عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تصویر کسوف از نگاه ناظر فضایی

تصویر کسوف از نگاه ناظر فضایی
سه شنبه 3 اسفند 1389  03:04 ب.ظ

 

تصویر کسوف از نگاه ناظر فضایی / عکس
 
این تصویر زیبا،عبور ماه را از مقابل خورشید و کسوف جزئی توسط لبه تاریک آن را نشان می‌دهد. SDO، رصدخانه پویای خورشیدی ناسا که از اواخر سال گذشته در مدار قرار گرفته این تصویر را ثبت کرده است....

 

 
محبوبه عمیدی: SDO، رصدخانه پویای خورشیدی متعلق به ناسا که از 11ام فوریه امسال وارد مدار شده تا با کمک سه چشم پیشرفته، جزئیات تازه‌ای از حیات خورشید را در منظومه شمسی فاش کند، این تصویر زیبا را ثبت کرده است.

به گزارش نیوساینتیست، این تصویر زمانی ثبت شده که ماه مستقیما از میان فضاپیما و خورشید عبور کرده است.

عبور

همانطور که در تصویر می‌بینید لبه تاریک ماه حین عبور، باعث شده کسوف جزئی شکل بگیرد. با استفاده از این تصویر و تصاویر مشابه آن می‌توان اثر انکسار نور را روی بخش‌های اپتیک تلسکوپ‌ها بررسی کرد و انحراف‌های احتمالی را تصحیح نمود.

یکی از دستگاه‌های به کار گرفته شده در این رصدخانه «تصویرساز مغناطیس و هلیوسیسمیک» است که وظیفه اندازه‌گیری نوسانات خورشیدی را به وسیله بررسی میدان‌های مغناطیسی و نوسانات مرئی سطح خورشید در ناحیه همرفتی آن به عهده دارد. بررسی این نوسانات می‌تواند به شناخت اثر خورشید روی زمین و مناطق اطراف آن کمک شایانی کند.

hossein3010

hossein3010
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها