عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

چرا ناسا براي ما مهم است؟

چرا ناسا براي ما مهم است؟
سه شنبه 3 اسفند 1389  03:01 ب.ظ

چرا ناسا براي ما مهم است؟

«ناسا شاتل ديسکاوري را به فضا پرتاب کرد ...»، «دانشمندان ناسا شواهدي از وجود آب بر روي ماه پيدا کردند ...»، «ناسا پيش بيني مي کند در سال 2013 توفان هاي خورشيدي براي زمين به يک فاجعه بزرگ تبديل خواهند شد ...» و ...

هر زمان که خبري از يک اکتشاف فضايي مي شنويم و يا نظاره گر يک رويداد فضايي هستيم، ناخودآگاه نام ناسا در گوشه ذهنمان نقش مي بندد. در اين که ناسا يک ابرسازمان علمي است و يافته هايش به پيشرفت نجوم و ستاره شناسي کمک قابل توجهي کرده است هيچ شکي نيست، اما آيا ناسا براي ما نيز مهم است؟ آيا اطلاع از فعاليت ها و اهداف پيش روي اين سازمان کمکي به ما خواهد کرد؟

مجله نجوم شماره 196 در يک پرونده 20صفحه اي به اين سوال پاسخ داده است و اطلاعاتي را درباره گذشته، خدمات و اهداف اين سازمان جمع آوري کرده است. آنچه در زير مي خوانيد پاسخي است به عنوان اين مطلب. «چرا ناسا براي ما مهم است؟»

1- ناسا قلب تپنده ي برنامه ي فضايي غيرنظامي آمريکا به شمار مي رود. ايالات متحده، يکي از آغازگران رقابت هاي فضايي بود و اگر چه در ابتداي کار در کسب عناوين نخست اين رقابت از رقيب روس خود عقب افتاد،اما کم کم از شوروي پيشي گرفت و با فتح ماه تبديل به نمادي از فعاليت هاي فضايي شد. پس از پايان مسابقه ي فضايي، پايان جنگ سرد و فروپاشي شوروي، ايالات متحده پيشتاز مطلق فعاليت هاي فضايي شد و قلب تپنده ي آن ناسا بود. اين پيشتازي، علي رغم ظهور قدرت هاي جديدي چون اتحاديه ي اروپا، چين، ژاپن، هندوستان و تلاش روسيه براي بازسازي شکوه از دست رفته هنوز هم باقي مانده است و به همين سبب آنچه در ناسا اتفاق مي افتد بر سرنوشت آينده ي انسان در فضا تأثير مستقيم دارد.

آگاهي از شکست ها و پيروزي هاي نام دارترين سازمان فضايي جهان شايد بتواند کمکي به پيمودن سريع تر اين راه کند.


2- فعاليت هاي ناسا فقط محدود به فناوري فضايي نمي شود بلکه بخش هاي مختلفي از علوم و فناوري هاي نوين به واسطه ي نياز بخش هاي مختلف اين سازمان توسعه پيدا کرده اند. از علوم زمين و زيست شناسي گرفته تا تاريخ علم و پزشکي و روباتيک و مهندسي هاي مختلف. محصولات جانبي تحقيقات ناسا نيز جنبه هاي مختلفي از زندگي ما را تحت تأثير مستقيم و غيرمستقيم قرار داده است؛ بازه اي وسيع که از چسب لباس تا فناوري هاي تصويربرداري پزشکي را شامل مي شود. به همين سبب آنچه در ناسا مي گذرد دير يا زود، مستقيم يا غيرمستقيم بر زندگي ما تأثير خواهد گذاشت.


3- ناسا ديد ما از جهان را توسعه داده است. به ياد بياوريد هر بار از نام هايي چون هابل، ايستگاه فضايي بين المللي، شاتل هاي فضايي، مريخ نوردهاي روح و فرصت، وُيجِرها و پايونيرها، کاسيني، گاليله، افق هاي نو، وايکينگ ها، سفر به ماه و آپولوها و بسياري ديگر از اين نام هاي آشنا صحبت مي کنيم، در حقيقت اشاره به داستاني داريم که ناسا آن را روايت مي کند. ما به دانستن آنچه در مرزهاي آگاهي اتفاق مي افتد مشتاقيم و ناسا در حال حاضر يکي از بخش هايي است که اين مرزها را در يکي از هيجان انگيزترين حوزه ها توسعه مي دهد.

4- براي بسياري از ما ناسا، نام مستعاري براي مدينه ي فاضله اي است که يک سازمان علمي مي تواند به آن برسد. جايي که محققان بدون دغدغه تنها انديشه شان توسعه ي علم است و هر چه اراده کنند بي زحمت در اختيارشان است. پول فراوان، امنيت شغلي و امکانات بي حد. در پشت اين ظاهر اغواکننده اما ناساي واقعي قرار گرفته است. سازماني با بودجه ي محدود، در ميانه ي نبردهاي سياسي و اقتصادي که بايد خود را با امواج سياسي و اقتصادي واشنگتن و شرکاي بين المللي اش هماهنگ کند تا بتواند دوام بياورد و در عين حال بايد براي سِنت سِنت بودجه ي موجودش بهترين تصميم ها را بگيرد. کارمندان عالي رتبه ي اين سازمان ممکن است به سادگي شغل هاي خود را در اثر تغيير برنامه ها از دست بدهند. آگاهي از آنچه پشت پرده ي اين نام مي گذرد يادآور اين نکته است که هيچ جايي نيست که بدون تلاش هاي طاقت فرسا نتيجه اي حاصل شود.

5- ناسا و کارهاي ناسا فراتر از ماهيت واقعي اش به نمادي تبديل شده که حتي وارد فرهنگ عامه ي کشورهاي دوردست شده است. شما هم حتماً اين مثال را شنيده ايد که «فلاني آن چنان حرف مي زند که انگار مي خواهد آپولو هوا کند». ناسا و کارهاي ناسا – حتي اگر بخش عمده اش به واسطه ي نوع تبليغات اين سازمان باشد – منشأ الهام بسياري از مردم در سراسر جهان بوده است و به همين سبب دانستن ماهيت اين منبع الهام، ما را به درک واقعي تري از آن مي رساند.

6- برنامه هاي فضايي در کشور ما عمري کوتاه دارند. چند سال پيش، سازمان فضايي ايران تأسيس شد و مديران کشور اميدوارند ايران بتواند در زمينه ي فضايي پيشرفت کند. آگاهي از شکست ها و پيروزي هاي نام دارترين سازمان فضايي جهان شايد بتواند کمکي به پيمودن سريع تر اين راه کند.
 

bmasoudd

bmasoudd
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 621

دسترسی سریع به انجمن ها