عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ناگفته‌های فوتبال ایران از زبان واعظ آشتیانی:

ناگفته‌های فوتبال ایران از زبان واعظ آشتیانی:
سه شنبه 3 اسفند 1389  05:15 ب.ظ

 

ناگفته‌های فوتبال ایران از زبان واعظ آشتیانی: فوتبال ایران، هزاردستان است/ به رئیس فدراسیون فوتبال بگوئید «آقای بی‌اختیار»/ ورزش در «دولت نهم» پوست انداخت/ انحصار ورزش به ورزشی‌ها «جهل هدایت شده» است.

 

 

 

گفتگو با چهره‌ای ورزشی که سابقا مدیریت در حوزه‌های صنعت و اجتماع را تجربه کرده و از دور دستی بر آتش سیاست داشته است، می‌تواند جذاب و خواندنی باشد. مدیرعامل سابق تیم پرطرفدار آبی‌های پایتخت که این روز‌ها به قول خودش صنعت را بر ورزش ترجیح داده است، هفته گذشته میهمان "خبرگزاری نسیم" بود. مطالعه‌ای مختصر پیرامون اظهارنظرات و مواضع "امیررضا واعظ آشتیانی" و آنچه که دیگران درباره وی گفته‌اند، ما را به این نتیجه رساند که با شخصیتی پیچیده، منضبط، غیرقابل انعطاف و البته کمی عبوس طرف هستیم، اما دیدار و گفتگوی دو ساعته با مدیرعامل سابق استقلال، تا حدودی پیش فرض‌های ما را درباره وی تغییر داد. این گفتگو را بخوانید:

*همه راه‌ها به ورزش ختم می‌شود

از آنجا که امیررضا واعظ آشتیانی سابقه مدیریت کلان در عرصه های مختلف را تجربه کرده است، ابتدا درباره رویکرد وی به ورزش سئوال کردیم. مدیرعامل سابق استقلال صراحتا تاکید کرد که ورزش بستری است برای احیاء و ارتقای همه وجوه زندگی اجتماعی بشر از سیاست گرفته تا اقتصاد و بهداشت و فرهنگ.

واعظ آشتیانی سخنش را از نوع نگاه کشورهای توسعه یافته به ورزش که باعث شکوفایی ورزش و همه شئون زندگی اجتماعی غرب شده است، آغاز می کند. وی معتقد است سهم ورزش و البته رویکرد صحیح مدیران ورزشی و غیرورزشی به آن، سهم بسزایی در شکوفایی اقتصادی و صنعتی جهان غرب داشته است.

آشتیانی اما رویکرد مدیران وطنی به ورزش را کاملا با آنچه که در غرب اتفاق افتاده است متفاوت می داند: از گذشته تاکنون ورزش به عنوان یک موضوع مهم در کشور مطرح نبوده است. شاید در حرف و سخن حمایت‌های ظاهری و گاهی حمایت‌های مالی از آن شده باشد، ولی ما این واقعیت را نپذیرفته‌ایم که ورزش در دنیا به عنوان یک ابزار بزرگ در دست سیاستمداران است. همچنین ورزش برای حفظ سلامتی جامعه، ایجاد اشتغال، پایین آوردن هزینه‌های درمان، انتقال فرهنگ و از همه مهمتر برای زورآزمایی میان کشورهای دنیا به ابزاری مهم در دست سیاستمداران تبدیل شده است.

*شاهدی به نام "ووووزلا"

واعظ آشتیانی مثال خوبی برای میزان تاثیرگذاری و قدرت نفوذ ورزش بر مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در سراسر جهان در مشت دارد؛ "ووووزلا"
او می‌گوید: در اینجا می توان به خوبی به این سوال پاسخ داد که چرا کشورهای دنیا به دنبال کسب مدال در المپیک و جام جهانی و برگزاری این مسابقات هستند؟ پاسخ این سوال با مثالی از جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی به خوبی آشکار می‌شود. "ووووزلا" در این مسابقات به عنوان نمادی از آفریقا به مردم جهان معرفی شد که خارج از مسأله فرهنگی آن، تولید بیش از 2 میلیون ووووزلا در چین و سود حاصل از آن از تبعات اقتصادی آن است. البته سودی که از تبلیغات لوازم ورزشی و اطراف زمین و نیز پخش تلویزیونی مسابقات نصیب FIFA شد را نمی‌توان نادیده گرفت.
همچنین برگزاری مسابقات آسیایی چین، شهر گوانگجو را به جهانیان معرفی کرد و شاهد بودیم که در انتخاب بهترین شهر جهان در واشنگتن این شهر به عنوان برترین شهر جهان برگزیده شد در صورتی که شهرهایی در جهان هستند که به لحاظ حمل و نقل عمومی و سایر خدمات شهری در سطح بالاتری قرار دارند.

ورزش ایران "دانامحور" نیست
این سئوال برای همه مطرح است که چرا با وجود استعدادهای درخشان و ظرفیت های بالقوه در عرصه ورزش ایران، کشورمان انگونه که باید و شاید در کسب نتیجه توفیقی نداشته است؟
رئیس سابق فدراسیون دوچرخه‌سواری در پاسخ به این پرسش می گوید: در ایران کسانی بر صندلی‌های ریاست ورزش تکیه زده‌اند که کوچکترین شناختی از اهمیت ورزش در عرصه بین‌المللی ندارند و فضای نوآوری، توسعه و تحول را از ورزش گرفته‌اند از این رو ما با مشکلات متعددی رو به رو هستیم. به عنوان نمونه، در ورزش هزینه می‌کنیم تا مدال بگیریم و فراموش کرده‌ایم که بهره‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نیز جزئی از ورزش است. متاسفانه مسئولین ما از یاد برده‌اند که ورزش از سیاست گسترده‌تر است و می‌توان جامعه شناسی، اخلاق، اقتصاد و فرهنگ را در ورزش یافت.
واعظ آشتیانی که خود بعنوان مدیری غیرورزشی شناخته می شود، معتقد است: جدا از این مسائل در ایران ممکن است فردی با برنامه‌های کامل و صحیح پا به عرصه ورزش بگذارد ولی با هجمه‌ای از تملق و چاپلوسی رو به رو می‌شود و کم‌کم از عرصه ورزش کنار گذاشته می‌شود. شرایط فعلی ورزش ایران به گونه‌ای است که دچار روزمرگی شده است و "دانایی محوری" در آن دیده نمی‌شود.

*ورزش در "دولت نهم" پوست انداخت!
مدیرعامل سابق باشگاه استقلال "تغییر در استراتژی کلان کشور" را یک راهکار مفید برای بهبود شرایط حاکم بر ورزش کشور می داند. او خاطرنشان می کند: انسان‌های توانمند باید در راس فدراسیون‌ها حضور یابند؛ کسانی که نه تنها برنامه مناسب بلکه توانایی اجرای آن را نیز داشته باشد و در کنار چنین افرادی باید کارشناسانی حاضر باشند تا بر اجرای صحیح برنامه نظارت داشته و مشکلات را برطرف کنند. در چنین شرایطی توسعه پایدار خواهیم داشت.
مدیرعامل اسبق استقلال، برنامه ریزی و درایت مدیران ورزشی در دولت نهم را قابل قبول ارزیابی می کند و صراحتا نتایج حاصل شده در مسابقات آسیایی گوانگجو را نتیجه مدیریت و برنامه ریزی دولت نهم می داند.
وی معتقد است: تلاش‌ها و حرکت دولت نهم در جهت ارتقاء زیر ساخت‌ها و پیشرفت ورزشکاران را نمی‌توان نادیده گرفت، چراکه موفقیت کاروان ورزشی کشورمان در مسابقات گوانگجو حاصل کاشته‌های دولت نهم بود که در دولت دهم برداشت کردیم و می‌توان گفت ورزش ایران در دولت نهم شکل خود را باز یافت و در دولت دهم پوست‌اندازی کرد.

*قهرمان پروری "گلخانه‌ای"، آینده ورزش را تهدید می‌کند
واعظ آشتیانی با وجود اینکه گفته است قصد بازگشت به دنیای ورزش را ندارد، اما از نوع سخنانش پیداست که دغدغه آینده ورزش را دارد و بارها از نگرانی های خود درباره آنچه که برای ورزش ایران تهدید محسوب می شود، صحبت کرد.
او در اینباره می گوید: آنچه که به شدت آینده ورزش کشور را تهدید می‌کند قهرمان پروری به صورت گلخانه‌ای است. چرا که افت ورزشکار و بالا رفتن سن او در آینده مدنظر قرار گرفته نمی‌شود و زمانی به خودمان می‌آییم که ورزشکار جایگزین نداریم و مسئول بعدی که روی کار می‌آید باید پاسخگوی ناکامی ورزشکاران باشد. عدم مدیرت و ایجاد توازن بین دخل و خرج فدراسیون‌ها از دیگر مشکلات ورزش در ایران است. در چنین شرایطی مدیران از وضعیت کمبود بودجه ابراز نارضایتی می‌کنند، علت این امر هم این است که هزینه‌های جانبی از هزینه‌های اصلی پیشی می‌گیرد.

* خانه از پای بست ویران است - خواجه در فکر نقش ایوان است!
استفاده از ورزش به عنوان ابزاری در جهت رشد و توسعه فرهنگ و اقتصاد به قدری از نظر واعظ آشتیانی اهمیت دارد که به قول وی در صورت بی توجهی به آن، به عوامل باز دارنده ورزش تبدیل می‌شود.
او پس از ابراز نارضایتی از اینکه هیچگاه به آسیب‌شناسی در این زمینه نپرداختیم، گفت: هرکس پا در عرصه مدیریت ورزش کشور گذاشته است این دیوار کاه گلی را با گچ و سیمان درست کرده ولی هیچ کس کار مهندسی و کارشناسی انجام نداده است. از افرادی هم که با جهل و یا هدایت شده ترمز ورزش بوده‌اند نمی‌توان گذشت زیرا کسانی هستند که ادعای تحصیل در زمینه ورزش دارند ولی با مصاحبه‌های خود هم به ورزش و هم به شخصیت خود خدشه وارد می‌کنند و با صحبت‌های غیراصولی، غیرقانونی و غیرعلمی به ورزش صدمات جبران ناپذیری وارد می‌کنند.

* انحصار ورزش به ورزشی ها "جهل هدایت" شده است
این روزها زیاد شنیده ایم که می گویند "اهالی ورزش از سپردن ورزش به غیرورزشی ها رنجیده اند" اما واعظ آشتیانی از اینگونه تفکر ها به عنوان "آفت ورزش" نام می برد و معتقد است: سپردن محض ورزش به اهالی آن بسیار خطرناک است، حرفی که 40 سال پیش قابل قبول بود و این یک "جهل هدایت" شده در ورزش است که امروزه یک آفت محسوب می‌شود زیرا امروز در دنیا می‌گویند از وجود ورزشی‌ها نیز در ورزش استفاده کنید. ورزش را باید به اهالی ورزش سپرد ولی در کنار آن نباید اقتصاددان‌ها و کارشناسان فرهنگی و اقتصادی را از یاد برد. مشکل بازدارنده دیگر در ورزش کشور عدم تربیت مدیر لایق و توانمند است. شاید هم چنین مدیرانی داشته باشیم ولی در میان مدیران نالایق ذوب می‌شوند و هیچ اثری از آنها نمی‌ماند.

* "تفکر سیستمی" در فوتبال ایران معنایی ندارد
از رویکرد و مدیریت کلان در ورزش به مدیریت در فوتبال ایران رسیدیم؛ جائی که چه بسا میهمان ویژه ما حرف های شنیدنی. ناگفته بسیاری داشته باشد. اما مهمان ما ترجیح داد ابتدا درباره "سیستم" صحبت کند، چیزی که به قول او برخی از مدیران باشگاه ها به عنوان یک "شیئ" به دنبال آن می گردند!
او صحبت خود را حول محور فوتبال را این چنین آغاز کرد: اولین نکته در فوتبال توجه به سیستم پذیری نیروها و عوامل موجود است و باید دید تفکرات سیستمی در فوتبال ایران تا چه حد قابل اجرا است. زمانی که از ریز و درشت فوتبال در ایران تفکر سیستمی ندارند چطور می توانیم از مربی‌ای استفاده کنیم که با سیستم بزرگ شده است؟ سیستم یعنی انضباط و نظم؛ انضباط و نظم نیز عامل موفقیت در تمام عرصه های اجتماعی و ورزشی است.سیستم یعنی تقسیم وظایف، عدم دخالت در کار دیگران و اهتمام در انجام وظایف فردی و درست همان چیزی که کمتر در فوتبال ایران دیده می‌شود.

*فوتبال ایران "هزار دستان" است
مافیا در فوتبال!
از مدیرعامل سابق استقلال بدون ملاحظه درباره "وجود مافیا در فوتبال ایران" می پرسیم و او هم بدون ملاحظه پاسخ می‌دهد:
فوتبال ایران یک هزار دستان است و اگر رئیس سازمان و فدراسیون با هوش و آگاه نباشد در این مسأله حل خواهند شد زیرا کسانی در عرصه‌های مختلف فوتبال فعالیت می‌کنند که رد پایی از خود باقی نمی‌گذارند و تنها از تامل و تفکر در رفتارهای آنها می‌توان به ماهیت آنها پی برد، افراد این گروه همدیگر را تهدید می‌کنند ولی چون خودشان در گیر این مسأله هستند نامی را فاش نمی‌کنند. راه کار مبارزه با این سیستم تعویض مدیران و به کارگیری سرمربیان جدید است و رسانه‌ها باید با دوربین‌ها و چشمان تیز بین خود راه را بر فعالیت آنها ببندند.

* مثلث شوم
افزایش نجومی دستمزد بازیکنان موضوع روز فوتبال ایران است که حتی واکنشهایی را هم در عرصه های غیر ورزشی به دنبال داشته است. واعظط آشتیانی اما خیلی سربسته و ظریف به این ماجرا می پردازد: افزایش رقم‌هایی که در فوتبال رد و بدل می‌شود در دست 3 نفر است که در راس آنها مدیر عامل باشگاه و در دو گوشه این مثلث سرمربی و دلال قرار دارد و با وجود این مناسبات ناسالم در فوتبال قیمت یک بازیکن از 200 میلیون تومان به 500 میلیون می‌رسد. راس ورزش هم درگیر این مسائل می‌شود و کم کم به وسیله تملق، چاپلوسی و دروغگویی اطرافیان خود، به ابزاری تبدیل می‌شود که آدم‌های باکفایت را حذف کند و زمینه قدرت گرفتن این افراد را فراهم می‌کند.

* بیچاره اخلاق!
پرداختن به ارزش ها و اخلاقیات در همه مباحث اهمیت دارد به خصوص فوتبال که در این روزها طلایه دار ناهنجاری‌های اخلاقی است.
نظر واعظ در خصوص جایگاه اخلاق در فوتبال:
وقتی مربیان تیم‌ها در صحبت با بازیکنان از الفاظ رکیک استفاده می‌کنند و یا وقتی خود مدیرعامل برای بیرون آوردن بازیکن فاسد و خطاکار از بازداشتگاه اقدام می‌کند و صرفا به پیروزی و حضور بازیکن در ترکیب تیم می‌اندیشد، نباید انتظار فوتبال پاک در ایران را داشته باشیم. زمانی که در باشگاه استقلال مدیر عامل بودم به گونه‌ای با بازیکنان رفتار می‌کردم که در عین رفاقت حرمت‌ها حفظ شود و حتی زمانی که 3 بازیکن تیم در تمرینات از الفاظ زشت استفاده کردند آنها را تنبیه کردم که این کار در فوتبال ما بی‌سابقه بود، اخلاق از نظر من بر تکنیک و تاثیرگذاری بازیکن در تیم، برتری دارد. ما به جایی رسیده‌ایم که ارزش‌ها تبدیل به ضد ارزش شده است و ضد ارزش‌ها جای ارزش‌هایی را که انسان‌های بزرگ برای زنده نگه داشتن آنها از جان و مال خود گذشته اند را گرفته است.ما به جایی رسیده‌ایم که وقتی به پشت سر خود نگاه می کنیم نتوانستیم از ورزش و فوتبال به عنوان یک ابزار فرهنگی و اجتماعی استفاده کنیم و همین عامل همواره از رشد ورزش جلوگیری کرده است.

* ژاپن در سال 2050 قهرمان فوتبال جهان می شود!؟
واعظ برای پرداختن به اهمیت کارهای کارشناسی در فوتبال با مثال هایی از برنامه ریزی‌های کلان ژاپن و کره جنوبی بحث را آغاز کرد و گفت: در جام باشگاه‌های آسیا ژاپن 4 نماینده داشت که همگی حذف شدند و فدراسیون دستور داد تا دلیل این ناکامی بررسی شود، پس از انجام کار مطالعاتی، ژاپن برنامه ای 40 ساله ارائه داد که طبق آن باید در پایان سال 2050 قهرمان جهان شوند و در این برنامه نامی از روسای فدراسیون بعدی برده نشده است و تنها قهرمانی جهان مد نظر قرار گرفته که باید تحت هر شرایطی محقق شود. در راستای این برنامه ژاپن قهرمان آسیا شد که البته نباید این نکته را از یاد برد که تمام کسانی که برای فوتبال این کشور کار می‌کنند، قلبشان برای سربلندی کشورشان می‌تپد. در صورتی که در ایران اگر کسی از فوتبال دلخور شد، آرزو می‌کند تیم ملی ببازد. کره‌جنوبی، گاس هیدینگ را به تیم ملی خود آورد و یک قرارداد 4 ساله با او تنظیم کرد که اولین برنامه او مرتب کردن و انضباط در تیم‌های باشگاهی بود و در نهایت هم این تیم چهارم جهان شد. در این مدت مربیانی از کره در کنار گاس هیدینگ حضور داشتند و فرمول و سیستم عملی کردن تاکتیک‌ها را آموختند، نتیجه این برنامه‌ریزی‌ها این است که این تیم همواره یکی از تیم‌های حاضر در جام جهانی است و به راحتی از گروه خود صعود می‌کند.

* آقای بی‌اختیار!
واعظ آشتیانی بی‌کفایتی مسئولان فدراسیون را از عوامل ناکامی فوتبال ایران دانست و گفت: اساسنامه فدراسیون فوتبال کارامد نیست زیرا کفاشیان فارغ از مسائل مدیریتی شخصی، طبق اساسنامه بی‌اراده و بی‌اختیار است. زمانی که مدیر نمی‌تواند دبیر کل خود را انتخاب کند و برای معرفی رئیس کمیته فنی باید منتظر تصمیم هیأت رئیسه باشد به راحتی می‌توان دریافت که اساسنامه با حداقل شرایط موجود تنظیم شده و اختیارات رئیس فدراسیون محدود است.البته نباید از یاد برد که در راس فوتبال مدیریت و برنامه ریزی لازم است و فوتبالی بودن و نبودن در اولویت نیست.

* وزیر ورزش نمی‌شوم
صحبت از وزارت ورزش و اینکه برخی گمانه زنی های رسانه ای حاکی از اینست که نام واعظ آشتیانی نیز در فهرست کاندیداهای احراز مسئولیت وزارت ورزش درج شده است، مدیر عامل سابق استقلال را اینگونه به پاسخ وا داشت:
تاسیس وزارتخانه ورزش مشروط بر اینکه فدراسیون‌ها زیر نظر کمیته ملی المپیک به فعالیت خود ادامه دهند مخالف اصل 44 قانون اساسی نیست. فدراسیون‌ها NGOهای عمومی و غیر دولتی هستند که زیر نظر کمیته ملی المپیک که خود NGO غیر دولتی و عمومی است فعالیت می‌کنند. در تمام دنیا سازمان تربیت بدنی و وزارت ورزش را به رسمیت نمی‌شناسند زیرا وظایف این وزاتخانه مشخص است و باید به امور ورزش در داخل کشور و به منظور تعمیم و گسترش ورزش فعالیت کند. خودم نیز فعلا قصد قبول مناسب دولتی را ندارم و هیچ مسئولیت ورزشی را قبول نمی‌کنم ولی همواره دغدغه‌های ورزش را دارم و قلبم برای ورزش این کشور می تپد؛ البته اگر کسانی باشند که به مشاوره‌های من نیاز داشته باشند کوتاهی نخواهم کرد.

* سرخابی‌ها برای سومی می جنگند!
نمی توان با مدیر عامل سابق آبی ها صحبت کرد و سراغ استقلال و پرسپولیس نرفت. برای همین گپ دوستانه خود با واعظ را با سوالاتی در باره لیگ و جایگاه سرخابی ها در جدول به پیایان بردیم.
او گفت: امیدوارم استقلال و پرسپولیس در لیگ خوب نتیجه بگیرند ولی به نظر می‌رسد اگر ذوب آهن و سپاهان را جداکنیم، فولاد خوزستان، مس کرمان و تراکتورسازی تبریز به همراه سرخابی‌ها جدال سختی برای کسب سهمیه‌ آسیایی لیگ قهرمانان دارند.

یا حسین (ع)

salarezeynab

salarezeynab
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 6597
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها