عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

اين دنباله دار را رصد کنيد

اين دنباله دار را رصد کنيد
سه شنبه 3 اسفند 1389  02:58 ب.ظ

اين دنباله دار را رصد کنيد

با دانشمندان (9)

پس از دنباله دار مکنات که هنوز در آسمان شامگاهي حضور دارد، دنباله داري از دسته دنباله دارهاي با دوره تناوب به نام تمپل 10 پي (10P Tempel) در آسمان نيمه شب قابل رصد است. اين دنباله دار هم اکنون در صورت فلکي "دلو" و نزديکي مرز آن با صورت فلکي "حوت" قرار دارد و براي رصد آن به ابزار رصدي مناسب چون تلسکوپ و يا دوربين دو چشمي قوي نياز است. دنباله دار "تمپل" در 4 جولاي 1873 ( 12 تير 1252 ) توسط دو رصدگر به نامهاي Ernst Wilhelm و Leberecht Tempel کشف شد و نام آن را 10P/Tempel گذاشتند.

خسرو جعفري زاده، دبير انجمن نجوم اهواز درباره اين دنباله دار مي گويد: اين دنباله دار از زمان کشف تاکنون 13بار به ملاقات خورشيد آمده است و همچنين در 4 جولاي 2010 برابر با 13 تيرماه 1389 به حضيض مداري خواهد رسيد و در اين زمان، کمترين فاصله مکاني را با خورشيد دارد. ضمن آنکه در اين روز به بالاترين قدر (درخشندگي) خود خواهد رسيد و با ابزار رصدي قابل رصد است.

البته «تمپل 10 پي» تنها جرمي نيست که اين روزها مهمان ما شده است، به جز اين دنباله دار، دانشمندان ميزبان نمونه هايي از خاک سيارک ايتوکاوا هستند که توسط فضاپيماي هايابوسا به زمين آورده شده است.
نمونه هايي از يک سيارک در زمين

فضاپيماي ژاپني "هايابوسا" در 13 ژوئن 2010 پس از سفر فضايي هفت ساله در منطقه اي دور افتاده در استراليا به زمين نشست. آژانس فضايي ژاپن -ژاکسا- اميدوار است که کپسول هايابوسا حاوي نمونه هايي برگرفته از سطح سيارک "ايتوکاوا" باشد. در اين صورت اين اولين باري خواهد بود که نمونه خاک يک سيارک به صورت مستقيم و توسط يک فضاپيما به زمين آورده شده است. اکنون براي کشف اين پديده، عمليات بازکردن کپسول توسط متخصصان "ژاکسا" آغاز شده است.

تا کنون ژاکسا از رديابي گاز کم فشاري در درون کپسول گزارش داده است اما تا به حال ماهيت اين گاز و فرازميني بودن يا نبودن منشا آن آشکار نشده است. انتظار مي رود متخصصان براي باز کردن اين کپسول و يافتن آنچه در خود پنهان کرده است، يک هفته يا بيشتر زمان صرف کنند.

يافته هاي اين فضاپيماي ژاپني در کنار ساير اطلاعاتي که تا به حال به دست آمده است ما را در رسيدن به پاسخ سوالاتي نظير شرايط مناسب حيات در وراي جو زمين ياري خواهد کرد. يافتن شرايط مناسب جهت پيدايش حيات، امروزه به يکي از مهمترين اهداف سازمان هاي فضايي تبديل شده است به صورتي که حجم زيادي از پروژه هاي اين سازمان ها به يافتن آب در ساير کرات اختصاص پيدا کرده است. مطلبي که در ادامه آورده شده است نشان دهنده دستاورد يکي از همين پروژه هاست.
اقيانوسي از آب در گذشته مريخ

مدارگرد مريخ آژانس فضايي اروپا «مارس اكسپرس» و مدارگرد آژانس فضايي آمريكا به تازگي هيدرات سيليكات معدني را در شمال مريخ پيدا كرده‌اند كه نشان مي‌دهد زماني روي اين سياره سرخ ميزان زيادي آب وجود داشته است.

«جين پير بيبرينگ» از دانشگاه فرانسه مي گويد: تحقيقات روي مريخ نشان داده كه روي اين سياره آب وجود دارد اما نه به شكل اقيانوس. همچنين ما مي‌دانيم كه در شمال و جنوب اين سياره سرخ هيدرات وجود دارد.

گزارشي از تحقيقات ستاره‌شناسان آمريكايي در روز 13 ژوئن در مجله معتبر «نيچر ژئو ساينس» به چاپ رسيده كه نشان مي‌دهد اقيانوسي بزرگ در حدود 3 و نيم ميليارد سال قبل سطح مريخ را پوشانده بوده است.

بيبرينگ مي افزايد: هم اكنون مريخ، اتمسفر 3 و نيم ميليارد سال قبل را از دست داده و ديگر در سطح اين سياره آب مايع ديده نمي‌شود. تحقيقات ما وجود هيدارت سيليكات معدني روي مريخ را ثابت كرده است و اين نشان مي‌دهد كه شرايط براي وجود حيات روي مريخ موجود است.
 

bmasoudd

bmasoudd
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 621

دسترسی سریع به انجمن ها