عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آشنایی با اردبیل

آشنایی با اردبیل
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:18 ب.ظ

استان اردبیل

استان اردبیل در شمال غربی فلات ایران، با بیش از 18 هزار و 50 کیلومتر مربع، یک درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. این استان از شمال به رود ارس ، دشت مغان و بالها رود در جمهوری آذربایجان، از شرق به رشته کوههای طالش و بغرو در استان گیلان ، از جنوب به رشته کوه ها، دره ها و جلگه های به هم پیوسته استان زنجان و از غرب به استان آذربایجان شرقی محدود است .

وجود داغ ترین چشمه آبگرم و معدنی دنیا ، پرآب ترین چشمه آب معدنی جهان ، مرتفع ترین چشمه آبگرم موجود در گیتی ، درمان کننده ترین و موثرترین آنها ، با بلندترین قله آذربایجان و بزرگترین دریاچه طبیعی جهان و زیباترین جاده خاورمیانه ، دلنوازترین جنگلهای فندق و ارس ، باشکوه ترین آبشارهای ایران از جمله آبشار دوقلو و آبشار سه گانه ، مخوف ترین و پرجاذبه ترین دره ایران ،با دهها دریاچه و برکه طبیعی و ییلاقهای بی نظیر و مثال زدنی همه و همه در داخل دایره ای به شعاع تنها 65  کیلومتر در داخل استان اردبیل خبر از موقعیت بسیار ممتاز این خطه در کنار تاریخی بسیار کهن برای جذب گردشگر و توریست دارد.

آبهای معدنی

در ایران برطبق تعریف مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی وزارت صنایع آب معدنی به آبهائی گفته می شود که دارای املاح معدنی، عناصر جزئی یا دیگر ترکیبات باشد و مستقیماً از چشمه یا نقاط حفر شده از طبقات زیرزمینی بدست آمده و دارای خواص بهداشتی و درمانی باشد و سرانجام مورد تائید و بررسی متخصصان ذیصلاح قرار گرفته باشد.

چشمه های معدنی یا آبهای معدنی معمولاً به آبهایی گفته می شود که از تشکیلات زمین ساخت خارج و دارای اثرات بیولوژیک و خواص درمانی بوده و توسط مجامع علمی و پزشکی تأیید شده باشند. استان اردبیل بویژه منطقه توده آتشفشانی سبلان از نظر تعداد فراوانی چشمه های معدنی در سطح کشور بی نظیر و معروف می باشد. این آبها را از نظر موقعیت مکانی و محل استقرار در 7 گروه می توان معرفی کرد:

1- مجتمع آبهای معدنی سرعین

2- مجتمع آبهای معدنی سردابه

3- مجتمع آبهای معدنی نیر

4- مجتمع چشمه های معدنی ارجستان

5- مجتمع آبهای معدنی موئیل

جاذبه های سیاحتی، زیارتی و تاریخی:شهر سرعین

مجتمع آبدرمانی سبلان و بزرگترین آبدرمانی خاورمیانه، با امکانات استخرهای متعدد و بزرگ سرپوشیده حوضچه های آب گرم تحت فشار (جکوزی)، سونای خشک و بخار، دوشها و وان های انفرادی متعدد، رستوران، خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای آقایان و بانوان، پارکینگ اختصاصی و سایر امکانات مورد نیاز منطبق بر آخرین استانداردهای جهانی آبدرمانی های دنیا (داخل شهر)

مجتمع آبدرمانی بش باجیلار با استخر سرپوشیده بزرگ، سونای خشک و بخار، آبگرم تحت فشار (جکوزی) دوشهای انفرادی، خدمات پزشکی و درمانی، پارکینگ در داخل شهر

آبگرم معدنی گاومیش گلی (پر آب ترین و بزرگترین آب معدنی ایران) و آب گرمهای معدنی قره سو، ساری سو، اعصاب سوئی، پهنلو، قهوه سوئی، ژنرال، یئل سوئی، گوز سوئی در داخل شهر.

 

آبگرم بش باجیلار

چشمه آبگرم بش باجیلار در شهر سرعین واقع شده است. دبی 5 چشمه رویهم رفته 13 لیتر در ثانیه و بصورت دائمی، نشتی و جوشان در جریان است. دمای آب در داخل استخر در حدود 35 درجه و ظاهری کدر، کمی ترش مزه و کمی بودار است. از آنیونهای آن می توان بیکربنات، کلرور، سولفات و کاتیونهای آن کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم می باشد. هدایت الکتریکی آن برای 25 درجه حرارت 1200 و PH آن اسیدی است. ترکیب آب از نوع کلروبیکربنات سدیم و گرم است.

خاصیت درمانی:

برای درمان بیماریهای عمومی و تسکین دردهای عصبی و مفصلی استفاده می شود.

 

آبگرم قهوه خانه ممتاز 2:


این آبگرم نیز در داخل حیاط قهوه خانه ممتاز 2 واقع شده است. آبدهی این چشمه 4 لیتر در ثانیه و جریان آن بصورت دائمی و متغیر می باشد. دمای آب در مظهر 47 درجه سانتی گراد است. ظاهر آب کمی تیره و مزه آن کمی ترش است. هدایت الکتریکی آن برای 20 درجه حرارت 1350 است. PH آن در حدود 6 و آنیونهای مهم آن کلرور، بیکربنات، کربنات و کاتیونهای مهم آن منیزیم، سدیم و پتاسیم می باشد.

خاصیت درمانی:

برای درمان بیماریهای سیستم حرکتی (درد دست و پا) و بیماریهای عصبی استفاده می شود.

 

آبگرم ژنرال (جنرال)


آبگرم ژنرال در شمال شهر سرعین واقع شده است. ارتفاع چشمه از سطح دریا 2000 متر است. مانند سایر چشمه های این شهر، این چشمه نیز در کف دره قرار گرفته است. دبی آب 6 لیتر در ثانیه و دمای آن در حوض 43 درجه سانتی گراد و مزه آب کمی ترش و بیرنگ می باشد.

آنیونهای آن بیکربنات، کلرور، سولفات و کاتیونهای آن سدیم، کلسیم، پتاسیم، منیزیم می باشد. هدایت الکتریکی آن برای 20 درجه حرارت 1400 و PH آن از نوع اسیدی و 6/2 است. تیپ آب آن از نوع کلروبیکربنات سدیم است.

خاصیت درمانی:

به علت داشتن عناصر فوق بیشتر برای تسکین دردهای عضلانی و رفع روماتیسم استفاده می شود.

 

چشمه گوز سوئی (آب چشم)


این چشمه در کنار قهوه خانه ممتاز واقع شده است. دمای آب 21 درجه سانتی گراد و تقریباً اسیدی است. هدایت الکتریکی آن برای 20 درجه حرارت 900 است. مزه آب گس و بی بو است. آنیون آن بی کربنات و کاتیون آن کلسیم است. آب آن در ردیف آبهای بیکربنات کلسیک قرار دارد. آبدهی آن خیلی کم و در حدود 1 لیتر در ثانیه و از دو نقطه کف حوضچه با مقدار قابل توجهی گاز کربنیک و هوا با فشار خارج می شود.

خاصیت درمانی:

از آب آن برای درمان بیماریهای چشم استفاده می کنند.

آبگرم گاومیش گولی

این چشمه در شهر سرعین و در ارتفاع 1940 متری از سطح دریا، بر روی کف دره واقع شده است. آبدهی آن 140 لیتر در ثانیه و یکی از پرآبترین چشمه های این ناحیه است. آب آن به صورت دائمی و جوشان در جریان است. دهانه آن پراکنده و دمای آب در حوض 46 درجه سانتی گراد است.

آب این چشمه ترش مزه، بیرنگ و کمی بودار است (که بوی هیدروژن سولفوره به مشام می رسد) در اطراف مظهر چشمه و حوضچه ها کمی رسوبات زرد رنگ اکسید آهن دیده می شود. آنیونهای آن کربنات، بیکربنات، کلروره، سولفات و کاتیونهای آن کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم می باشد. هدایت الکتریکی برای 25 درجه حرارت 1300 و PH آن 58/6، باقیمانده مواد خشک شده از تبخیر آب آن 678 میلیگرم در لیتر بوده و آب آن در ردیف آبهای کلروره، بیکربنات سدیک و کلسیک گرم می باشد.

خاصیت درمانی:

آب آن بعلت داشتن ترکیب کلروبیکربناته سدیک و کلسیک برای درمان بیماریهای عمومی، بیماریهای سیتم حرکتی (دردهای مزمت روماتیسمی) و بیماریهای زنان، خنازیر و بیماریهای قلبی و نیز تقویت عمومی بدن استفاده می شود.

آبگرم پهنلو

این آبگرم در شمالی ترین نقطه شهر سرعین واقع شده است. ارتفاع چشمه از سطح دریا به 1950 متر می رسد. آبدهی چشمه در حدود 8/1 لیتر در ثانیه و به صورت دائمی و جوشان در جریان می باشد. دمای آن در حوض 37 درجه سانتی گراد و هدایت الکتریکی آن برای 25 درجه حرارت 1360 و حالت نیمه اسیدی را دارد. رنگ آن تقریباً مایل به سبز است. آنیونها و کاتیونهای مهم آن کلرور، سولفات، سدیم و پتاسیم می باشد. آب آن در ردیف آبهای کلروبیکربنات سدیم است.

خاصیت درمانی:

از آن در جهت درمان بیماریهای عمومی و تسکین اعصاب و دردهای مفصلی استفاده  می شود.

آبگرم قره سو (اعصاب سوئی)

این چشمه در شهر سرعین و در جنب آبگرم ساری سو واقع شده است. ارتفاع چشمه از سطح دریا 1950 متر و چشمه در کف دره قرار دارد. دبی آن در حدود 5 لیتر در ثانیه و دارای جریانی دائمی و متغیر با فصول و نیز بصورت جوشان در سطح زمین پدید آمده است.

دمای آب حوضچه در حدود 44 درجه سانتی گراد و رنگ آن بیرنگ و مزه ای شبیه گس دارد. از آنیونهای مهم آن سولفات، کلرور، بیکربنات و کاتیونهای قابل توجه آن سدیم، پتاسیم و منیزیم می باشد. PH آب در حدود 2/6 و هدایت الکتریکی آن برای 20 درجه حرارت 1300 است. نوع آب آن از نوع کلروبیکربناته سدیک است.

خاصیت درمانی:

یکی از آبهای مورد استفاده برای تسکین دردهای روماتیسمی و نیز آرامش دهنده اعصاب و روان می باشد.

آب معدنی ارجستان

روستای ارجستان در 21 کیلومتری غرب اردبیل واقع است. در مرکز روستا و نیز در حومه آن چند چشمه آب معدنی سرد و گاز دار وجود دارد. از این آب معدنی به دو صورت آبمعدنی بسته بندی شده در قالب بطریهای یک و نیم لیتری توسط کارخانه آب معدنی مس کو و همچنین بصرت چشمه ای دائمی که روی مظهر آب حوضچه ای سیمانی سرپوشیده ساخته شده که آب ان بعد از پرشدن حوضچه بوسیله لوله ای در قسمت شرقی به بیرون سرازیر شده و مورد استفاده اهالی و گردشگران قرار می گیرد. آب معدنی دارای آب سرد بی بو با مزه گس گازدار بوده، که بصورت نوشیدنی طبیعی و مفید از آن استفاده می کنند. دمای آب در حدود 10 الی 15 درجه سانتی گراد و آنیونهای آن کلرور، بیکربنات،…. و کاتیونهای مهم آن کلسیم، منیزیم و پتاسیم می باشد. دارای گاز کربنیک بوده و دارای منشاء آب معدنی نیمه عمیق می باشد.

مجتمع آبدرمانی سبلان سرعین

این مجتمع اولین و بی نظریرترین مجتمع آبدرمانی در ایران و خاورمیانه محسوب می شود. زیربنای آن 7200 متر مربع و در دو طبقه مجزا جهت پذیرائی و سرویس دهی برای آقایان و بانوان احداث شده است. اهم امکانات این مجتمع بشرح ذیل می باشد:

· سه استخر سرپوشیده (دو استخر عمومی برای بانوان و یک استخر عمومی برای آقایان)
· چهار واحد سونای خشک

· دو واحد سونای بخار

· حوضچه های آب سرد

· دوشهای آب سرد و گرم

· وانهای انفرادی به تعداد 112 واحد

· حوضچه های تحت فشار (جکوزی) به تعداد 19 واحد

· بخش فیزیوتراپی با امکانات مجهز

· بوفه – رستوران – نمازخانه و سالنهای انتظار

آبگرم ساری سو

این آبگرم در شهر سرعین واقع شده است. دبی آن در حدود 5 لیتر در ثانیه و جریان آب بصورت دائمی و متغیر در فصول مختلف است. دمای آب در حوضچه اول 47 دره سانتی گراد و بودار و رنگ آن کمی مایل به سبز پسته ای است و مزه آب هم کمی ترش می باشد.

آنیونهای آن سولفات، کلرور، بیکربنات و کاتیونهای آن سدیم، پتاسیم و منیزیم می باشد. هدایت الکتریکی آن برای 25 درجه حرارت 1290 و PH 2/6 و تیپ آب از نوع کلروبیکربناته سدیک می باشد.

خاصیت درمانی:

برای دردهای روماتیسمی، مفصلی و بطور کلی برای تسکین دردهای عضلانی اثرات سودمندی دارد.

آبگرم حمام شفا

حمام شفا در شهر سرعین واقع شده است. آب این حمام از چشمه ای با آبدهی 5 لیتر در ثانیه تأمین می گردد. دمای آب در حدود 40 درجه سانتی گراد و ظاهر آن کمی کدر، ترش مزه و بیرنگ و بی بوست. آنیونها و کاتیونهای مهم آن بی کربنات، کلرور، سدیم، کلسیم و … می باشد. هدایت الکتریکی آن برای 25 درجه حرارت 1300 و PH آن 5/6 است. آب این چشمه در ردیف آبهای معدنی کلروبیکربنات سدیک قرار دارد.

خاصیت درمانی:

از آن برای درمان مفاصل، تسکین بیماریهای عصبی و امراض جلدی استفاده می شود.

« سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد »
سقراط

Mehdi900

Mehdi900
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 6667
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها