عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

نکات زیر را در حفاظت از دیسکت‌‌هایتان رعایت کنید

نکات زیر را در حفاظت از دیسکت‌‌هایتان رعایت کنید
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:54 ب.ظ
نکات زیر را در حفاظت از دیسکت‌‌هایتان رعایت کنید با وجود این که ظرفیت دیسک‌‌هایی مانند Ls-۱۲۰ ، Jaz و Zip بالا بوده و قابلیت انتقال اطلاعات ذخیره شده را نیز دارا هستند، اما هنوز هم رایج‌‌ترین راه برای انتقال داده‌‌ها از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر استفاده از دیسکت‌‌های ۳/۵ inch با ظرفیت ۱/۴۴ MB است. این بدان معناست که بسیاری از اطلاعات با ارزش، بر روی این دیسکت‌‌ها (که در حقیقت صفحه‌‌های پلاستیکی هستند) ذخیره می‌‌شوند. برای اینکه از دیسکت‌‌های خود حفاظت کنید تا هم خوب کار کنند و هم به اطلاعات موجود در آنها صدمه‌‌ای وارد نشود، نکات زیر را در حفاظت از دیسکت‌‌هایتان رعایت کنید:

دیسکتی را که قبلاً فرمت شده است مجدداً فرمت نکنید

گاهی نیاز دارید که دیسکت فرمت شده‌‌ای را فرمت کنید اما هر چقدر این کار را کمتر انجام دهید، برای دیسکت شما بهتر است. آقایRichard Ambrise که رئیس بخش حفاظت فنی، مهندسی شرکت Maxell در کشور آمریکاست، علت را در روشی می‌‌داند که کارخانجات تولید کنندهٔ دیسکت‌‌ها به کار می‌‌برند. چون وقتی دیسکتی در کارخانه‌‌ای فرمت می‌‌شود عمل فرمت بر روی کامپیوترهایی صورت می‌‌گیرد که برای ایجاد حوزهٔ مغناطیسی در یک دیسکت به‌‌طور کامل (۱۰۰%) از جریان الکتریسیته استفاده می‌‌کنند. این ویژگی را Write Current می‌‌نامند. برای درک بهتر مطلب دیسکت را با یک نوار کاست معمولی مقایسه کنید. اگر قبلاً بر روی نوار کاست چیزی ضبط شده باشد و شما مجدداً آهنگ جدیدی را روی آن ضبط کنید، این امکان وجود دارد که آهنگ قبلی در پس‌‌زمینه‌‌ی نوار خیلی ضعیف شنیده شود. تقریباً چنین اتفاقی دربارهٔ دیسک‌‌ها نیز می‌‌تواند روی دهد. کوچکترین اشکال در کار درایو موجب می‌‌شود هنگام دریافت اطلاعات جدید، داده‌‌های قبلی کاملاً حذف نشده و در نتیجه از کیفیت اطلاعات ذخیره شده بر روی دیسکت کاسته ‌‌شود.


دیسکت‌‌ها را از امواج مغناطیسی دور نگهدارید

تقریباً هر کسی می‌‌داند که دیسکت‌‌ها را باید از امواج مغناطیسی دور نگهداشت، اما بیشتر مردم نمی‌‌دانند که دقیقاً کدام وسایل در خانه و یا اداره دارای حوزه‌‌های مغناطیسی هستند. امواج مغناطیسی می‌‌تواند از وسایلی مانند ماشین زیراکس، ضبط صوت و خصوصاً وسایلی که مقدار زیادی جریان الکتریسیته را مصرف می‌‌کنند منتشر شود. وقتی از دیسکت‌‌تان استفاده نمی‌‌کنید آن را در قاب مخصوص دیسکت، یا در داخل یک کشو و یا هر جای دیگری که دور از امواج مغناطیسی است، قرار دهید.


دستگاه‌هایی که در فرودگاه با اشعه x کار می‌‌کنند خطری برای دیسکت‌‌های شما ندارند، اما دستگاهی که مسؤلین امنیتی فرودگاه برای خواندن کدهای خطی از آن استفاده می‌‌کنند، حوزهٔ مغناطیسی قویی را تولید کرده و موجب از بین رفتن اطلاعات ذخیره شده بر روی دیسکت‌می‌‌شود.


از دیسکت‌‌هایی استفاده کنید که درپوش (Shutter) پلاستیکی دارند

وقتی درپوش دیسکتی فلزی است، جلو و یا عقب رفتن این درپوش موجب می‌‌شود که ذرات بسیار ریز فلزی بر روی صفحه دیسکت نشسته و به مرور زمان مقدار آن افزایش یابد. این امر باعث خرابی دیسکت شده و بازیابی اطلاعات ذخیره شده بر روی آن را غیرممکن می‌‌سازد، اما درپوش پلاستیکی هیچ چیزی از خود بر روی صفحه دیسکت باقی نمی‌‌گذارد. سعی کنید درپوش دیسکت را بی‌‌جهت باز و بسته نکنید، چرا که این عمل باعث نشستن گردوخاک هوا بر روی صفحه دیسکت می‌‌شود.


دیسکت‌‌ها را در محیطی که درجه حرارت آن بالاست قرار ندهید

شرایط محیطی خاصی برای نگهداری از دیسکت‌‌ها سفارش شده است. از جمله‌ی این شرایط دما و رطوبت هواست. محیط نگهداری دیسکت‌‌ها باید دارای دمایی بین صفر تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد و رطوبت آن از ۸ تا۸۰ درصد باشد. اگر چه از دیسکت‌‌ها در هوایی سردتر از صفر درجه سانتی‌گراد نیز می‌‌توان استفاده کرد، ولی در چنین شرایطی ابتدا مدتی صبر کنید و سپس دیسکت را در کامپیوترتان قرار دهید. این عمل موجب می‌‌شود که تغییرات رطوبتی صفحه دیسکت به حداقل برسد. البته دیسکت‌‌ها را در دمای کمی بالاتر از ۶۰ درجه سانتی‌گراد هم می‌‌توان نگهداری کرد، اما آن را در مقابل آفتاب قرار ندهید. حرارت زیاد موجب تاب خوردن پوشش پلاستیکی دیسکت شده و آن را غیرقابل استفاده می‌‌سازد.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها