پیشگیری از صدمات خانه تکانی

 
hamed1368104
hamed1368104
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 3294
محل سکونت : بوشهر

پیشگیری از صدمات خانه تکانی

پیشگیری از صدمات خانه تکانی

 از آنجا كه اغلب فعالیت‌ها در خانه تكانی عید از جمله فعالیت‌های فیزیكی سنگین محسوب می‌شوند، بدن باید از نظر جسمانی آماده باشد...

 

با نزدیك شدن نوروز چهره خانه‌ها تغییر یافته و اهالی خانه در تكاپوی «خانه تكانی» قرار می‌گیرند. از اوایل اسفند ماه فرش‌های شسته شده بر پشت‌بام‌ها، دیوارها و ایوان‌ها آویزان شده، پرده‌ها از پنجره‌ها به پایین آمده، نردبان‌ها برقرار شده و خلاصه دستی به سر و صورت خانه كشیده می‌شود و اهل خانه بویژه خانم خانه تلاش می‌كنند تا كارها را در حداقل زمان ممكن به پایان رسانند؛ غافل از آن كه این سنت زیبا گاه در اثر عدم رعایت نكات ایمنی كه اغلب خانم‌ها آنها را نادیده می‌گیرند، دردسرهای جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

دكتر فتانه اكبری، متخصص طب فیزیكی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این باره گفت: از آنجا كه اغلب فعالیت‌ها در خانه تكانی عید از جمله فعالیت‌های فیزیكی سنگین محسوب می‌شوند، بدن باید از نظر جسمانی برای اقدام به خانه تكانی آماده باشد. طی روزهای خانه تكانی لازم است بدن از نظر فیزیكی آماده نگاه داشته شده و هر صبح قبل از آغاز كارها بدن با نرمش گرم شود.


در انجام فعالیت‌های خانه تكانی بیش از حد به بدن فشار وارد نشود
وی توصیه كرد كه در انجام فعالیت‌های خانه تكانی نباید بیش از حد به بدن فشار وارد شود. لازم است در روزهای خانه تكانی در حد توان بدن فعالیت كرد. بلند كردن اجسام سنگین بیش از حد توان بدن آسیب رساندن به دست، كمر و گردن را به دنبال دارد؛ بنابراین در موارد این چنینی باید از دیگر افراد خانواده كمك گرفته شود.


فعالیت‌های خانه تكانی در روزهای مختلف تقسیم شود
دكتر اكبری با تاكید بر لزوم تقسیم كردن فعالیت‌های خانه تكانی طی روزهای مختلف ادامه داد: به منظور جلوگیری از آسیب فیزیكی در بدن لازم است در طول روز فشار زیادی به بدن وارد نشود. افراد هنگام خانه تكانی، احساس خستگی را جدی گرفته و به خود استراحت دهند؛ چرا كه این احساس خستگی زنگ خطری است برای سلامتی بدن.


فشار به اندام‌ها علیرغم احساس درد، آسیب دیدگی بیشتر اندام‌ها را به دنبال دارد
وی خطاب به بیماران مبتلا به مشكلات اسكلتی یا عضلانی گفت: این افراد در طی خانه تكانی به درد در قسمت‌های مختلف بدن خود بویژه اندام‌های آسیب دیده توجه جدی داشته باشند؛ چرا كه فشار به اندام‌ها علیرغم احساس درد، آسیب دیدگی بیشتر اندام‌ها را به دنبال دارد. این افراد بهتر است قبل از آغاز فعالیت‌های خانه تكانی به منظور راهنمایی بیشتر و استفاده از ابزار فیزیكی به متخصص مربوطه مراجعه كنند.


تغذیه نامناسب و خستگی، آسیب پذیری عضلات را افزایش می‌دهد
این متخصص طب فیزیكی تاكید كرد: لازم است طی روزهای خانه تكانی به تغذیه نیز توجه جدی شود؛ چرا كه تغذیه نامناسب آسیب پذیری عضلات را افزایش می‌دهد. همچنین از آنجا كه خستگی عضلات را آسیب پذیر می‌كند، استراحت روزانه و شبانه كافی هنگام فعالیت‌های خانه تكانی لازم است.


خانه تكانی با سرعت متوسط انجام شود
دكتر اكبری در مورد سرعت انجام كار در فعالیت‌های خانه تكانی گفت: فعالیت‌های خانه تكانی باید با سرعت متوسط انجام شود. سرعت زیاد در كاركردن آسیب‌پذیری اندام‌ها را افزایش داده و شانس آسیب بیشتر می‌شود. همچنین افراد هنگام كار با نردبان توجه داشته باشند كه سطح زیر نردبان لغزنده نباشد

سه شنبه 3 اسفند 1389  06:11 ب.ظ
تشکرات از این پست
hojat20
دسترسی سریع به انجمن ها