هاي انرژي تشويق كرده است .
ارزش پروژه هاي نفت و گاز كشورهاي عربي تا پنج سال آينده به بيش از 530 ميليارد دلار خواهد رسيد و اين كشورها براي اجراي اين پروژه ها به 430 ميليارد دلار سرمايه گذاري نياز دارند . هر گونه تاخير يا لغو اجراي پروژه هاي انرژي موجب كاهش 19 درصدي توليد انرژي كشورهاي عربي تا سال 2015 خواهد شد .
انتهاي پيام /

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:خبرهای اقتصادی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:44 ب.ظ

معاون وزير صنايع و معادن خبر داد:
توليد سنگين‌ترين شمس فولادي كشور در فولاد هرمزگان

خبرگزاري فارس: رئيس سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران گفت: مجتمع فولاد هرمزگان سنگين‌ترين شمس فولادي در كشور را توليد مي‌كند.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو)، معاون وزير صنايع و معادن اظهار داشت: به سبب نوع فن‌آوري به كار گرفته شده در اين مجتمع، وزن شمش‌هاي توليدي به 46 تن مي‌رسد كه چنين ويژگي در كارخانه‌هاي فعلي، تنها منحصر به فولاد هرمزگان است.
حسن پلارك با بر شمردن ديگر ويژگي‌هاي محصول اين مجتمع گفت: عرض اين نوع شمش (تختال) به 2 متر و طول آن‌ها به 12 متر مي‌رسد كه در نوع خود بي‌نظير محسوب مي‌شود.
معاون وزير صنايع و معادن افزود: سيستم مهار آلودگي كاهش مصرف برق و زمان تعويض نسوزها نيز به عنوان فن‌آوري‌هاي روز به شمار مي‌آيند به طوري كه اين سيستم قادر است غبارهاي ناشي از قوس الكتريكي را مهار كند.
وي با بيان اينكه زمان تعويض نسوزها در فولاد هرمزگان به جاي 3 روز، 6 ساعت است، افزود: زمان توليد ذوب در اين مجتمع 33 درصد كمتر از كارخانه‌هاي فعلي فولاد ايران است كه اين امر به افزايش توليد و راندمان مي‌انجامد.
به گفته معاون وزير صنايع و معادن، مجاورت اين مجتمع با مخازن گازي و نيز معادن سنگ آهن و همچنين آب‌هاي ازاد براي تامين مواد مصرفي و صادرات محصولات، جايگاه خاصي به اين مجتمع بخشيده است.
وي خاطرنشان كرد: مجتمع فولاد هرمزگان هم اينك در مراحل تست گرم قرار دراد و در حال مهيا كردن شرايط براي توليد شمش فولاد با استفاده از گندله سنگ آهن است پلارك يادآور شد: احداث طرح بزرگ فولاد هرمزگان با ظرفيت توليد 1.5 ميليون تن در مدت 4 سال تاكنون در كشور بي‌سابقه بوده است. اين در حالي است كه تمامي زير ساخت‌هاي مجتمع براي توليد 3 ميليون تن فولاد خام اجرا شده است كه اين امر سبب مي‌شود زمان اجراي طرح توسعه براي افزايش دو برابري ظرفيت توليد، به طور قابل توجهي كاهش يابد.
انتهاي پيام/م

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:خبرهای اقتصادی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:44 ب.ظ

نمادهاي معاملاتي سايپا و سرمايه گذاري سايپا امروز باز مي‌شوند

خبرگزاري فارس: نمادهاي معاملاتي سايپا و سرمايه گذاري سايپا با محدوديت نوسان قيمت تا دقايقي ديگر باز مي شوند.

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، نماد معاملاتي شركت هاي ايران خودرو، سايپا و سرمايه گذاري سايپا و همچنين سرمايه گذاري رنا در شرايطي از 29 دي ماه بسته شده كه از ميان اين 4 شركت، نماد معاملاتي دو شركت سايپا و سرمايه گذاري سايپا آماده بازگشايي نماد شدند.
در اين رابطه علي صحرايي مدير بازار شركت بورس اظهار داشته نماد معاملاتي شركت سايپا با توجه به ارائه اطلاعات پيش بيني تلفيقي سال مالي 29 اسفند 89 و اعلام پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي 90 و اطلاعيه شفاف سازي و سرمايه گذاري سايپا با توجه به ارائه صورت وضعيت پرتفوي دوره يك‌ماه منتهي به 30 دي ماه و اطلاعيه شفاف سازي بامحدوديت نوسان قيمت آماده انجام معامله شدند.
انتهاي پيام/م

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:خبرهای اقتصادی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:44 ب.ظ

گزارش فارس از جزئيات لايحه بودجه 90 - 1
درآمد 6 هزار ميليارد توماني هدفمندي يارانه حامل‌هاي انرژي در بودجه 90

خبرگزاري فارس: بر اساس جزئيات لايحه بودجه 90 كل كشور، منابع حاصل از هدفمند كردن يارانه حامل‎هاي انرژي در لايحه بودجه سال آينده شش هزار ميليارد تومان ديده شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، در حالي بر اساس قانون هدفمند كردن يارانه ها، 20 درصد درآمد هدفمندي يارانه ها بايد به عنوان سهم دولت در بودجه لحاظ شود كه اين رقم در لايحه بودجه سال گذشته 4 هزار ميليارد تومان بود، بر اين اساس كل درآمد هدفمندي يارانه ها 20 هزار ميليارد تومان برآورد شده بود.
به گزارش فارس، در جزئيات لايحه بودجه سال 90 آمده است: منابع حاصل از هدفمند كردن يارانه حامل هاي انرژي شش هزار ميليارد تومان در سرفصل ساير درآمدهاي حاصل از مالكيت دولت ديده شده است كه با اين حساب كل منابع اين طرح با احتساب 20 درصد سهم دولت 30 هزار ميليارد تومان برآورد مي شود.
بنابراين گزارش، در لايحه بودجه 90 همچنين 21 هزار و 786 ميليارد تومان به عنوان اعتبارات يارانه ها لحاظ شده است.
انتهاي پيام/ص*

اخبارمرتبط :
amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:خبرهای اقتصادی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:44 ب.ظ

از سوي هيئت مديره كانون:
ضوابط بازاريابي و تخفيفات اعضاء كانون كارگزاران در بورس و فرابورس اعلام شد

خبرگزاري فارس: هيئت مديره كانون كارگزاران بورس ضوابط بازاريابي و تخفيفات اعضاء كانون كارگزاران در بورس ها و فرا بورس را در 12 ماده اعلام كرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، موضوع بازار يابي و ارايه تخفيف هاي گاه افراطي از سوي كارگزاران در شرايطي يكي از معضلات اين حرفه بشمار مي رود كه هيئت مديره كانون كارگزاران بورس در 11 بهمن ماه ضوابط بازاريابي و تخفيفات اعضاء كانون را در مصوبه ايي اعلام كرد.
اين اقدام در راستاي اجراي بندهاي 5 و 6، ماده يك قانون بازار اوراق بهادار (اول آذر 84) و بندهاي 7،4 و 8، ماده7،تبصره دو ماده 45 و بند 7 ماده 72 اساسنامه كانون كارگزاران بورس و اوراق بهادار و نيز مواد 10 11 و 12 دستورالعمل عضويت در كانون كارگزاران و به منظور تنظيم روابط بين اعضاء، وضع و اجراي ضوابط و استانداردهاي حرفه اي و انضباطي براي اعضاء، جلوگيري از رقابت ناسالم بين اعضاء ، كمك به ايجاد رقابتي عادلانه و سالم بين اعضاء انجام شده است.

*مفاد ضوابط

ماده 1 - اصطلاحات و واژه هايي كه در ماده يك قانون بازار اوراق بهادار جمهوري اسلامي ايران مصوب آذرماه
1384 مجلس شوراي اسلامي تعريف شده اند، به همان مفاهيم در اين ضوابط به كار مي روند و واژه هاي ديگر
داراي معاني زير مي باشند:
-1 هزينه بازاريابي: هر گونه پرداخت نقدي و غيرنقدي توسط اعضاء به اشخاص حقيقي يا حقوقي كه با انعقاد
قراداد يا غير قرارداد با اعضاء به منظور معرفي مشتري و تسهيل در امر معاملات و مبادلات كالا در بورس كالاي
ايران اقدام مي نمايند، مي باشد. هزينه بازاريابي نمي تواند به خريدار يا فروشنده و پرسنل شركتهاي خريدار يا
فروشنده پرداخت شود.
-2 تخفيف: هر گونه پرداخت نقدي وغيرنقدي و يا عدم دريافت سقف مصوب كارمزد معاملات در بورسها و
فرابورس به هر طريقي به/ از مشتريان توسط عضو.
-3 دستورالعمل عضويت: منظور دستورالعمل عضويت در كانون كارگزاران بورس و اوراق بهادار مصوب 9 آبان 88 هيئت مديره سازمان و اصلاحات بعدي آن است.
-4 سقف مجاز تخفيف: حداكثر درصد تخفيفي كه عضو كانون مي تواند نسبت به سقف كارمزد كارگزاري
مصوب سازمان به مشتريان ارائه نمايد.
-5 شخص وابسته به عضو: شامل موارد زير است: اعضاي حقيقي هيأت مديره، نمايندگان اشخاص حقوقي عضو
هيأت مديره، مديرعامل، مديران، معامله گران، مسئولين پذيرش سفارش مشتريان، نمايندگان سبدگرداني،
بازارگرداني و تحليل گري، مسئولين شعب ، مسئولين مالي عضو و ساير اشخاص حقيقي مرتبط با عضو كه حسب مورد توسط كانون به عنوان شخص وابسته به عضو اعلام مي شوند.
-6 عضو: شخص حقوقي است كه مجوز فعاليت كارگزاري، كارگزار/معامله گري يا بازار گرداني را از سازمان
دريافت نموده و طبق " دستورالعمل عضويت " به عنوان عضو، در كانون پذيرفته شده است.
-7 كانون: كانون كارگزاران بورس و اوراق بهادار است كه با مجوز سازمان تشكيل شده و از مصاديق كانون
تعريف شده در بند 5 مادة 1 قانون بازار اوراق بهادار محسوب مي شود.
ماده 2- سياستهاي كانون كارگزاران در ممنوعيت تخفيف در كارمزد ها و عدم شركت در مناقصه ها توسط
اعضاء براي جلوگيري از رقابت ناسالم و در نهايت تضعيف صنعت كارگزاري در بلند مدت است. لذا هر نوع ارائه
تخفيف در كارمزدها و پرداخت هزينه بازاريابي توسط اعضاء و ساير موارد مربوطه منوط به رعايت مفاد اين ضوابط
مي باشد.
تبصره: كانون تمام مساعي خود را براي راهنمايي و كمك به اعضاء در جهت تبديل رقابت قيمتي به رقابت كيفي
بكار مي گيرد.

ماده 3- اعطاي هرگونه تخفيف توسط عضو به مشتريان ممنوع مي باشد.
تبصره: هيات مديره كانون مي تواند براي برخي از كالاها و اوراق بهادار يا گروه كالاها و اوراق بهادار يا برخي از
مشتريان يا گروهي از مشتريان، سقف مجاز تخفيفي كه حداكثر 25 درصد است را تصويب نمايد.

ماده 4- سقف مجاز پرداخت هزينه بازاريابي توسط اعضاء براي هر معامله، 35 درصد از سقف مصوب كارمزد
اعضاء در هر معامله در بورس كالاي ايران مي باشد و هر تغيير در اين ميزان منوط به تصويب هيات مديره كانون
است.
تبصره: كليه كسورات قانوني در قراردادهاي بازاريابي از قبيل ماليات تكليفي و ... بعهده اشخاص حقيقي و
حقوقي طرف قرارداد با اعضاء، خواهد بود.

ماده 5- پرداخت همزمان هزينه بازاريابي و ارائه تخفيف، توسط عضو براي يك معامله مجاز نمي باشد. مگر
موارد خاصي كه هيأت مديره كانون تصويب نمايد.

بصره: در صورت پرداخت همزمان هزينه بازاريابي و ارائه تخفيف موضوع قسمت اخير اين ماده، سقف مجاز
هزينه بازاريابي، معادل 20 درصد از "سقف كارمزد كارگزاري پس از كسر تخفيف " مي باشد.

ماده 6- اعضاء مجاز به شركت در هيچ نوع مناقصه در خصوص كارمزد معاملات خود نمي باشند.

ماده 7- اعضاء موظفند در هنگام انعقاد قرارداد تخفيف يا بازاريابي با اشخاص حقيقي يا حقوقي مفاد اين
ضوابط را متذكر و پايبند به رعايت آن بوده و تصوير هر قرارداد را به همراه ساير مستندات مورد درخواست كانون
حداكثر 10 روز كاري پس از امضاء به كانون تسليم نمايند.

ماده 8- عضو موظف است حداكثر ظرف 5 روز كاري پس از درخواست كانون، جزئيات پرداخت تخفيفات به
مشتريان و هزينه بازاريابي به اشخاص حقيقي و حقوقي، اطلاعات معاملات مشمول تخفيف و اطلاعات معاملاتي كه
براي آنها هزينه بازاريابي پرداخت شده و ساير اسناد و مدارك درخواستي را به كانون ارائه نمايد.

ماده 9- در صورتي كه هر يك از اعضاء كانون از مفاد اين ضوابط از جمله: سقف مجاز تخفيفات، سقف مجاز
هزينه بازاريابي و موارد تكليفي اين ضوابط، تخلف و يا به هر طريقي از مقررات اين ضوابط تخطي نمايد، به منزلة
اقدام به رقابت ناسالم و اجحاف به حقوق مسلم ساير اعضاء مي باشد. در اين صورت موضوع تخلف عضو در هيأت مديره كانون طرح مي گردد و پس از تصويب هيأت مديرة كانون، تخلف عضو مذكور در راستاي ماده 11
"دستورالعمل عضويت " و تخلف اشخاص وابسته به عضو كه قراردادهاي تخفيف و بازاريابي مغاير با مقررات اين
ضوابط را امضاء نموده اند نيز در راستاي ماده 12 "دستورالعمل عضويت "، توسط كانون به مرجع رسيدگي به
تخلفات گزارش مي گردد.

ماده 10 - اعضايي كه قبل از ابلاغ اين ضوابط، قرارداد بازاريابي و يا تخفيف با اشخاص حقيقي و حقوقي مغاير
مفاد اين ضوابط را دارند موظفند:
الف) نسخه اي از قرارداد خود را حداكثر ظرف 5 روز كاري پس از ابلاغ اين ضوابط به كانون ارسال نمايند.
ب) از تمديد مدت زمان قرارداد و يا تنظيم متمم براي قرارداد خودداري نمايند.
تبصره 1: فرصت ارائه تخفيف يا پرداخت هزينه بازاريابي قراردادهاي موضوع اين ماده با حضور عضو مربوطه در
جلسه هيات مديره كانون و ارائه توضيحات، توسط هيات مديره تعيين و به عضو اعلام ميگردد.عضو موظف است
قراردادهاي تخفيف و بازاريابي موضوع اين ماده را در فرصت اعلامي توسط كانون فسخ نمايد.
تبصره 2: هيات مديره كانون در صورتي براي عضو فرصتي جهت تطبيق با مفاد اين ضوابط تعيين مي نمايد كه
عضو بندهاي الف و ب اين ماده را بطور كامل رعايت نمايد.

ماده 11 - از تاريخ ابلاغ اين ضوابط كليه مصوبات قبلي كانون در زمينه تخفيفات ملغي مي گردد.

ماده 12 - اين ضوابط در 12 ماده و 6 تبصره در تاريخ 11 بهمن 89 به تصويب هيأت مديره كانون كارگزاران بورس و اوراق بهادار رسيد و از تاريخ ابلاغ، لازم الاجراست.
انتهاي پيام/م

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:خبرهای اقتصادی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:44 ب.ظ

پلاتز مدعي شد:
ذخيره‌سازي 20 ميليون بشكه نفت خام توسط ايران در خليج‌فارس

خبرگزاري فارس: نشريه پلاتز به نقل از منابع آگاه اعلام كرد ايران بيش از 20 ميليون بشكه نفت توليدي خود را در كشتي‌هاي بزرگ بر روي آب هاي خليج فارس ذخيره كرده است.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از نشريه پلاتز يك مقامآكاه در اين باره تاكيد كرد ميزان ذخاير نفتي ايران در نفتكش‌هاي شناور در خليج فارس بيش از 20 ميليون بشكه و شايد هم 25 ميليون بشكه باشد البته اين آمار شامل ميعانات گازي نمي شود .
يك مقام آگاه ديگر نيز تصريح كرد حدود 20 نفتكش بزرگ متعلق به شركت ملي نفتكش ايران براي انبار كردن اين ذخاير نفتي مورد استفاده قرار گرفته است .
نشريه پلاتز مدعي شد محدوديتها و مشكلات مربوط به فروش نفت ايران مهمترين عامل افزايش ذخيره سازي نفت ايران در نفتكشها بوده است .
بر اساس اين گزارش نفتكش سيفا كه به تازگي به ناوگان شركت ملي نفتكش ايران افزوده شده است نيز براي انبار كردن ذخاير نفتي ايران در خليج فارس مورد استفاده قرار گرفته است .
برخي منابع مي گويند بيش از 16 تا 18 فروند نفتكش براي ذخيره سازي نفت توليدي شركت ملي نفت ايران مورد استفاده قرار گرفته است . در ماه دسامبر نيز ميزان ذخاير نفتي شناور ايران به بيش از 20 ميليون بشكه رسيده بود . بر اساس تحقيقات پلاتز توليد نفت ايران در ماه ژانويه به 3.66 ميليون بشكه در روز رسيده است . ايران در سال 2010 به طور ميانگين روزانه 2.2 تا 2.3 ميليون بشكه نفت صادر كرده است .
انتهاي پيام /

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:خبرهای اقتصادی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:45 ب.ظ

به منظور شفاف سازي
آذرآب آخرين وضعيت خود را تشريح كرد

خبرگزاري فارس: قرارداد شركت آذر آب براي ساخت بويلر‌هاي پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس اثري در سود سال 89 شركت نداشته و براي سال آينده نيز بستگي به ابلاغ و تهيه برنامه اجرايي پروژه دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، بر اساس نامه مدير عامل شركت آذر آب به سازمان بورس اوراق بهادار، اين شركت توافقاتي براي ساخت بويلر‌هاي پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس انجام داده كه اثر اين قرار داد را در پيش‌بيني درآمد‌هاي سال 89 و 90 بررسي و اعلام كرد.
بر اين اساس، سهامداران اين شركت بدانند اين قرار داد در سود سال جاري شركت هيچ تأثيري نداشته ولي براي سال 89 معتقد است فرآيند اجرايي شدن قرارداد بر اساس فعاليت‌هاي آذر آب طولاني بوده و مراحل طراحي، تأمين مواد و تجهيزات، ساخت، نصب و راه اندازي بايد طي شود.
همچنين، برآورد تأثيرات ناشي از اين قرارداد بستگي به ابلاغ و تهيه برنامه اجرايي پروژه است و به دليل اينكه مدت كوتاهي از توافقات انجام شده براي اين پروژه مي‌گذرد، هنوز به دو عامل از سوي كارشناسن نهايي نشده است.
به گزارش فارس، 38.84 درصد از سهام آذر آب در اختيار سهامداران حقيقي و ما بقي آن در اختيار سهامداران حقوقي از جمله صدرا، تعاوني كاركنان ايران خودرو، صندوق بازنشستگي كاركنان شركت نفت، بانك پارسيان، شركت سرمايه گذاري دانايان پارس، شركت سرمايه‌گذاري سامان مجد، شركت سرمايه‌گذاري صنعت و معدن، شركت الماس بنيس و شركت سهامي بيمه ايران است.
انتهاي پيام/م

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:خبرهای اقتصادی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:45 ب.ظ

واحد اطلاعات اقتصادي اكونوميست:
تهران رتبه 133 جهان از نظر وضعيت زندگي را كسب كرد

خبرگزاري فارس: واحد اطلاعات اقتصادي اكونوميست با رتبه‌بندي 140 شهر مهم جهان از نظر وضعيت زندگي ونكوور كانادا را در رتبه نخست و تهران را در رتبه 133 از اين نظر قرار داد.

به گزارش خبرگزاري فارس واحد اطلاعات اقتصادي اكونوميست در تازه ترين گزارش خود اعلام كرد شهر ونكوور كانادا براي پنجمين سال متوالي بهترين شهر جهان از نظر وضعيت زندگي انتخاب و معرفي شده است .
بر اساس اين گزارش شهر ملبورن استراليا در جايگاه دوم اين رتبه بندي و شهر وين اتريش در جايگاه سوم قرار دارند . در بين ده شهر برتر جهان براي سكونت و زندگي كانادا و استراليا بيشترين سهم را دارند .
شهر ونكوور كانادا ميزبان المپيك زمستاني 2010 بيش از 98 درصد امتيازهاي مربوط به شاخصهاي امنيت، ثبات، سيستم بهداشت،سلامت فرهنگ و محيط زيست، آموزش و زير ساختهاي اقتصادي را به دست آورده است . اين شهر از سال 2007 تا كنون رتبه نخست اين رتبه بندي را در اختيار دارد .
سال گذشته وين در جايگاه دوم اين رتبه بندي بود كه امسال با يك رتبه تنزل جاي خود را به ملبورن استراليا داده است .
جان كوپستاك نويسنده اين گزارش تاكيد كرد شهرهاي متوسط در كشورهاي توسعه يافته با جمعيت پايين داراي زير ساختهاي كامل شهري اقتصادي و اجتماعي از امتياز بالايي در اين رتبه بندي برخوردار هستند و با مشكلات اجتماعي كمتري مثل جرم و جنايت روبرو هستند .
بر اساس اين گزارش شهرهاي آمريكا در رتبه هايي پايين تر از 29 قرار دارند. شهر پيتزبورگ آمريكا در رتبه 29 بالاتر از هونولولو قرار دارد . لس آنجلس در رتبه 44 و نيويورك در رتبه 56 اين رتبه بندي است .
شهر لندن پايتخت انگليس نيز رتبه اي بهتر از 53 را بدست نياورده است. شهر پاريس پايتخت فرانسه در رتبه 16 قرار دارد .
در بين شهرهاي آسيايي شهر اوزاكاي ژاپن با قرار گرفتن در رتبه 12 بهترين رتبه را دارد . شهر توكيو نيز در رتبه 18 قرار گرفته است . هنگ كنگ در رتبه 31 قرار گرفته و شهر پكن پر جمعيت ترين شهر جهان در رتبه 72 قرار دارد .
رتبه تهران پايتخت ايران نيز 133 اعلام شده است. تهران از اين نظر بالاتر از شهرهايي مثل داكا پايتخت بنگلادش، الجزيره پايتخت الجزاير، كراچي پاكستان و دوالاي كامرون قرار گرفته است.
در رتبه آخر اين جدول نيز شهر حراره پايتخت زيمبابوه بدترين شهر جهان براي سكونت و زندگي انتخاب شده است. اين شهر در ميان 140 شهر مورد مطالعه رتبه آخر را بدست آورده است. امتياز اين شهر از لحاظ شاخصهاي لازم براي زندگي كمتر از 37.5 درصد بوده است .
داكا پايتخت بنگلادش نيز پس از شهر حراره در رتبه 139 قرار دارد .
بر اساس اين گزارش ده شهر برتر جهان براي زندگي به ترتيب عبارتند از ونكوور كانادا، ملبورن استرالي، وين اتريش، تورنتوي كانادا، كالگري كانادا، هلسينكي فنلاند، سيدني استراليا، پرث استراليا، آدلايد استراليا و اوكلند نيوزلند .
انتهاي پيام /

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:خبرهای اقتصادی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:45 ب.ظ

پيش بيني سود 428 ريالي براي هر سهم تايدواتر در سال 90

خبرگزاري فارس:مسئولان تايدواتر براي هر سهم شركت در سال مالي آينده 428 ريال سود پيش بيني كردند.

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، شركت 62.8 ميليارد توماني تايدواتر درحالي براي سال مالي جاري به ازاي هر سهم 327ريال سود پيش بيني كرده كه در نخستين پيش بيني سود سال آينده ، براي هر سهم 248 ريال سود در نظرگرفته است.
همچنين اين شركت اعلام كرده "باتوجه به اينكه رويه ثبت درآمدهاي عمليات ترمينال كانتينر بندر شهيد رجائي ( كه كل درآمد ترمينال در دفاتر شركت تايدواتر ثبت مي شود و سهم سازمان بنادر در قالب اجاره در بهاي تمام شده منظور مي شد) از سال 90 تغيير مي‌يابد و خالص سهم تايدواتر در درآمدهاي عملياتي ثبت مي‌شود و بهاي تمام شده نيز بدون ثبت اجاره ترمينال در دفاتر شناسائي مي شود. به همين دليل درآمدها و هزينه هاي عملياتي خالص و بدون سهم سازمان اعمال شده است.
انتهاي پيام/م

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها