عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

آشنایی با همدان

آشنایی با همدان
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:16 ب.ظ

استان همدان

استان همدان یکی از استان‌های ایران است. مرکز این استان شهر همدان است.
استان همدان به وسعت ۱۹۴۹۳ کیلومتر مربع از شمال به استان زنجان و استان قزوین، از جنوب به استان لرستان، از مشرق به استان مرکزی و از مغرب به استان‌های کرمانشاه و کردستان محدود می‌شود. و بین مدارهای (۳۳ درجه و ۵۹ دقیقه) تا (۳۵ درجه و ۴۸ دقیقه) عرض شمالی از خط استوا و (۴۷ درجه و ۳۴ دقیقه) تا (۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه) طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته‌است و بر پایه آخرین تقسیمات کشوری (سرشماری سال ۱۳۷۵و اصلاحات بعدی) شامل ۸ شهرستان، ۲۱ شهر، ۲۰ بخش، ۷۱ دهستان و ۱۱۲۰ روستاست.

 

موقعیت جغرافیایی استان همدان

استان همدان با وسعتی برابر 7/19493 کیلومتر مربع از شمال به استان زنجان و قزوین یا از جنوب به استان کردستان , از مشرق به استان مرکزی و از مغرب به استانهای کرمان و کردستان محدود می شود و بین مدارها ( 33 درجه و 59 دقیقــه ) تا ( 25 درجــه و 48 دقیقـه ) عرض شمالـی از خط استـوا و ( 47 درجـه و 34 دقیقـه ) تا ( 49 درجه و 36دقیقه ) طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است و براساس آخرین تقسیمات کشوری ( سال 1375 و اصلاحات بعدی ) شامل 8 شهرستان , 24 شهر , 22 بخش , 70 دهستان و 1122 آبادی دارای سکنه می باشد .شهرستانهای این استان عبارتند از :

 

همدان , ملایر , تویسرکان , نهاوند , اسدآباد , بهار , کبودرآهنگ و رزن  .استان همدان در سرزمینی بلند و کوهستانی واقع شده  که اختلاف بلندترین و پست ترین نقطه آن 2109 متر محاسبه شده است .
ارتفاع بلنـدترین نقطه استــان ( قله الوند ) از سطح دریا 3574 متر و ارتفـاع پست تریـن نقطـــه ( عمرآباد ) از سطح دریا 1555 متر می باشد .

قابلیتها و مزیتهای نسبی استان

- مرکزیت استان در منطقه غرب.
- همسایگی با دو استان صنعتی مرکزی ( شهرهای ساوه و اراک ) و قزوین و امکان سرریز شدن فعالیتهای صنعتی به استان .
- تولید محصولات کشاورزی استراتژیک نظیر گندم ، سیب زمینی ، یونجه و سیر.
- وجود پتانسیلهای معدنی متنوع نظیر سنگهای تزئینی ، سیلیس ، آهن ، سرب ، پامیس ، گرونا ، آندالوزیت پگماتیت ، دولومیت و فلدسپات و امکان توسعه صنایع فرآوری مواد معدنی.
- وجود مراکز آموزش عالی با تنوع رشته های تحصیلی دانشگاهی و غیر دانشگاهی .
- وجود پتانسیلهای کشاورزی و دامی و امکان ایجاد صنایع تبدیلی مرتبط .
- وجود امکانات ابتدایی بمنظور ایجاد و توسعه و تجهیز شهرکها و نواحی صنعتی .
- جایگاه توریستی استان در کشور و جاذبه های طبیعی و تاریخی ، فرهنگی موجود.
-  وجود نیروگاه 1000 مگاواتی تولید برق.
- وجود خطوط انتقال فراورده های نفتی از پالایشگاه  اراک به همدان به منظور پوشش استان و سایر غرب کشور .
- سابقه طولانی در امر تولید صنایع دستی خصوصاً سفال ، فرش و چرم
- طرحهای بزرگ در حال ساخت و اجرا نظیر ذوب آهن غرب ، فولاد ملایر ، فرآوری سیب زمینی ، پتروشیمی .
-  وجود زمینه لازم برای ایجاد منطقه اقتصادی چرم و مصنوعات چرمی و تاثیر آن در بعد ملی و منطقه ای .
-  وجود راه آهن – فرودگاه و آزاد راه.
تاریخچه شهر همدان
بنای شهرهمدان را به دیا آکو پادشاه ماد نسبت می دهند. شهر همدان به نامهای اکباتان – هگمتانه -آنادانا یا همدانا معروف است. شهرهمدان در زمان فرمانروایی بخت النصر ویران شد و بعدها داریوش بزرگ آن را مرمت کرد.

در زمان اشکانیان که تیسفون پایتخت کشور بود همدان پایتخت و اقامتگاه تابستانی شاهان اشکانی شد. بعد از اشکانیان ساسانیان نیز قصرهای تابستانی خود را در این شهر بنا کردند. خرابه های باروی قلعه اشکانی بر فراز تپه مصلی و مجسمه شیر سنگی یکی از دروازه های همدان از آثار این دوره است.

درسال 23 هجری براثر جنگ نهاوند همدان به تصرف اعراب درآمد. همدان در زمان دیلمیان (319 هجری قمری) لطمات فراوانی دید. در قرن ششم هجری سلجوقیان مرکز خود را از بغداد به این شهر منتقل کردند و مدت پنجاه سال این شهر پایتخت سلجوقیان بود. پس از حمله مغول این شهر به ویرانه ای مبدل شد. در زمان صفویه این شهر از نعمت آبادانی بهره مند شد. پس از انقراض صفویه این شهر به تصرف عثمانی در آمد که پس از شش سال توسط نادر شاه باز پس گرفته شد.

شهر همدان به علت قرار گرفتن در مسیر راه های اصلی منطقه غرب ایران درقرن های اخیر همواره از نظر بازرگانی مورد توجه بوده است . همچنین این شهر در مسیر جاده ابریشم قرارداشته است .

« سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد »
سقراط

Mehdi900

Mehdi900
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 6667
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها