عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

شناسايي بيش از 10 هزار اثر در زمينه‌هاي ميراث فرهنگي

شناسايي بيش از 10 هزار اثر در زمينه‌هاي ميراث فرهنگي
سه شنبه 3 اسفند 1389  03:03 ب.ظ

در خراسان رضوي صورت گرفت؛
شناسايي بيش از 10 هزار اثر در زمينه‌هاي ميراث فرهنگي

خبرگزاري فارس: رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي از شناسايي بيش از 10 هزار اثر تاريخي و ميراثي در اين استان خبر داد.

محسن لشگري امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد‌ با بيان اينكه‌ خراسان رضوي‌ يك‌ هزار و 500 اثر به ثبت رسيده دارد، افزود: توسعه امر ميراث فرهنگي در كشور پس از پيروزي انقلاب اسلامي رخ داده است.
وي در ادامه بيان داشت: در قبل از انقلاب اسلامي ورود شركت‌هاي خارجي براي كشف مناطق باستاني و ميراثي نمود بيشتري داشت.
لشگري افزود: اين شركت‌ها با مشكلاتي كه براي ميراث فرهنگي كشور ما به ارمغان‌مي‌آوردند، زمينه نارضايتي مردم را فراهم مي‌كردند.
وي تاكيد كرد: با اين حال پس از پيروزي غرور‌آفرين انقلاب اسلامي اين شركت‌ها جاي خود را به امكانات و دانش بومي ايران دادند.
لشگري تصريح كرد: از ابتداي انقلاب تاكنون با ورود دانشگاهيان اعم از اساتيد و دانشجويان به عرصه كاوش‌هاي باستاني، زمينه حفاظت، حراست و صيانت از اين ميراث كهن فراهم شده است.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي با اشاره به انجام بيش از 20 فصل كاوش‌هاي باستان‌شناسي در خراسان رضوي گفت: خروجي‌هاي اين كاوش‌ها در داخل و خارج كشور زبان زد خاص و عام است.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي افزود: تاكنون اطلاعات زيادي در مورد زيست‌گاه‌هاي متنوع و گوناگون طبيعي و بشري ايران از خراسان رضوي به جهان عرضه شده است.
وي به وضعيت كشور و استان درباره صنايع دستي اشاره كرد و تصريح كرد: در اين مورد نيز ايران يكي از كشورهاي شناخته شده از نظر آثار فاخر و حجم صنايع دستي با اقليم‌هاي گوناگون است.
لشگري بيان داشت: در صنايع دستي با وجود تربيت صنعتگران، در رشته‌هاي مختلف زمينه برگزاري نمايشگاه‌هاي متنوع در داخل و خارج كشور فراهم شده است.
وي تاكيد كرد: در همين راستا بيش از 100 ها نمايشگاه صنايع داخلي و خارجي به كمك هنرمندان كشور و استان خراسان رضوي در شهرهاي مختلف ايران و جهان برگزار شده است.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي با بيان اينكه در صنعت گردشگري نيز نگاه‌ها عوض شده است، اظهار داشت: استان خراسان رضوي و شهر مشهد با توجه به وجود بارگاه ملكوتي حضرت رضا(ع)، سالانه پذيراي بيش از 25 ميليون زائر، مسافر و گردشگر داخلي و خارجي است.
لشگري تنها كانون توجهات را در كشور حرم مطهر رضوي عنوان كرد و بيان داشت: هم اكنون گردشگري زيارت جاي خود را در صنايع مختلف گردشگري باز كرده است.
وي افزود: بيش از 50 نمايشگاه خارجي درباره صنايع دستي خراسان رضوي در طول سال‌هاي اخير در كشورهاي مختلف بر پا شده است.
انتهاي پيام/م20/ك

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها