عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر کس حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار اوست. بحارالأنوار، ج43، ص261

نشست كارگاه آموزشی «ژان لویی مارتینلی» در جشنواره ی تئاتر فجر

سه شنبه 3 اسفند 1389  04:52 ب.ظ

نخستین نشست كارگاه آموزش بازیگری «ژان لویی مارتینلی» صبح روز پنج شنبه ـ ۲۸ بهمن ماه ـ با حضور جمعی از هنرمندان عرصه تئاتر در سالن نیلوفر خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

مارتینلی یكی از كارگردانان تئاتر فرانسه است، وی كه علاقه مند است با سفر به دیگر كشورها، كار با بازیگران ملت های دیگر را تجربه كند، به دعوت مسئولان بیست ونهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به ایران آمده تا با همكاری با بازیگران ایرانی، بر روی اثر جدید خود كار كند.

ژان لویی قصد دارد طی مدتی كوتاه جریان دو سویه تبادل اطلاعات را با هنرمندان و بازیگران ایرانی برقرار كند و در همین راستا با برگزاری كارگاه آموزشی بازیگری به این امر می پردازد.

این كارگردان فرانسوی در ابتدای كارگاه به سفرهای خود به دیگر كشورها اشاره كرد و ادامه داد: «هدف از تعامل با دیگر بازیگران تئاتر از طریق مسافرت به كشورهای مختلف، ملاقات كردن با افرادی است كه در شرایط متفاوتی نسبت به شرایط امروزی من، به تئاتر می پردازند.»

وی افزود: «این ملاقات ها برای من از جذابیت دو طرفه ای برخوردار است كه مهم ترین جنبه آن، جنبه هنری است. این مسئله كه افراد نقاط مختلف دنیا چه طور از طریق هنر با هم رابطه برقرار می كنند، برایم بسیار حائز اهمیت است.»

ژان لویی مارتینلی خاطرنشان كرد: «فعالیت من از ۳۰ سال گذشته بر روی متن بنا شده و این مسیر تئاتری است كه روی آثار مكتوب بنا می شود. من معتقدم با وجود اینكه تئاتر یك پدیده جهانی است، ولی در عین حال یك عمل محلی محسوب می شود؛ به طوری كه ما همیشه در حال صرف كردن فعلی بین دور و نزدیك هستیم.»

وی در ادامه در تشریح شیوه كار و موضوع مورد توجه خود در تولید آثارش گفت: «من در شهری به نام ناتن كه در حومه شهر پاریس واقع شده است به فعالیت می پردازم. این شهر مكانی است كه در دهه ۶۰ بیشترین آواره های فرانسوی را داشته، البته این شهر امروزه به شهری چند ملیتی تبدیل شده؛ اصالت فرانسوی، الجزایری و... كه بخشی از كار من توجه و پرداختن به افرادی است كه در این شهر زندگی می كنند، این تئاتر نه فولكلور است و نه تئاتر روشنفكری.»

ژان لویی افزود: «به دنبال این موضوع ۳۰ متن به نویسندگان فرانسوی و الجزایری سفارش داده شد كه در این شهر اجرا شد. در بخش دیگر، با دراماتورژی به نام لارسون لورن همكاری كردم كه یكی از مهم ترین دراماتورژ های اروپاست. لارسون لورن نویسنده ای است كه به بالاترین جایگاه ها در سطح جهانی رسیده و تمام آثارش در اروپا اجرا شده است.»

وی در ادامه خطاب به بازیگران این كارگاه گفت: «ما باید برای بهبود شیوه اجرایی خود بر روی چند مورد تمركز داشته باشیم كه از جمله این موارد زبان ترجمه تئاتر شاعرانه است.»

وی افزود: «موضوع دیگر در مورد تمركز این است كه بازیگر باید به مثابه آنچه كه در درون خود دارد به ایفای نقش بپردازد، زیرا تأثیر دو بازیگر بر روی هم در تحلیل و فهم اثر نقش مهمی را ایفا می كند.»

وی سپس از حاضران در این كارگاه خواست تا با معرفی خود و آثاری كه در آن بازی كرده اند، زمینه برقراری ارتباط دو سویه را به وجود آورند.

در ادامه این جلسه ژان لویی مارتینلی كه قصد داشت كار بر روی یكی از نمایشنامه های لارسونون لورن در كارگاه را به بازیگران خود بیاموزد، به تشریح بیوگرافی لارسونون لورن و دچار شدن وی به بیماری روانی پرداخت و افزود: «به دلیل اتفاقات گذشته زندگی این نویسنده، در بسیاری از آثاری كه از او می بینیم تمركز بر روی عصبیت و مشكلات روانی خانواده های سوئدی است. او در نوشته های خود به فضای نابرابر و ظلمی كه به این افراد شده اشاره می كند.»

سپس به معرفی نمایشنامه ای به نام كلینكن پرداخت و داستان آن را برای بازیگران كارگاه توضیح داد و افزود:

«دلیل جذابیت و انتخاب این متن برای من این است كه با نگاه كردن به آن می توان به شرایط نامطلوب دنیا

پی برد. بنابراین امروز كار بر روی این نمایشنامه را آغاز خواهیم كرد.»

ژان لویی حاضران را به چند گروه دسته بندی كرد و از بازیگران خواست در مقابل نقشی كه بر عهده می گیرند صادقانه آنچه را كه از درون خود می گذرد از طریق بازی به بیرون و تماشاگر نشان دهند.

این كارگاه آموزش بازیگری تا اول اسفندماه ساعت ۱۰ صبح در سالن نیلوفر خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.

در حاشیه:

ژان كلودو وازن رایزن فرهنگی كشور فرانسه در كارگاه آموزشی بازیگری كه توسط ژان لویی مارتینلی برگزار شد، حضور پیدا كرد.... / خبرگزارى ايسنا

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 58933
دسترسی سریع به انجمن ها