عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

وزیر ارشاد در پیامی به جشنواره سراسری 'نماز و نیایش به روایت دوربین'

وزیر ارشاد در پیامی به جشنواره سراسری 'نماز و نیایش به روایت دوربین'
سه شنبه 3 اسفند 1389  05:59 ب.ظ

 

وزیر ارشاد در پیامی به جشنواره سراسری 'نماز و نیایش به روایت دوربین': سینما ساده‌ترین زبان برای ارتباط با جهانیان و بهترین وسیله برای شناساندن ایران اسلامی و مراتب اعتقادی این مردم خداجوی است.

 

 

 

به گزارش «نسیم» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متن کامل پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره سراسری نماز و نیایش به روایت دوربین به شرح زیر است:

چه خوش است از دو جانب سر راه عشق رفتن ندهی مجال تصمیم به کسی در این دو راهی
تو خلوص اعتبارت به ضریب ناب می زن که کریم می پذیرد به بهای کوه، کاهی

هنر علاوه بر اطلاق خاصش، یک تعبیر عام نیز دارد. انجام هر کاری و ایجاد هر پدیده‌ای را در زیباترین حالت به هنر تعبیر می‌کنند.

نماز را که مظهر علت خلقت است " وما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون " و نیایش را که نازش مخلوق به خالق است و جوهر آن بندگی "الدعا مخ العباده" با کدامین هنر عرضه می‌دارید؟!

هنر اظهار بندگی، زیباترین جلوه جوهر زندگی است.

آسمان بار امانت نتوانست کشید! اینکه فرمود "انی جاعل فی الارض خلیفه " و تعریض فرشتگان را بر انسان برنتافت که آنچه من می‌دانم، نمی‌دانید! همان است که (عین آتش شد ازین غیرت و بر آدم زد)! که عبادت با معرفت هنری است که جز در نزد آدمی نیست و نیایش را که به سفارش ستایش در کارگاه زیباپرستی روح به عبادت تبدیل می‌کنند و از آن بزرگ به هرشیوه تجلیل! هر کس به طریقی سخن از حمد تو گوید ! گاه ابوسعیدی است گاه خواجه عبداللهی !

نماز و نیایش، افتخار بندگی را به ظرافت و آراستگی چگونگی اظهارآن گره زدن. به بدن، به سخن، خضوع و خشوع را به ارائه آمدن و هنر عبود را در صحنه خلوص به نمایش گذاشتن است!

و حال، چه خوش بود که بر آید به یک کرشمه دو کار! هنر دوربین را که به یقین هنر آنی است که دوربین را هدایت می‌کند، به آن همه زیبائی وصل کردن، پیمان این جشنواره ارزشمند است.

اگر رسول گرامی اسلام (ص) فرمود: " لیس منا من لم یتغن بالقرآن " هر که قرآن را به آهنگ نخواند ، از ما نیست ؛ نه آنست که ، گر تو قرآن بدین نمط خوانی ببری رونق مسلمانی

که زیبائی کلام خدا را به زیبایی صورت آراستن است.

کولاژ صحنه نماز کی می تواند زیبائی عبادت را به نمایش بگذارد؟!

سخن کز دل بر آید لاجرم بر دل نشیند. آنگاه اینهمه هنر را یکجا جمع کردن انصافا هنر است!

و این جشنواره به دنبال آنست.

تشویق و ترغیب هنرمندان و ارتقاء سطح فرهنگ و بینش هنری در جهت اعتلای جایگاه والای نماز و نیایش، گسترش فرهنگ نماز و نماز خوانی، تقویت مبانی فرهنگ عمومی مبتنی بر باورها و ارزش های دینی از طریق بکارگیری ابزارهای هنری، ارائه آفرینش های جذاب در حیطه موضوعات دینی و پرداختن به امر معنوی نماز و نیایش به منزله یکی از جلوه های بی بدیل روحی انسان ، از جمله اهداف کلان این حرکت خجسته فرهنگی سینمایی است.

برای انجمن سینمای جوان در نیل به مقاصد مقدسش تا مرز جهانی شدن این جشنواره ، آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم انگیزه های معنوی فیلمسازان و فیلمنامه نویسان و عکاسان ، آنقدر متعالی گردد که نقش تشویقی این مراسم ، گوشه کوچکی از تعلق خاطر آنان را به این اصلی ترین علت خلقت و زیباترین گوهر بندگی ، پر نماید.

سینما ساده‌ترین زبان برای ارتباط با جهانیان است و بهترین وسیله برای شناساندن ایران اسلامی و مراتب اعتقادی این مردم خداجوی! ایران جوان و جوان ایرانی ماموریتی دارد که اگر " کما هو حقه" با عزم حصین و برزده آستین، کمر بندد به انجامش، همه عالم شود رامش، چنین بادا، انشاء الله برای تمامی دست اندرکاران این جشنواره آرزوی سعادت دارم.

توفیق ، رفیق طریق عزت و اعتبارتان باد!

یا حسین (ع)

salarezeynab

salarezeynab
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 6597
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها