عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

حركت سریع ستاره فراری از میان فضا

حركت سریع ستاره فراری از میان فضا
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:57 ب.ظ

 

یك ستاره عظیم كه از همراه قدیمی خود جدا شده اكنون به سختی راه خود را از میان غبارهای فضایی ادامه می‌دهد و این امر به یك شوك قوسی درخشان منجر شده كه به صورت یك هلال زردرنگ در تصاویر تلسكوپ ناسا دیده می‌شود...

(WISE) تهیه شده است.

 

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این ستاره كه «زتا مارافسای» نام دارد بسیار بزرگ بوده و حجمی 20 برابر خورشید ما دارد. در تصویری كه با اشعه مادون قرمز به رنگ‌های قابل مشاهده درآمده، می‌تون این ستاره را به رنگ آبی و در میان قوسی درخشان مشاهده كرد.

«زتا مارافسای» پیش از این در مدار ستاره‌ای به مراتب سنگین‌تر قرار داشت اما با انفجار این ستاره و تبدیل آن به ابرنواختر، «زتا مارافسای» مانند یك گلوله به فضای بیرونی پرتاب شد. در حال حاضر این ستاره با سرعت 24 كیلومتر در ثانیه در حال حركت است.

با حركت سریع ستاره در فضا، بادهای نیرومند آن گاز و غبار را به سمت خارج آن و به سمت آنچه كه شوك قوسی نامیده می‌شود فشار می‌دهد. مواد داخل شوك كمانی آنچنان فشرده است كه با نور مادون قرمز می‌درخشد و ماهواره کاوشگر نقشه‌بردار فروسرخ میدان وسیع (WISE) می‌تواند آن را مشاهده كند. تاثیر این ستاره مانند حركت یك قایق پرسرعت در آب است كه یك موج را در جلوی خود می‌راند.

این شوك قوسی كاملا در نور مرئی پنهان است. این تصویر با استفاده از اشعه مادون قرمز (WISE) تهیه شده است.

 

hossein3010

hossein3010
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها