عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

آب، این بار در مریخ

آب، این بار در مریخ
سه شنبه 3 اسفند 1389  03:10 ب.ظ

 آب، این بار در مریخ
کاوشگر مریخ نورد "روح" موفق شد در حفره یک آتشفشان خاموش رد پایی از حضور آب را در زندگی گذشته سیاره سرخ کشف کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اطلاعاتی که کاوشگر "روح" از حفره این آتشفشان خاموش جمع آوری و به گروه مرکز فضایی ناسا ارسال کرده است نشان می دهند که احتمالا در گذشته در روی سیاره سرخ آب جریان داشته است.

کاوشگر روح، در این تحقیقات سنگهایی غنی از کربنات را کشف کرده است. کربناتها در حضور آب و دی اکسید کربن در اتمسفر تشکیل می شوند.

دانشمندان ناسا از دیرباز بر روی سنگهای غنی از کربنات بر روی مریخ تحقیق می کنند چرا که این مواد معدنی کلید اصلی برای درک تاریخ آب و هوایی مریخ هستند و می توانند نشان دهند که آیا این سیاره هرگز دارای شرایط مطلوبی برای توسعه حیات بوده است یا خیر.

این دانشمندان در این خصوص اظهار داشتند: "پیش از این مقدار اندکی کربنات پیدا شده بود اما این بار ما تعداد زیادی سنگ غنی از کربنات را می بینیم که از خاک کلمبیا هیلز واقع در حفره گوسو استخراج شده اند."

به گفته این سیاره شناسان، 25 درصد از این سنگها از کربنات ساخته شده است. تاکنون هرگز این میزان کربنات در مریخ کشف نشده بود.

این مواد معدنی بین 3 هزار و 800 تا 3 هزار و 500 میلیون سال قبل در روی سیاره سرخ تشکیل شده اند.

براساس گزارش Scientific American، در ماه ژانویه ناسا اعلام کرد که کاوشگر روح از حرکت بازمانده است اما این کاوشگر در سال 2005 ضمن کاوش در منطقه کلمبیا هیلز این سنگها را کشف کرده بود که نتایج بررسیهای آن اکنون اعلام شده است.
 

bmasoudd

bmasoudd
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 621

دسترسی سریع به انجمن ها