عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

گام بلند پژوهشگران ایرانی در درمان بیماری سل

گام بلند پژوهشگران ایرانی در درمان بیماری سل
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:57 ب.ظ

دکتر مهدی خوشنویس‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینكه بیماری سل یكی از مهمترین بیماری‌های عفونی كشنده در سراسر جهان است، گفت: به دلیل مقاومت میكروبی بیماری سل در برابر بیشتر داروهای مورد استفاده در درمان عفونت مایكوباكتریایی، تلاش‌های گسترده‌ای توسط محققان شیمی دارویی جهت ارائه عوامل ضدسل جدید صورت گرفته است...

 

 

وی افزود: مطالعات اخیر نشان می‌دهد كه تركیبات 1 و 4- دی هیدروپیریدین حاوی استخلاف دی كاربامونیل در ناحیه 3 و گروههای لیپوفیل در ناحیه 5 ، دارای اثرات ضدسل قابل توجهی هستند. در این تحقیق، مشتقات جدید 1 و 4- دی هیدروپیریدین حاوی استخلافهای مختلف، آلكیل و آریل استری و استخلاف دی اتیل كارباموئیل در ناحیه 3 و 5 حلقه دی هیدروپیریدین طراحی و سنتز شد.

وی تصریح كرد: داروی جدید تولید شده، خطرات داروهای ضد سل رایج در بازار را ندارد؛ قدرت اثر داروهای رایج ضد سل را داراست و بعلاوه مقاومت میکروبی در برابر آن اندک است.

خوشنویس‌زاده با اشاره به احتمال بالای همزمانی ابتلا به ایدز و بیماری سل گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد حدود 80 درصد افرادی كه ایدز دارند، درمعرض خطر ابتلا به سل هستند؛ بنابراین ارائه روش درمانی و دارویی که بتواند این دو بیماری را پوشش داده و كم خطر باشد، بسیار حائز اهمیت است.

عضو مرکز تحقیقات شیمی دارویی و گیاهی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان این كه اساس الگوی طراحی داروی جدید ضدسل مقاوم، مشتقات 1 و4- دی هیدروپیریدین با اثرات ضد سل بالقوه است ، افزود: مطالعات پیشین نشان داد که مشتقات نیترو ایمیدازول نیز نقش مهمی در مقابله با میکروب سل به ویژه علیه گروه‌های مقاوم دارد. بنابراین بر اساس مدل هیبریدسازی مولکولی، هر دو گروه 1و4- دی هیدروپیریدین و نیترو ایمیدازول در ساختار ترکیبات طراحی و سنتز شد. این ترکیبات در مطالعات برون تنی، اثرات ضد سل قابل مقایسه با ترکیب مرجع ایزونیازید و ریفامپین نشان دادند. بعلاوه اثرات جانبی قابل انتظار با ترکیبات دی هیدروپیریدینی (مهار کانال کلسیم) در این ترکیبات کاهش چشمگیری داشت. این ترکیبات همچنین برای دارو شدن، ویژگیهای فارماکوکنتیکی مناسب را دارا هستند. بنابراین ترکیبات طراحی شده می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای درمان بیماران مبتلا به سل مقاوم باشند.

به گفته خوشنویس‌زاده، نتایج این تحقیق در قالب مقاله‌ای در نشریه معتبر Bioorganic &Medicinal chemistry به چاپ رسیده است.

وی در پایان افزود: این تحقیق با همكاری دکتر رامین میری ، دکتر کتایون جاویدنیا و دکتر نجمه ادراكی و مركز تحقیقات میكروب‌شناسی بالینی دكتر البرزی در مركز تحقیقات شیمی دارویی و گیاهی دانشگاه علوم پزشكی شیراز انجام شده است.

hossein3010

hossein3010
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها