عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

تبيين زواياي پنهان وقف موجب ترغيب افراد مي‌شود

تبيين زواياي پنهان وقف موجب ترغيب افراد مي‌شود
سه شنبه 3 اسفند 1389  03:09 ب.ظ

نماينده مردم نيشابور در مجلس:
تبيين زواياي پنهان وقف موجب ترغيب افراد مي‌شود

خبرگزاري فارس: نماينده مردم نيشابور و فيروزه در مجلس شوراي اسلامي گفت: تبيين و روشن كردن زواياي پنهان وقف و آثار و بركات آن موجب ترغيب افراد به وقف مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، حجت‌الاسلام حسين سبحاني‌نيا ظهر امروز در جمع خبرنگاران در اداره كل اوقاف خراسان رضوي اظهار داشت: چنانچه زواياي پنهان وقف براي عموم مردم روشن و فرهنگ وقف براي آنان تبيين شود، در ترغيب افراد مؤثر بوده و براي ورود به حوزه وقف ايجاد انگيزه مي‌كند.
نماينده مردم نيشابور و فيروزه در مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به آثار و بركات وقف گفت: اين سنت پسنديده يكي از دستورها و توصيه‌هاي موكد در سيره بزرگان دين ما بوده و تا امروز آثار و بركات ارزشمندي در تاريخ اسلام از اين سنت حسنه به جاي نهاده است.
وي اظهار داشت: وقف در حقيقت به معناي ايستادن و به حالت ايستاده ماندن و آرام گرفتن است و در اصطلاح فقهي به منافعي كه مالك در اختيار مردم قرار مي‌دهد، تعبير مي‌شود.
سبحاني‌نيا با اشاره به شرايط وقف تصريح كرد: قبل از هر چيز فرد واقف بايد عاقل و بالغ باشد و تصرف در ملك جايز بوده و مجهور نباشد.
وي ادامه داد: براي صحت وقف بايد چند شخص عاقل وجود داشته باشند و اين سنت پسنديده به صورت ابدي صورت گيرد نه موقت.
نماينده مردم نيشابور و فيروزه در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به ديگر شرايط وقف افزود: وقف نبايد معلق و مشروط و مسلط كردن موقوف‌عليه بر موقوفه باشد.
سبحاني‌نيا وقف براي ديگران و نه خود فرد را از ديگر شرايط وقف خواند و گفت: وقف با چنين شرايطي مي‌تواند در روند كلي خود آثار اجتماعي و اقتصادي زيادي داشته باشد.
وي با ابراز تاسف از اينكه فرهنگ وقف هنوز در جامعه اسلامي ما تبيين نشده است، اظهار داشت: افراد عامي از آثار و بركات مختلف اين سنت حسنه ناآگاه هستند و اين فرهنگ نياز به تبيين بيشتر در جامعه دارد.
وي ادامه داد: در مناسبت‌هاي مختلف و به ويژه هفته وقف بايد مردم را بيشتر با فرهنگ وقف آشنا كرده و به ترويج آن پرداخت.
سبحاني‌نيا با بيان اينكه وقف چشمه هميشه جوشان است، تصريح كرد: فرد با وقف دارايي‌‌هاي خود مي‌تواند تا ابد از آثار و بركات موقوفه خود بهره‌مند شود.
نماينده مردم نيشابور و فيروزه در مجلس شوراي اسلامي گفت: براي جلوگيري از سواستفاده سودجويانه از امور وقفي، بايد برخورد قانوني صورت گيرد.
وي ادامه داد: همچنين بايد به خيران و واقفان اين اطمينان را داد كه اموالشان براي اهداف و نيات آنان استفاده مي‌شود.
انتهاي پيام/م20/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها