عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

خانه نشینی زنان مسلمان

خانه نشینی زنان مسلمان
سه شنبه 3 اسفند 1389  04:18 ب.ظ

خانه نشینی زنان مسلمانبرخی اسلام را محکوم به خانه نشینی زنان کرده اند. و آیات قرآن کریم را دلیلی بر این می دانند که زن مسلمان باید خانه نشین باشد .در حالی که تاریخ صدر اسلام و نگاهی به تفاسیر مشخص می کند می توان زن مسلمان بود و خانه نشین نشد.زنان عرب قبل از ظهور اسلام دارای پوشش و حجاب شایسته نبودند و با آشکار کردن زینت‏ها و نمایش برخی از اندام خویش در جامعه حاضر می‏شدند. این وضع درزمان اسلام نیز ادامه داشت و آیات و دستورهای الهی به تدریج در شرایط و موقعیت‏های مناسب نازل و بر مردم ابلاغ می‏شد، تا اینکه زمینه‏ نزول آیات وجوب حجاب و حرمت خودنمایی در جامعه و مجالس عمومی آماده شد و آیات آن به مردم، به ویژه زنان ابلاغ شد.

زن نباید برای خودنمایی و نمایش جاذبه‏های زنانه در میان مردم که عامل تضعیف و سقوط ارزش‏های الهی و انسانی است حاضر شود

اما به دلیل اهمیت موضوع که بی‏توجهی به آن باعث فساد اخلاقی فردی و اجتماعی و تباهی ارزش‏های راستین انسانی و الهی و جایگزین شدن ضد اررش‏ها و حتی تلقی ارزش از آنها می‏گردد، پروردگار عالم مجدداً آن را با لحن توبیخ‏آمیز وهشدار دهند‏ه‏ای مورد تاکید قرار می‏دهد، اما به دلیل موقعیت خاص و خطیر زنان پیامبراکرم صلی‏الله علیه واله وسلم خطاب را متوجه آنان می‏فرماید؛ ولی در واقع همه زنان مخاطب آیه هستند و به اصطلاح یک تیر و دو نشان است، چنان‏که می‏فرماید:

 وَقَرْنَ فِی بُیُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیَّةِ (احزاب33)؛ در خانه‏های خود قرار بگیرید و همانند دوران جاهلیت نخستین- که زنان به منظور خودنمایی از منزل خارج می‏شدند- در میان مردم ظاهر نشوید.

منظور از (وَقَرْنَ فِی بُیُوتِكُنَّ ) این نیست که زن به طور کلی در خانه بنشیند، بلکه این است که زن نباید برای خودنمایی و نمایش جاذبه‏های زنانه در میان مردم که عامل تضعیف و سقوط ارزش‏های الهی و انسانی است حاضر شود، به قول استاد شهید آیت‏الله مطهری رحمه‏الله:

تاریخ اسلام به صراحت گواه است که پیامبر اکرم صلی‏الله علیه واله وسلم زنان خود را به سفر می‏بردند و آنان را از بیرون شدن از خانه منع نمی‏فرمود. مقصود از این دستور آن است که زن به منظور خودنمایی از خانه بیرون نشود و مخصوصاً در مورد زنان پیغمبر اکرم صلی‏الله علیه واله وسلم این وظیفه سنگین‏تر و موکدتر است.

چنان‏که سیره حضرت زهرا علیها‏سلام نیز این بود که به هنگام نیاز و ضرورت، در جامعه حضور شرعی، صحیح و عفیفانه داشتند، نه حضور با پایین آمدن ارزش و شخصیت زن، از بین رفتن عفاف و پایمال شدن ارزش‏ها و حریم‏ها. حضرت زینب علیهاسلام نیز که در دامن مطهر آن بانوی بزرگ اسلام و مادر نمونه پرورش و تربیت یافته بود با حضور عفیفانه و حفظ ارزش‏ها در کربلا و... درخشید و سازنده حادثه عاشورا و حافظ اهداف بزرگ قیام حسینی گشت و به جوامع، بیداری و هوشیاری و حیات معنوی بخشید و خواهد بخشید.

«تبرّج» به معنای ظاهر شدن در میان مردم است. برج ساختمان‏های بلند نیز از همین ماده است، زیرا همیشه در برابر دیدگان مردم ظاهر است.

خود آرایی و خودنمایی و بدحجابی زنان، عمل جاهلانه‏ای است که زنان عصر جاهلیت قدیم به آن مبتلا بودند و زنان مسلمان نباید زیر بار چنین ننگی بروند

مقصود از جاهلیت نخستین (الجاهلیة الاولی)- چنان‏که تفاسیر می‏گویند- جاهلیت قبل از بعثت رسول گرامی اسلام صلی‏الله علیه واله وسلم بوده که در آن عصر وضعیت پوشش زنان، عفیفانه و خداپسندانه نبوده است، در حالی که موضوع عفاف و حجاب زنان، حکم و فرمان مشترک فطرت تمام انسان‏ها و شریعت تمام ادیان الهی می‏باشد.

بنابراین طبق این آیه، خود آرایی و خودنمایی و بدحجابی زنان، عمل جاهلانه‏ای است که زنان عصر جاهلیت قدیم به آن مبتلا بودند و زنان مسلمان نباید زیر بار چنین ننگی بروند. ضمن اینکه تعبیر به جاهلیت نخستین نشان می‏دهد که جاهلیت دیگری همانند جاهلیت قبل از اسلام در پیش است و این در حقیقت یکی از پیش گویی‏های قرآن کریم است، که کاملاً با عصر ما منطبق می‏باشد و بلکه جاهلیت این عصر به اصطلاح متمدن به مراتب شدیدتر و بدتر و حتی به صورت مدرن است که مظاهر وحشتناک آن در دنیای غرب و کشورهای متمدن مادی‏گرا مشهود می‏باشد.

متاسفانه جوامع اسلامی و جامعه اسلامی ایران نیز تا حدودی تحت تاثیر فرهنگ مبتذل غرب قرار گرفته و بعضی از زنان و مردان مسلمان با فراموشی فرهنگ غنی اسلام و مخالفت با فرمان پروردگار عالم درباره وجوب حجاب عفیفانه و غیرت مردانه، پیرو فرهنگ بیگانه شده‏اند و ننگ جاهلیت مدرن را به جان خریدند .
 

bmasoudd

bmasoudd
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 621

دسترسی سریع به انجمن ها