عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

عکستان را به فضا بفرستید

عکستان را به فضا بفرستید
سه شنبه 3 اسفند 1389  03:09 ب.ظ

عکستان را به فضا بفرستید
با دانشمندان (7)

اگر بگوییم ناسا می‌خواهد تصویر چهره شما را به فضا بفرستد،‌ فکر می‌کنید شوخی است؟ اما باید بگوییم کاملا هم جدی است. ناسا تصمیم گرفته است عکس هر کسی را که تصویر چهره خود را در سایت بارگزاری کند، در سفر آینده به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.

البته این کار جدیدی نیست. انگار ناسا هر بار می‌خواهد اثری از انسان‌ها را به فضا بفرستد،‌ مثل فضاپیمای کاسینی که دیسکتی از امضاها را به مدار زحل برد. تلسکوپ کپلر هم مجموعه‌ نامه‌هایی را که مردم به ای.تی نوشته بودند، به مدار زمین برد. اما این اولین باری است که فراخوان عمومی شده است.

اگر فکر می کنید فضایی ها نیز علاوه بر ساکنین زمین باید نظاره گر روی ماه شما باشند! سری به این سایت بزنید و تصویر خود را برای فرستاده شدن به فضا آماده کنید.

البته شاید این نوع کارها یکسری فعالیت تبلیغاتی باشد تا انسان را به زندگی در جایی خارج از کره زمین امیدوار کند. رویایی که خیلی دور از دسترس نیست و بشر هرروز با اکتشافاتی که انجام می دهد به آن نزدیکتر می شود. مثل کشف زیر که به یافتن آب در مریخ مربوط است.

پس از مرگ کاوشگر مریخ نشین فونیکس که در ماه می رسما پایان عملکرد آن اعلام شد ناسا بر روی کاوشگرهای دیگری که به مدار سیاره سرخ ارسال کرده است تمرکز کرد. یکی از این کاوشگرها Mars Reconnaissance Orbiter نام دارد که با دوربین ویژه ای به نام HiRISE به تازگی سه تصویر جدید را به زمین فرستاده است که ناسا در گزارشی با عنوان "آبی مثل مریخ" این تصاویر را در سایت خود قرار داده است.

HiRISE از یک گودال در نیمکره شمالی مریخ عکسبرداری کرده است. همانند بسیاری دیگر از گودالهای این منطقه، دیوارهای این گودال نیز از کانالهای عمیقی ایجاد شده اند که منشاء این کانالها امروزه مورد بحث جامعه علمی است. به طوری که اعتقاد بر این است که کانالها می توانند از جریان آب و یا همچنین از حرکت دی اکسید کربن مایع و یا جریان عناصر دانه ای تشکیل شده باشند.

نکته دیگری که توجه دانشمندان را در این تصاویر به خود جلب کرده این است که در اطراف این گودالها عناصری وجود دارند که نشان می دهند زمین این منطقه غنی از یخ است. این ردپاها پیشنهاد می کنند که آب در تشکیل این کانالها نقش داشته است.

از پیدا شدن آب در مریخ و امیدواری برای مهیا شدن شرایط حیات در آینده بر روی این سیاره صحبت کردیم. حال می خواهیم سری به گذشته بزنیم و از پیدا شدن دندان و انگشت گالیله صحبت کنیم! یک دندان و دو انگشت که پس از مرگ گالیله از بدن او جدا شده بودند هم اکنون در فلورانس به نمایش عموم گذاشته شده اند.

گالیله در سال 1642 در گذشت و 95 سال پس از مرگش و در مراسمی که برای خاکسپاری مجدد او برگزار شد، این اندامها به همراه یک انگشت دیگر و مهره ای از ستون فقرات او از بدنش جدا شدند. به گفته پائولو گالوزی، رییس موزه گالیله در فلورانس، شخصیت هایی که در این مراسم حضور داشتند بر این اعتقاد بودند که جدا کردن و نگاه داشتن بخش هایی از اندام گالیله نشان دهنده آن خواهد بود که سنتی که او به آن تعلق داشته است، زنده و پویا باقی خواهد ماند.

این بقایا به همراه 2 تلسکوپ، یک قطب نما و تعداد دیگری از مایملک گالیله بخش اصلی جذابیت موزه گالیله هستند که پس از 2 سال بازسازی دوباره در فلورانس بازگشایی شده است. در حالیکه مهره و یکی از انگشتان گالیله از 1737 در پادوا و فلورانس نگهداری می شد اما انگشت شست و دندان او در تمام این مدت از مجموعه ای به مجموعه دیگری منتقل می شد تا اینکه در سال 1905 ناپدید شد. در اکتبر سال گذشته آلبرتو بروچی، مجموعه دار فلورانسی این اعضا را بدون آنکه بداند متعلق به چه کسی است در کنار مجموعه دیگری از بقایای مذهبی خریداری کرد. بعد از آن بود که به همراه دخترش و پس از مطالعه در باره اندام های مفقود گالیله با موزه تماس گرفت و از آنها خواست به بررسی آنها بپردازد و اینگونه بود که موزه اصالت این اندام ها را تایید کرد و انگشت و دندان گالیله دوباره پیدا شد.
 

bmasoudd

bmasoudd
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 621

دسترسی سریع به انجمن ها