عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

آنچه بر شاهین ژاپنی گذشت (3)

آنچه بر شاهین ژاپنی گذشت (3)
سه شنبه 3 اسفند 1389  03:00 ب.ظ

آنچه بر شاهین ژاپنی گذشت (3)

تلاشهای فراوان مهندسان و متخصصان مرکز کنترل زمینی در حدود مارچ 2006 نتیجه داد و هایابوسا(نام فضاپیمایی که شاهین معنی می دهد) در وضعیت درستی نسبت به زمین و خورشید قرار گرفت. در این راه مهندسان مجبور شدند چند باری نرم‌افزار کامپیوتر مرکزی هایابوسا را آنهم با ارسال بسته‌های کوچک داده‌ها از طریق آنتن کم بازده این کاوشگر تغییر داده و حتی بخشی از موجودی باقی‌مانده و ارزشمند مخازن گاز زنون را که در موتورهای یونی به عنوان سوخت استفاده می‌شد را مستقیما در فضا رها کنند تا با استفاده از نیروی پیشران و گشتاور کنترلی آن هایابوسا را مجددا سر به راه نمایند. هیچ کدام از این تغییرات در طراحی اولیه این ربات ارزشمند ژاپنی پیش‌بینی نشده بود و تنها انعطاف بیش از حد نرم‌افزاری و سخت‌افزاری این شاهین آهنین بود که در این لحظات حساس به داد مرکز کنترل زمینی رسید. حدود یک سالی طول کشید تا بخشی از باطریها که آسیب جدی ندیده بودند مجددا شارژ شده و همه چیز برای شروع عملیات بازگشت محیا گردید.

تا اینجای کار هایابوسا دو چرخ عکس العملی از سه چرخ و یک موتور یونی از چهار موتور یونی خود (موتور یونی A که بلافاصله بعد از پرتاب مشخص شد از کار افتاده است) را از دست داده بود. همچنین نشت کامل اکسید‌کننده به بیرون نیز موجب شده بود که موتورهای شیمیایی کاوشگر از گردونه عملیاتی خارج شده و هایابوسا تنها با تکیه بر سه موتور یونی، یک چرخ عکس‌العملی و فشار تابشی خورشید امیدوار باشد که در سال 2010 قادر به بازگشت به لانه خود خواهد بود.

اما در چهارم نوامبر 2009 ضربه دیگری فرود آمد. هایابوسا که برای انجام فاز دوم برگشت به زمین، دو موتور یونی C وD خود را روشن کرده بود، ناگهان با توقف کامل موتورD روبرو شده و دردسر تازه ای آغاز شد. فعالیت موتورB حدود دو سال پیش به دلایل فنی به حالت تعلیق درآمده بود و بنابراین هایابوسا اکنون عملا تنها یک موتور یونی داشت. اما راه حل بلافاصله پیدا شد و مهندسان فضایی مرکز کنترل زمینی تصمیم گرفتند با تلفیق عناصر سالم موتورهای یونی معیوب و سالم موجود، مجددا دو موتور را عملیاتی کنند تا تنها شانس شاهین بال شکسته ژاپنی برای بازگشت به لانه از دست نرود. این بود که خنثی‌ساز الکتریکی موتور A در کنار موتور اصلی تشکیل یک زوج کاری را دادند تا هایابوسا با داشتن تنها موتور سالم خود و این مجموعه جدید راه زمین را در پیش گیرد.

چند هفته‌ای طول خواهد کشید تا آنالیزهای ساختاری و آلودگی کپسول هایابوسا پایان پذیرد و نوبت به باز کردن درب گنجینه ارزشمند نمونه‌های فضایی فرا رسد.

اما از این به بعد همه چیز خوب پیش رفت. هایابوسا دو مانور فضایی دیگر را با موفقیت انجام داد و سرانجام و پس از هفت سال دوری از خانه به زمین بازگشت. هایابوسا کپسول ارزشمند خود را که همه امیدوارند نمونه‌هایی از سطح ایتوکاوا در آن وجود داشته باشد را بر فراز جو زمین رها نمود. کپسول با موفقیت و با کمک چتر نجات در منطقه وومرا، جایی در کشور استرالیا به زمین نشست اما هایابوسای پیر و فرتوت در اتمسفر لانه خود سوخت. اگر کپسول هایابوسا نمونه‌هایی از ایتوکاوا را در خود همراه داشته باشد، برای اولین بار در طول تاریخ بشری خواهد بود که نمونه‌هایی از یک خرده‌سیارک به زمین حمل می‌شود.


هایابوسا همچون سنگی آسمانی وارد جو زمین شد و همچنان که حدس زده می‌شد در اتمسفر زمین سوخت و از بین رفت. کپسول حاوی نمونه‌ها، در بدو ورود به جو زمین توسط بخش سپر حرارتی از گزند حرارت نابود کننده ناشی از اصطکاک مولکولهای هوا با کپسول که با سرعت باورنکردنی 44000 کیلومتر بر ساعت وارد جو زمین شده بود در امان ماند. سپس و بعد از اینکه سرعت کپسول به اندازه مناسبی کاهش یافت سپر حررتی جدا شد و چترهای نجات باز شدند.  

چهار گروه زمینی و یک گروه سوار بر هلیکوپتر تلاش داشتند تا با استفاده از روش رویت مستقیم و بصری و همچنین سیگنالهای ارسالی توسط آنتن کپسول، محل فرود آن را در محلی به ابعاد بیست در دویست کیلومتر مشخص نمایند. کاری که سرانجام صورت پذیرفت. کپسول حاوی نمونه‌ها و خاک محل برخورد برای جلوگیری از هرگونه آلودگی احتمالی جمع‌آوری و به خوبی بسته‌بندی شدند. چند هفته‌ای طول خواهد کشید تا آنالیزهای ساختاری و آلودگی کپسول هایابوسا پایان پذیرد و نوبت به باز کردن درب گنجینه ارزشمند نمونه‌های فضایی فرا رسد. بعد از آن هم در صورت وجود نمونه‌هایی از ایتوکاوا چند ماهی زمان لازم است تا اولین نتایج آزمکایش‌ها برای عموم مردم بیان گردد.
 

bmasoudd

bmasoudd
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 621

دسترسی سریع به انجمن ها