عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آشنایی با یونان

آشنایی با یونان
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:09 ب.ظ

یونان

یونان نام فارسی کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است که تمدنی طولانی دارد و آن را خاستگاه دموکراسی نامیده‌اند.

این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و از شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. سرزمین اصلی یونان در جنوب و شرق به وسیله دریای اژه احاطه شده و از غرب به دریای ایونی محدود است.

یونان در محل اتصال سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده است و وارث میراث یونان باستان، امپراتوری بیزانس و نزدیک چهار قرن سلطه ترکان عثمانی است.

این کشور به عنوان مهد تمدن مغرب زمین و زادبوم دموکراسی، فلسفه غرب، بازی‌های المپیک، علوم سیاسی، نمایشنامه‌نویسی شناخته می‌شود.

یونان دارای تاریخی ویژه و پرحادثه است و دارای میراث فرهنگی است که به طور قابل توجهی دارای نفوذ در آفریقای شمالی و منطقه خاورمیانه است و ساختاری بنیادی برای فرهنگ اروپا و آنچه امروز به عنوان غرب خوانده می‌شود به حساب می‌آید.

آتن پایتخت و تسالونیکا ، پاتراس و هراکلیون از شهرهای بزرگ آن به شمار می‌روند.

سواحل دریای اژه یونان به طور غیر منتظره‌ای شاهد بروز اولین تمدن پیشرفته در اروپا بود که امروز (تأثیرش) بخشی جدانشدنی از ساختار و فرهنگ و توسعه سیاسی در غرب است. در یونان باستان پسرها مهم‌تر از دختر‌ها در نظر گرفته می‌شده‌اند.

اقتصاد

این کشور بعد از جنگ جهانی دوم یونان در مسیر توسعه اقتصادی قرار گرفت.

توریسم نقش مهمی در اقتصاد یونان دارد. تولید ناخالص داخلی یونان 326.4 میلیارد دلار است که 76.3 درصد آن در بخش خدمات تولید می‌شود.

نیروی کار این کشور 4.49 میلیون نفر است که بیشتر آنها در بخش خدمات فعالند. نرخ بیکاری در آن 8.4 درصد است و نرخ تورم آن 2.6 درصد.

صادرات این کشور شامل اغذیه و اشربه، تولیدات کارخانه‌ای، مواد پتروشیمی، مواد شیمیایی و منسوجات است که به کشورهای آلمان، ایتالیا ، بلژیک ، انگلیس، قبرس ، ترکیه ، فرانسه ، آمریکا و اسپانیا است.

این کشور محصولات مورد نیازش را از کشورهای آلمان ، ایتالیا ، روسیه ، فرانسه ، هلند و کره جنوبی وارد می‌کند

مردم

10میلیون و 706 هزار و 290 نفر در یونان زندگی می‌کنند که 98 درصد از آنها مسیحی ارتودوکس هستند و 1.3 درصد از آنها مسلمان.

هفت درصد از جمعیت این کشور را خارجی‌ها تشکیل می‌دهند که برای کار یا زندگی به آن رفته‌اند.

میانگین سنی مردم آن 41.2 سال است. امید به زندگی در بدو تولد برای زنان 82.06 سال و برای مردان 76.85 سال است.

زبان رسمی این کشور یونانی است و 99 درصد از مردم به آن سخن می‌گویند. زبان‌های انگلیسی و فرانسه نیز به دلیل توریستی بودن این کشور کم و بیش صحبت می‌شود.

« سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد »
سقراط

Mehdi900

Mehdi900
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 6667
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها