عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

خيابان‌هاي هسته مركزي مشهد يكطرفه مي‌شود

خيابان‌هاي هسته مركزي مشهد يكطرفه مي‌شود
سه شنبه 3 اسفند 1389  03:48 ب.ظ

تا پايان سال؛
خيابان‌هاي هسته مركزي مشهد يكطرفه مي‌شود

خبرگزاري فارس: مدير عامل سازمان حمل و نقل و ترافيك مشهد گفت: قرار است بعضي از خيابان‌هاي هسته مركزي شهر مشهد تا پايان سال يك‌طرفه شوند.

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، مهدي امامي ظهر امروز در نشست خبري پيرامون يك طرفه كردن خيابان‌هاي هسته مركزي مشهد درباره عملكرد يكساله سازمان حمل و نقل شهري اظهار داشت: رويكرد سازمان حمل و نقل به طوري است كه پروژه‌ها را ارزيابي دقيق كند و سپس به مرحله اجرا درآورد و يكي از اين پروژه‌ها اجراي محدوده طرح ترافيك است.
مدير عامل سازمان حمل و نقل و ترافيك مشهد درباره علل اجراي طرح ترافيكي افزود: بهبود عبور و مرور، كاهش آلودگي هوا و روان‌سازي ترافيك در هسته مركزي شهر از جمله علت‌هاي اجراي طرح است.
وي بيان داشت: آمار حجم ساعتي در قبل و بعد از اجراي طرح تقريبا يكسان بوده، در صورتي كه تعداد خودروهاي موجود در آن مكان كاهش يافته، اما ترافيك تا حدودي تغييري نكرده‌ و يكي از علت‌هاي اين امر تردد بيش از حد تاكسي در محدوده و دوچرخه و موتور‌سيكلت بوده است.
وي يكي ديگر از اقدامات اين سازمان را احداث بلوار شهيد فكوري دانست و افزود: هدف از احداث اين بلوار كاهش بار ترافيكي بلوار پيروزي بوده است كه حدود 26 درصد كاهش حجم ترافيك در اين محدوده را داشته‌ايم.
وي ادامه داد: قبل از احداث اين بلوار ميزان مصرف بنزين 195 هزار ليتر بوده‌ كه اين ميزان به 823 هزار ليتر كاهش يافته‌ و حدود يك ميليارد و 25 ميليون تومان صرفه‌جويي صورت گرفته است.
امامي با اشاره به احداث خطوط ويژه در سطح شهر مشهد افزود: ايجاد اين خطوط نقش بسزايي در افزايش استفاده از وسايل حمل و نقل عمومي داشته و حجم وسايل نقليه شخصي در اين مسيرها 14 درصد كاهش يافته است و 16 درصد افزايش تعداد نفر سفر توسط وسايل حمل و نقل عمومي داشته‌ايم.
وي ادامه داد: با اين روش 36 درصد بهبود در زمان سفر وسايل عمومي ايجاد شده‌ كه از 20 دقيقه به 12 دقيقه كاهش پيدا كرده‌ و همچنين سرعت اين وسايل از 11 كيلومتر در ساعت به 20 كيلومتر رسيده است.
امامي درباره يك‌طرفه كردن خيابان‌هاي مشهد افزود: صبح امروز محدوده ميدان تختي تا خيابان صاحب‌الزمان يك‌طرفه شد و قرار است محدوده سه راه ادبيات تا چهار راه دكترا، ميدان شهدا تا چهارراه شهدا و همچنين خيابان طبرسي تا ميدان شهيد گمنام يك‌طرفه شود اما در تمام‌ اين مسيرها خلاف جهت خطوط اتوبوسراني فعال است.
در اين نشست حجت‌السلام ‌والمسلمين محمد رضا مهرورز نيز اظهار داشت: پذيزش واقعيت‌هاي موجود در جامعه مغفول مانده است و با پذيرش محدوديت‌هاي موجود مردم در ايجاد تغييرات به وجود آمده در سطح شهر همكاري‌هاي لازم را انجام مي‌دهند.
رئيس كميسيون حمل‌و‌نقل شوراي اسلامي مشهد افزود: تا زماني كه همزمان در سطح شهر تعداد خودروهاي تك‌سرنشين وارد خيابان شود با اجراي طرح ترافيكي و احداث خطوط ويژه مشكل ترافيك حل نمي‌شود چرا كه روزانه حدود 2ميليون و 500 هزار نفر در خيابان‌ها تردد مي‌‌كنند.
وي بيان داشت: براي احداث بي‌آر‌تي حدود 100 ميليارد تومان اعتبار مورد نياز است كه نزديك 70 درصد آن براي خريد ناوگان اتوبوسراني و مابقي براي ايجاد زيرساخت‌ها است و همچنين براي احداث خطوط ويژه نيازمند اعتباراتي هستيم كه با ايجاد اين مسيرها روان سازي حركت اتوبوس‌ها و ممنوع كردن پارك‌هاي حاشيه‌اي را خواهيم داشت.
وي افزود: اگر يك‌طرفه كردن خيابان‌هاي اطراف حرم اعمال شود امسال ديگر اجراي طرح ترافيكي در اين محدوده را نخواهيم داشت و بايد اينكار كارشناسي دقيق شود تا هركجا كه در سطح شهر نيازمند يك‌طرفه شودن بود با اعمال رضايت مردم اين كار صورت بگيرد.
مهرورز گفت: ناوگان اتوبوسراني در مسيرهاي منتهي به حرم به صورت شبانه‌روزي فعاليت مي‌كنند كه بايد اطلاع رساني دقيق در اين مورد صورت بگيرد چرا كه بسياري از شهروندان از اين امر بي اطلاع هستند.
همچنين حميد رضا جعفري چند توصيه به همشهريان ارائه كرد و اظهار داشت: شركت‌هاي خدماتي تا 15 اسفند بايد حفاري‌هاي خود را به پايان برسانند و روكش آسفالت كنند، براي مسيرهاي منتهي به حرم تعداد اتوبوس‌ها و تاكسي‌ها پيش‌بيني شده و بهتر است از وسايل شخصي استفاده نشود.
رئيس پليس راهور خراسان رضوي ادامه داد: خودروهايي كه دو سال از توليد آن گذشته است بايد معاينه فني انجام دهند، در تصادفاتي كه مقصر آن مشخص است بيمه تا خسارت يك ميليون و 500 هزار تومان را مي‌دهد و نيازي به حضور كارشناس و افسر نيست.
وي در پايان گفت: خودروهايي كه در محل ممنوعه پارك كنند به پاركينگ منتقل مي‌شوند و هم‌اكنون روزانه حدود 420 فقره اعمال قانون داريم.
انتهاي پيام/م10/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها