عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

سگ بزرگ آسمان را ببينيد

سگ بزرگ آسمان را ببينيد
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:52 ب.ظ

 سگ بزرگ آسمان را ببينيدشب هنگام که به آسمان چشم مي دوزيم اگر از هياهوي شهر نيز فاصله داشته باشيم ستاره هاي بسياري را در آسمان مي بينيم که به ما چشمک مي زنند. اين ستاره ها در طول تاريخ زندگي بشر نيز همواره با او بوده اند. اجداد ما هنگامي که شب ها به آسمان نگاه مي کردند همين ستارگان را مي ديدند و در ذهن خودشان با به هم وصل کردن اين ستاره ها، صور فلکي را به وجود آوردند.  شناخت صور فلکي مختلف علاوه بر لذت وصف ناشدني که به انسان مي دهد به تسهيل در شناخت اجرام سماوي و پيدا کردن آن ها در آسمان کمک مي کند. 

در اين مطلب قصد داريم شما را با صورت فلکي کلب اکبر يا سگ بزرگ آشنا سازيم.

در آسمان زمستان، يکي از صور فلکي شاخص بعد از جبار، صورت فلکي سگ بزرگ (کلب اکبر) است. شما به راحتي مي توانيد اين صورت فلکي را در آسمان پيدا کنيد، چون سگ بزرگ صاحب نوراني ترين ستاره آسمان، يعني شعراي يماني است که بر روي شانه اين صورت فلکي قرار دارد. نام کلب اکبر در اصل فقط براي شعراي يماني به عنوان درخشنده‌ترين ستاره آسمان شب به کار مي ‌رفته که يکي از سگ هاي جبار بوده است.

شعراي يماني اسامي متعددي دارد و نام انگليسي آن Sirius ، برگرفته از لغتي در زبان يوناني به معني "سوزاندن و مشتعل کردن" است؛ چراکه در يونان باستان اين ستاره را منبع حرارت مي دانستند. 

اصطلاح "روزهاي سگي" در گرماي تابستان به اين خاطر مرسوم است که زمان نزديک شدن و تماس ظاهري اين ستاره با خورشيد در تابستان است. "هزيود" يکي از شاعران يوناني گفته است: "شعراي يماني از سر تا پاي آدمي را آب نموده و مي خشکاند".

از جمله نام هاي ديگر اين ستاره تيشتر و شباهنگ را مي توان نام برد.

همان طور که اشاره شد اين ستاره پرنور ترين ستاره آسمان است که با قدر 44/1- در آسمان مي درخشد. اين ستاره به نسبت ستاره سهيل که به عنوان دومين ستاره درخشان آسمان شناخته شده، دو برابر درخشنده تر است و اين به خاطر فاصله نزديک اين ستاره با ما است، اين ستاره با فاصله اي معادل 6/8 سال نوري، پنجمين ستاره ي نزديک به خورشيد است. 

شعراي يماني با دماي سطحي 10000 درجه کلوين ستاره سفيد رنگي است، اما به علت عبور لايه هاي متفاوت جو زمين و شکست نور در آن ها، در هواي سرد شب هاي زمستاني رنگ به رنگ ديده مي شود. البته رنگ اين ستاره از زمان هاي قديم تاکنون تغيير کرده است. 

بطلميوس و ديگر ستاره شناسان دوران باستان اين ستاره را سرخ گزارش کرده اند. 

شعراي يماني ستاره دوتايي است. همدم شعراي يماني اولين کوتوله سفيدي بود که کشف شد. 

آلون کلارک در سال 1241/1862، هنگامي که تلسکوپ 5/18 اينچ خود را آزمايش مي کرد آن را کشف کرد. اين همدم خيال انگيز، شعراي يماني B و توله سگ نيز ناميده مي شود و با قدر 4/8 مي درخشد. اما به دليل درخشندگي زياد شعراي يماني A ، آن را با تلسکوپ هاي کوچک نمي توان مشاهده کرد. قطر اين ستاره فقط 3 برابر زمين است.

برجسته ترين خوشه باز اين صورت فلکي M41 يا NGC2287 است. M41 سطحي معادل قرص ماه را در آسمان مي پوشاند و در 4 درجه جنوبي ستاره شعراي يماني قرار دارد. 

در شرايط خوب ستاره شناسي(خارج از شهر و بدور از آلودگي نوري) حتي با چشم غير مسلح نيز مي توانيد آن را به صورت لکه اي مه آلود مشاهده کنيد. اگر به دور از نور شهر ها رصد کنيد، مشاهده اين خوشه با چشم غير مسلح ملاک خوبي براي سنجش شفافيت آسمان و همچنين تيزبيني شماست. 

امروزه مي دانيم M41 ، شامل بيش از 50 ستاره غول از قدر 7 است که با رنگ هاي زرد، سفيد يا آبي - سفيد و نارنجي مي درخشند. درخشان ترين ستاره M41 اندکي درخشان تر از قدر 7 است و 20 ستاره درخشانتر از قدر 10 هستند. قدر مجموع خوشه 5/4 است.

 

bmasoudd

bmasoudd
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 621

دسترسی سریع به انجمن ها