عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

شناسايي بيش از 10 هزار اثر در زمينه‌هاي ميراث فرهنگي

شناسايي بيش از 10 هزار اثر در زمينه‌هاي ميراث فرهنگي
سه شنبه 3 اسفند 1389  03:03 ب.ظ

در خراسان رضوي صورت گرفت؛
شناسايي بيش از 10 هزار اثر در زمينه‌هاي ميراث فرهنگي

خبرگزاري فارس: رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي از شناسايي بيش از 10 هزار اثر تاريخي و ميراثي در اين استان خبر داد.

محسن لشگري امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد‌ با بيان اينكه‌ خراسان رضوي‌ يك‌ هزار و 500 اثر به ثبت رسيده دارد، افزود: توسعه امر ميراث فرهنگي در كشور پس از پيروزي انقلاب اسلامي رخ داده است.
وي در ادامه بيان داشت: در قبل از انقلاب اسلامي ورود شركت‌هاي خارجي براي كشف مناطق باستاني و ميراثي نمود بيشتري داشت.
لشگري افزود: اين شركت‌ها با مشكلاتي كه براي ميراث فرهنگي كشور ما به ارمغان‌مي‌آوردند، زمينه نارضايتي مردم را فراهم مي‌كردند.
وي تاكيد كرد: با اين حال پس از پيروزي غرور‌آفرين انقلاب اسلامي اين شركت‌ها جاي خود را به امكانات و دانش بومي ايران دادند.
لشگري تصريح كرد: از ابتداي انقلاب تاكنون با ورود دانشگاهيان اعم از اساتيد و دانشجويان به عرصه كاوش‌هاي باستاني، زمينه حفاظت، حراست و صيانت از اين ميراث كهن فراهم شده است.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي با اشاره به انجام بيش از 20 فصل كاوش‌هاي باستان‌شناسي در خراسان رضوي گفت: خروجي‌هاي اين كاوش‌ها در داخل و خارج كشور زبان زد خاص و عام است.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي افزود: تاكنون اطلاعات زيادي در مورد زيست‌گاه‌هاي متنوع و گوناگون طبيعي و بشري ايران از خراسان رضوي به جهان عرضه شده است.
وي به وضعيت كشور و استان درباره صنايع دستي اشاره كرد و تصريح كرد: در اين مورد نيز ايران يكي از كشورهاي شناخته شده از نظر آثار فاخر و حجم صنايع دستي با اقليم‌هاي گوناگون است.
لشگري بيان داشت: در صنايع دستي با وجود تربيت صنعتگران، در رشته‌هاي مختلف زمينه برگزاري نمايشگاه‌هاي متنوع در داخل و خارج كشور فراهم شده است.
وي تاكيد كرد: در همين راستا بيش از 100 ها نمايشگاه صنايع داخلي و خارجي به كمك هنرمندان كشور و استان خراسان رضوي در شهرهاي مختلف ايران و جهان برگزار شده است.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي با بيان اينكه در صنعت گردشگري نيز نگاه‌ها عوض شده است، اظهار داشت: استان خراسان رضوي و شهر مشهد با توجه به وجود بارگاه ملكوتي حضرت رضا(ع)، سالانه پذيراي بيش از 25 ميليون زائر، مسافر و گردشگر داخلي و خارجي است.
لشگري تنها كانون توجهات را در كشور حرم مطهر رضوي عنوان كرد و بيان داشت: هم اكنون گردشگري زيارت جاي خود را در صنايع مختلف گردشگري باز كرده است.
وي افزود: بيش از 50 نمايشگاه خارجي درباره صنايع دستي خراسان رضوي در طول سال‌هاي اخير در كشورهاي مختلف بر پا شده است.
انتهاي پيام/م20/ك

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها