عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

به دنبال سيارات جديد

به دنبال سيارات جديد
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:56 ب.ظ

به دنبال سيارات جديد

به نظر خيلي از دانشمندان، کهکشان ما مي تواند پر از سرزمين هاي مانند پاندورا در فيلم آواتار باشد يعني سرزمين هايي شبيه زمين ما در داخل منظومه هاي ديگر. اما اين بدين معني نيست که اين گونه دنياها را مي توان به آساني کشف نمود. از جمله 400 سياره اي که تا کنون کشف شده اند هيچ يک شرايط لازم براي حيات مانند زمين ما را ندارند. به گفته استفان مارتين در آزمايشگاه پيشرانه جت ناسا "مشکل يافتن سيارات زمين مانند اين است که ستاره ميزبان آن 10 ميليون بار نور فروسرخ بيشتري نسبت به سياره اش به فضا بازتاب مي دهد. دليل ديگر اين است که سيارات شبيه زمين ما بسيار کوچک اند و در فاصله اي بسيار نزديک به دور ستاره مادر خود در گردشند. به همين علت رصد اين سيارات غير ممکن است."

اما جون بوت کارمند قبلي آزمايشگاه پيشرانه جت و مارتين هر دو مي خواهند روشي را ايجاد کنند تا بتوان اين سيارات کوچک و غير قابل ديد را بالاخره ديد و رصد نمود. طرح ابزار آنها که به نام "تداخل سنجي خنثي سازي" ياد مي شود مي تواند سيارات را در طول موج فروسرخ ببيند که امکان رصد اين سيارات کوچک را ممکن مي سازد.


اين دستگاه به خاطر اين ساخته شده تا نور دريافت شده يک ستاره توسط چهار تلسکوپ را ترکيب کند و بدين وسيله طول موج هاي ستاره را طوري تنظيم کند که بتوانند همديگر را خنثي کنند. مارتين مي گويد " ما مي توانيم اين ستاره را کم نور بسازيم، در واقع آن را خاموش مي کنيم."

شايد تداخل سنجي خنثي ساز مارتين و بوت در نهايت بتواند توانايي اين را به اخترشناسان بدهد تا دنياهاي ديگر شبيه زمين را با دقت و به صورت خصوصي رصد کنند.

تداخل سنجي خنثي سازي ايده تازه اي نيست، اما آنچه که باعث نتايج تحقيقات مارتين و بوت شده تنظيم موثر اين روش براي جستجوي يک سياره مي باشد. به گفته مارتين " عمق خنثي سازي ما 10 تا 100 بار بهتر از روش هاي قبلي به دست آمده در ديگر سيستم هاست. اين بار اول است که چهار تلسکوپ را با هم تنظيم مي سازيم تا بتوان خنثي سازي با اين عمق را به دست آورد. در واقع ما نور شديد ستاره را متوقف مي سازيم".

متوقف ساختن نور به دانشمندان امکان مي دهد تا سيارات اطراف آن را نسبت به هر زمان ديگري بهتر ببينند. مارتين مي گويد " ما مي توانيم سياره اطراف يک ستاره را مانند يک چراغ روشن و خاموش کنيم تا بتوانيم آن را بهتر کشف کنيم. چون اين روش مي تواند نور يک ستاره را يک ميليون بار کمتر سازد، در آن صورت ما مي توانيم سياره اطراف آن را به خوبي و واضح ببينيم".

تداخل سنجي خنثي سازي يگانه روش کشف سيارات براي دانشمندان نيست. تلسکوپ فضايي کپلر ناسا که در حال حاضر در مدار زمين قرار دارد، با دقت ستاره ها را رصد مي کند تا متوجه کم شدن نور آنها در زمان عبور سياره از برابر ستارگان شود. روش ديگر رصد سيارات تاج نگاري است که با استفاده از يک ماسک مي توان نور مرئي يک ستاره را قطع نمود تا سيارات اطراف آن قابل ديد شود. همچنين در روش سيم (SIM) نيز مي توان تکان يا گرانش ستاره ها را که در اثر گردش سيارات به وجود مي آيد، کشف نمود.

شايد تداخل سنجي خنثي سازي مارتين و بوت در نهايت بتواند توانايي اين را به اخترشناسان دهد تا دنياهاي ديگر شبيه زمين را با دقت و به صورت خصوصي رصد کنند، بررسي و تحليل اتموسفر اين گونه سيارات امکان مطالعه احتمال حيات و يا حتي خود حيات را در اين سيارات مي دهد.

کشف سيارات شبيه زمين در ديگر گوشه هاي کهکشان، ديگر يک داستان علمي تخيلي نيست و شايد روزي فرا رسد که به جاي تماشاي سيارات مرموز و زيبا در سينما شاهد کشف واقعي سرزمين هاي مانند پاندورا يا اقمار سيارات بزرگ در اطراف ديگر ستاره ها باشيم.  
 

bmasoudd

bmasoudd
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 621

دسترسی سریع به انجمن ها