عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ويژگي هاي بودجه 538 هزار ميليارد توماني سال 90

ويژگي هاي بودجه 538 هزار ميليارد توماني سال 90
سه شنبه 3 اسفند 1389  04:57 ب.ظ

 

بودجه

 

 

فارس: بودجه 538 هزار ميليارد توماني سال 90 با رشد 46 درصدي نسبت به سال گذشته در حالي روز گذشته به مجلس ارائه شد كه احتمال تصويب بودجه قبل از پايان سال عليرغم زمان اندك قوت گرفت.

محمود احمدي نژاد رئيس جمهور سرانجام بعد از 75 روز تأخير روز گذشته اول اسفند لايحه بودجه 90 را به مجلس برد. بودجه سال آينده طبق اعداد و ارقامي كه توسط رئيس جمهور اعلام شد انبساطي است.

كل حجم بودجه عمومي در سال جاري 117 هزار ميليارد تومان بود كه اين رقم براي سال آينده 176 هزار ميليارد تومان اعلام شده است كه رشد بالاي 50 درصد را نشان مي دهد. حجم بودجه عمراني نيز از حدود 31 هزار ميليارد تومان در سال جاري به 47 هزار و 500 ميليارد نومان براي سال 90 افزايش يافته است.

بر اين اساس بودجه عمراني با 16 هزار ميليارد تومان افزايش رشدي بالغ بر 51 درصد داشته است.

اعتبارات بخش جاري در بودجه سال 89 معادل 86 هزار ميليارد تومان بود كه اين رقم نيز با رشد 48 درصدي به 128 هزار ميليارد تومان براي بودجه سال 90 ارتقاء يافته است.

همچنين بودجه شركتهاي دولتي از 252 هزار ميليارد تومان در سال گذشته با رشدي 43 درصدي به 362 هزار ميليارد تومان رسيد كه با اين افزايش بودجه در مجموع سرمايه‌گذاري شركتهاي موجود دولتي در اقتصاد افزياش خواهد يافت.

با توجه به اعداد و ارقام كلي اعلام شده توسط احمدي نژاد مي‌توان بودجه امسال را يكي از انبساطي‌ترين بودجه‌هاي سال‌هاي اخير تلقي كرد.

*احتمال تصويب بودجه قبل از پايان سال قوت گرفت

هر چند در هفته‌هاي اخير بيشتر نمايندگان مجلس تصويب لايحه بودجه را تا قبل از پايان سال را بعيد مي‌دانستند اما اظهارات روز گذشته رئيس جمهور و رئيس مجلس در فرايند ارائه لايحه بودجه توسط دولت ممكن است روند بررسي بودجه را تغيير داده و موجب تصويب آن قبل پايان سال شود.

محمود احمدي‌نژاد در حالي ظهر ديروز لايحه بودجه سال 90 را تقديم مجلس كرد كه پس از توضيحات احمدي‌نژاد، لاريجاني از نمايندگان خواست به دليل كمي‌ وقت كار خود را سريعتر شروع كنند تا كار بررسي و تصويب آن زودتر به پايان برسد.

وي همچنين از كميسيون‌هاي تخصصي خواست كه كار بررسي بودجه را همزمان با نمايندگان حداكثر تا 12 روز انجام دهند و كميسيون تلفيق هم كار خود را زودتر شروع كند.

لاريحاني همچنين پيشنهاد داد كه امروز متن بودجه در اختيار نمايندگان قرار بگيرد تا آنها بتوانند در فرصت كمي به مطالعه و بررسي لايحه بودجه بپردازند.

از طرفي رئيس جمهور نيز در صحن علني مجلس اعلام كرد كه كار رسيدگي به لايحه بودجه آسان شده است؛ چرا كه بودجه با برنامه و سياست‌ها تطبيق دارد و زمان كمتري از نمايندگان را خواهد گرفت.

به گزارش فارس، براساس قانون نمايندگان 10 روز فرصت دارند تا لايحه را خوانده و نظرات خود را به كميسيون‌هاي تخصصي ارائه دهند و پس از آن كميسيون‌هاي تخصصي 15 روز زمان دارند تا آن را بررسي كرده و به كميسيون تلفيق تحويل دهند.

كميسيون تلفيق هم 10 روز زمان دارد تا آن را براي بررسي و تصويب به صحن علني آماده كند با اين حساب تا قبل از ارسال به صحن 35 روز زمان نياز است كه روي كاغذ باتوجه زمان باقي‌مانده تا پايان سال بودجه تصويب نخواهد شد.

اما اگر با فرمول لاريجاني كار پيش رود و كميسيون‌هاي تخصصي كارشان را همزمان با نمايندگان شروع كنند و حداكثر 12 روزه به اتمام برسانند به اين صورت حداقل 13 روز در زمان صرفه‌جويي شده است.

با اين اوصاف و باتوجه به صحبت‌هاي لاريجاني احتمال اينكه لايحه تا قبل از سال بررسي و تصويب شود تقويت شده و باوجود اينكه بيشتر نمايندگان تصويب بودجه را تا قبل از عيد بعيد مي‌دانستند اما با صحبت‌هاي لاريحاني ممكن است اين پيش‌بيني‌ها محقق نشود.

*احمدي‌نژاد: دولت انتظار ندارد لايحه جديدي در مجلس نوشته شود

رئيس جمهور روز گذشته درباره ويژگي‌هاي لايحه بودجه سال 90 گفت: تأكيد و توجه جدي بر كاهش فاصله طبقاتي ‌از جمله نكات ‌لحاظ شده در بودجه سال آينده كل كشور است.

به گزارش فارس، محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور كشورمان كه ‌به منظور ارائه لايحه بودجه سال 90 روز گذشته در صحن علني مجلس حضور يافته بود، افزود: بودجه سال 90 در شرايطي ارائه مي‌شود كه كشور و انقلاب در شرايط بسيار مناسب و آ‌ماده‌اي قرار دارد و همه زمينه‌ها براي جهش‌هاي بلند، فرهنگي، اقتصادي و سياسي فراهم است البته مقررات و قوانين لازم نيز فراهم شده است.

رئيس جمهور تصريح كرد: برنامه پنجم توسعه را ‌كه اخيرا با همكاري دولت و مجلس تهيه شد نيز در اختيار داريم و فضاي عمومي كشور، فضاي اميد، نشاط و پيگيري آرمان‌هاي بلند انقلاب است.

وي با بيان اينكه بودجه‌اي كه امروز تقديم مي‌شود، بر اساس قانون برنامه و سياست‌هاي ابلاغي است، بودجه سال 90 را در جهت تحقق اهداف چشم‌انداز عنوان كرد.

رئيس جمهور اضافه كرد: بودجه سال 90 اولين بودجه از دومين برنامه معطوف به چشم‌انداز 20 ساله است، لذا به برخي از ويژگي‌هاي بودجه اشاره مي‌كنم.

وي يكي از مهمترين ويژگي‌هاي بودجه سال 90 را تأكيد و توجه بر عدالت برشمرد و در ادامه اظهار داشت:‌ عدالت به عنوان ستون فقرات جامعه اسلامي از اهداف و آرمان‌هاي انبياء، اوليا و انقلاب اسلامي است، لذا تلاش شده كه در بودجه سال آينده به مناطق گوناگون كشور در توزيع و تخفيف منابع با نگاه عدالت‌محور توجه شود.

رئيس قوه مجريه با تأكيد بر اين نكته كه بودجه سال 90 بين بخش‌هاي اقتصادي و اقشار مردم با نگاه عدالت‌محور تنظيم شده است، گفت: در بودجه سال آينده عدالت اقتصادي و عدالت فرهنگي لحاظ شده البته تأكيد و توجه جدي بر كاهش فاصله طبقاتي نيز از جمله نكات ديگر لحاظ شده در بودجه سال آينده كل كشور است.

احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: ‌با اجراي هدفمندشدن يارانه‌ها گام‌هاي بلندي برداشته شده است اما در توزيع ساير منابع، تسهيلات، حمايت‌ها و سرمايه‌گذاري‌ها به‌گونه‌اي عمل شده كه‌ كاهش فاصله بين مناطق و فاصله طبقات درآمدي توجه شده است.

وي در بيان ويژگي ديگر بودجه سال آينده كل كشور اظهار داشت: توجه و تأكيد در رشد فضائل اخلاقي و ترويج آرمان‌هاي انقلاب از جمله ديگر ويژگي‌هاي سال 90 است؛ نگاه فرهنگي به بودجه موجب شد كاري كه از سال گذشته آغاز شده است، در سال آينده نيز با سرعت ادامه يابد.

احمدي‌نژاد تصريح كرد: ويژگي ديگر بودجه سال آينده پشتيباني و تأكيد بر توانمندسازي بخش مردمي و تعاوني‌ها در عرصه‌هاي گوناگون است، البته از جهت‌گيري‌هاي اصلي سند چشم‌انداز و برنامه پنجم نيز تقويت بخش مردمي در همه زمينه‌ها است، لذا توانمندسازي مردم براي پذيرش مسئوليت در بودجه سال 90 نيز از جمله نكاتي است كه لحاظ كرده‌ايم.

رئيس جمهور كشورمان در ادامه با بيان اينكه 176هزار و 993 ميليارد تومان نيز مقدار بودجه عمومي دولت در سال 90 است گفت كه دولت به نمايندگي از كل كشور اين لايحه را تهيه كرده و انتظار ندارد لايحه جديدي در مجلس نوشته شود.

احمدي‌نژاد ‌گفت: در بودجه سال آينده دولت توجه ويژه‌اي به افزايش ميزان توليد داخلي كرده است؛ به‌طوري‌كه اميدواريم سير فزاينده سرمايه‌گذاري در سال آينده با سرعت بيشتري افزايش پيدا كند.

وي با بيان اينكه در سال جاري ميزان صادرات غيرنفتي به فضل الهي از حدود 30 هزار ميليارد تومان فراتر خواهد رفت، افزود: در پايان سال 83 و ابتداي سال 84 ميزان صادرات غيرنفتي كشور 7 ميليارد تومان بود.

رئيس جمهور با اشاره به اهميت بخش علمي در لايحه بودجه سال 90 تصريح كرد: هدف ما در بخش علمي لايحه بودجه 90 اين بوده ‌كه جمهوري اسلامي ايران به لحاظ توليد علم، افزايش چشمگيري داشته باشد، ما اكنون در برخي امور رتبه اول منطقه را در اختيار داريم و اميدواريم قبل از پايان برنامه پنجم به لحاظ علمي نيز رتبه اول منطقه را بدست بياوريم.

احمدي‌نژاد هدف لايحه بودجه در بخش اجتماعي را افزايش نشاط اجتماعي در كشور دانست و گفت: تقويت بودجه ورزش، تفريحات سالم و ايران‌گردي، انشاءالله نشاط اجتماعي را در كشور افزايش خواهد داد.

وي اضافه كرد: اميدواريم سال 90 سهم مردم ايران از سلامت افزايش پيدا كند و طرح پزشك خانواده در شهرهاي كشور عملياتي شود، چرا‌كه اين تحول در نظام سلامت كشور لازم است.

رئيس جمهور كشورمان با بيان اينكه 70 درصد پزشكان كشور پزشك عمومي هستند و علي‌القاعده بار اصلي سلامت جامعه بر دوش پزشك عمومي است‌، خاطرنشان كرد: در حالي كه بار اصلي سلامت جامعه بر دوش پزشكان عمومي است، ساز و كار مناسب موجب شده كه پزشكان عمومي از درآمد و خدمات كمتري بهره بگيرند.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه دولت به دنبال بيمه كارگران ساختماني و اهميت به بخش بيمه در لايحه بودجه سال 90 بوده است، گفت: تلاش داريم علاوه بر كارگران ساختماني، قاليبافان و كساني را كه در بخش حمل و نقل فعاليت مي‌كنند، بيمه كنيم و اين موضوع در لايحه پيش بيني شده است.

وي با بيان اينكه توجه به بهبود فضاي كسب و كار از ويژگي‌هاي لايحه بودجه 90 است، اظهار داشت: دولت ‌در بودجه سال 90 پيش بيني كرده است كه برخي مشكلات اساسي جوانان را به فضل الهي حل و فصل كند.

رئيس جمهور ‌از ‌‌اختصاص ‌6هزار ميليارد تومان ‌در لايحه بودجه 90 براي برطرف كردن مشكلات كشاورزان ‌خبر داد و گفت: اگر ‌طي 5 سال آينده درست عمل كنيم، سال به سال از مصرف آب در بخش كشاورزي كم ‌‌و حتي مشكل خشكسالي كشاورزان برطرف خواهد شد.

احمدي‌نژاد مشكل بيكاري را معضل 40 تا 45 سال اخير كشور دانست و افزود: دولت تلاش مي‌كند ‌بحث اشتغال كه به عنوان يك معضل براي جوانان ‌است را حل و فصل كند تا جوانان بتوانند شغل دلخواه خود را با تأمين مالي داشته باشد.

وي با تأكيد بر اينكه حدود 2 ميليون و 400 نفر متقاضي شغل در كشور وجود دارد، گفت: طبق برآوردي كه انجام شده است، تا پايان سال 92 هر سال يك ميليون و 200 نفر به تعداد متقاضيان شغل اضافه خواهد شد و ما تلاش مي‌كنيم كه نرخ بيكاري را در كشور طبيعي كنيم.

رئيس جمهور اضافه كرد: اگر تا سال 92 نرخ بيكاري دو تا سه درصد شود، يك نرخ طبيعي است؛ مشروط بر اينكه سالانه بين 2.2 تا 2ميليون و 400 شغل در كشور ايجاد شود.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه در صندوق توسعه ملي كار بزرگ و ماندگاري انجام مي‌شود، افزود: البته در صندوق توسعه ملي محدوديت ايجاد شده و اين محدوديت بخش وسيعي از اقتصاد ما را از صندوق محروم مي‌كند كه البته اميدوارم نمايندگان اصلاح كنند تا مشكلات برطرف شود.

وي بر سرعت توليد مسكن در كشور تأكيد كرد و گفت: مسكن مهر با همكاري خوبي كه مجلس انجام داد، بازار مسكن را براي اولين بار بعد از 50 سال كه با افزايش قيمت مواجه بود كنترل كرد و قيمت مسكن مقداري كاهش يافت.

رئيس جمهور مسكن مهر را كار مشترك مجلس و دولت دانست و ابراز اميدواري كرد ‌در طول برنامه پنجم دغدغه مسكن به عنوان يك آرزوي دست نيافتني براي جوانان مطرح نباشد.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه دولت سه هزار ميليارد تومان به بهسازي روستاها اختصاص داده است، افزود: طي سه سال آينده تمام روستاهاي بالاي 20 خانوار بهسازي خواهند شد و بنياد مسكن همه ساكنان اين روستاها را بهسازي خواهد كرد.

وي از افزايش سهم اعتبارات عمراني در كشور به عنوان يك خبر خوشحال كننده براي نمايندگان مجلس ياد كرد و گفت: بودجه عمراني 47هزار و 500 ميليارد تومان افزايش پيدا كرده است.

رئيس جمهور بر كنترل تورم در كشور تأكيد كرد و گفت: كنترل تورم در سه سال اخير روند نزولي داشته است؛ به‌طوري‌كه سوداگري در بخش مسكن، طلا و سكه و مايحتاج عمومي كنترل شده ‌و منابع به سمت سرمايه‌گذاري حركت كرده است.

رئيس جمهور با بيان اينكه تراز منفي عملياتي بودجه حدود 50 درصد كاهش پيدا كرده است، خطاب به نمايندگان گفت: لايحه بودجه 90 بر پايه متن برنامه و در جهت‌گيري به سمت چشم‌انداز است؛ قانون روان، شفاف، منسجم و ساده است.

احمدي‌نژاد درباره ويژگي‌هاي لايحه بودجه 90 گفت: استفاده از عبارات تكراري و نامعلوم در لايحه حذف شده است.

وي با بيان اينكه طي 4 - 5 سال اخير قوانين مهم توسط مجلس و دولت به تصويب رسيده است، سياست‌هاي اصل 44، مديريت سوخت و حمل و نقل عمومي، طرح قانون جامع مسكن، مديريت خدمات كشوري و هدفمندسازي يارانه‌ها را از جمله اين قوانين برشمرد و گفت: دولت با پشتيباني مجلس به دنبال ساخت كشور است.

رئيس جمهور افزود: دولت به دنبال اين است كه پيشرفت‌هاي مبتني بر عدالت بدون توجه به حاشيه‌ها و برخي شعارهاي بي‌پشتوانه در كشور اجرايي شود.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه دولت انتظار ندارد لايحه جديدي در مجلس نوشته شود، گفت: ما به نمايندگي از نمايندگان مجلس و به نمايندگي از كل كشور لايحه بودجه را تهيه كرده‌ايم و سعي كرديم جهت‌گيري‌ها در لايحه درست رعايت شود.

وي افزود:‌ كار رسيدگي به لايحه بودجه آسان شده است چرا‌كه بودجه با برنامه و سياست‌ها تطبيق دارد و زمان كمتري از نمايندگان را خواهد گرفت.

رئيس جمهور در عين حال گفت: بودجه انعطاف دارد و مثلا اگر راه‌آهن يك منطقه ظرفيت جذب منابع را داشته باشد، دولت كمك خواهد كرد.

احمدي‌نژاد در بخش پاياني سخنان خود مقدار بودجه عمومي دولت سال 90 را 176هزار و 993 ميليارد تومان دانست و گفت كه از اين مقدار 15هزار ميليارد به درآمدها اختصاص يافته و 25 هزار و 400 ميليارد تومان نيز دارايي‌هاي مالي است...../تحلیل:عصرایران

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها