عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آشنایی با بوشهر

آشنایی با بوشهر
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:19 ب.ظ

موقعیت جغرافیایی

استان‌ بوشهر حدود 23167 کیلومتر مربع‌ مساحت‌ و ۶۰ کیلومتر ساحل‌ دارد و در شمال‌ خلیج‌ فارس‌در جنوب‌ ایران‌ واقع‌ شده‌ و اهمیت‌ سوق‌ الجیشی‌ و اقتصادی‌ قابل‌ توجهی‌ دارد. شهرستان‌های‌ بوشهر،تنگستان‌، دشتستان‌، دشتی‌، دیر، دیلم‌، کنگان‌ و گناوه‌ در این‌ استان‌ قرار دارند و مرکز سیاسی‌ – اداری‌ آن‌، شهر بوشهر است‌. استان‌ بوشهر در سال ‌ ۱۳۷۵حدود 727,373 نفر جمعیت‌ داشته‌ است‌. از این‌ تعداد 5/۵۳ درصددر نقاط‌ شهری‌ و 76/44 درصد در نقاط‌ روستایی‌ سکونت‌ داشتند و بقیه‌ غیر ساکن‌ بوده‌اند.

استان‌ بوشهر از نظر موقعیت‌ طبیعی‌ از دو قسمت‌ جلگه‌ای‌ و کوهستانی‌ تشکیل‌ شده‌ است‌. قسمت‌ جلگه‌ای‌ آن‌ در امتداد خلیج‌ فارس‌ کشیده‌ شده‌ است‌. اکثر شهرها و مراکز جمعیتی‌ استان‌ در محدوده‌ این‌ جلگه‌ها استقرار یافته‌اند. قسمت‌ کوهستانی‌ استان‌، از دو رشته‌ کوه‌ گچ‌ترش‌ و نوکند تشکیل‌ شده‌ که‌ در سراسر طول‌ استان‌ به ‌موازات‌ هم‌ امتداد یافته‌اند.

آب و هوا

آب‌ و هوای‌ استان‌ در نوار ساحلی‌ گرم‌ و مرطوب‌ و در قسمت‌های‌ داخلی‌، گرم‌ و خشک‌ صحرایی‌است‌. در این‌ استان‌ دو فصل‌ محسوس‌ وجود دارد؛ زمستان‌ نسبتاً خنک‌ شامل‌ ماه ‌های‌ آذر، دی‌، بهمن‌ و اسفند و تابستان‌ گرم‌ و خشک‌ که‌ سایر ماه ‌های‌ سال‌ را در بر می‌گیرد. فصول‌ پاییز و بهار این‌ استان‌ بسیار زودگذر است‌. متوسط‌ دمای‌ سالانه‌ استان ‌ ۲۴ درجه‌ سانتی‌ گراد گزارش‌ شده‌ است‌ که‌ بیشترین‌ مقدار آن‌ در تابستان‌ با ۵۰ درجه ‌و کمترین‌ مقدار آن‌ در زمستان‌ با ۶ درجه‌ سانتی‌گراد ثبت‌ شده‌ است‌. گرمای‌ متوسط‌ خنک‌ترین‌ ماه‌ این‌ استان‌، در دی‌ ماه‌ با ۱۵ درجه‌ سانتی‌گراد گزارش‌ شده‌ است‌. در این‌ استان‌ بین‌ دهم‌ اردیبهشت‌ تا دهم‌ مهرماه‌ (حدود ۱۴۰روز) میزان‌ گرما به‌ بیش‌ از ۴۰ درجه‌ سانتی‌گراد می‌رسد.

تاریخ و فرهنگ

استان‌ بوشهر به‌ علت‌ موقعیت‌ استراتژیکی‌ مناسب‌ برای‌ احداث‌ پایگاه‌ دریایی‌ و بندرگاه‌، مورد استفاده‌ پادشاهان‌ عیلام‌ قرار گرفته‌ بود. در زمان‌ هخامنشیان‌ سرزمین‌ بوشهر جزو ساتراپ‌ پارس‌ بود. خلیج ‌فارس‌ و به‌ تبع‌ آن‌ استان‌ بوشهر، به‌ دلیل‌ موقعیت‌ سوق‌ الجیشی‌ و اهمیت‌ اقتصادی‌ و بازرگانی‌، در طول‌ تاریخ‌همواره‌ از سوی‌ کشورها و دولت‌ها برای‌ تبادل‌ علم‌ و ثروت‌ و گسترش‌ قدرت‌ سیاسی‌ مورد توجه‌ قرار گرفته‌است‌. اولین‌ یورش‌ دولت‌های‌ اروپایی‌ به‌ سواحل‌ خلیج‌ فارس‌ در سال ‌۱۵۰۶ میلادی‌ با حمله‌ پرتغالیها‌ برای ‌مقابله‌ با تجار مصری‌ و ونیزی‌ صورت‌ گرفت‌. در سال ‌۱۰۳۱ هجری‌ قمری‌ شاه‌ عباس‌ صفوی‌ با انگلیسی‌ها متحد شد و دست‌ پرتغالی‌ها را از خلیج‌ فارس‌ کوتاه‌ کرد. از سال ‌ ۱۱۴۸ه.ق‌ نادر شاه‌ بوشهر را که‌ دهکده‌ای‌ بیش‌نبود، مورد توجه‌ قرار داد و بوشهر را به‌ یک‌ بندر با اسکله‌ کشتی‌سازی‌ تبدیل‌ کرد. در اواخر سلطنت‌ نادرشاه ‌افشار، ایران‌ ۲۳ تا ۲۵ فروند کشتی‌ در خلیج‌فارس‌ مستقر کرده‌ بود.

در دوره‌ حکومت‌ سلسله‌ زند نیز این‌ منطقه‌ محل‌ کشمکش‌ های‌ سیاسی‌ بود. سلسله‌ قاجاریه‌ که‌ پس‌ از زندیه ‌به‌ روی‌ کار آمد چندان‌ نفوذی‌ در خلیج‌ فارس‌ نداشت‌. به‌ همین‌ دلیل‌ رفته‌ رفته‌ نفوذ انگلیسی‌ها در خلیج‌ فارس‌ بیشتر شد و زمام‌ امور خلیج‌ فارس‌ و دریای‌ عمان‌ به‌ دست‌ آنها افتاد و ژنرال‌ کنسول‌ انگلیس‌ در بوشهر مدت‌ ۲۰سال‌ بر خلیج‌ فارس‌ حکمرانی‌ کرد. این‌ حکمرانی‌ تا سال‌های‌ بعد از ۱۹۱۳ میلادی‌ نیز ادامه‌ داشت‌ و درجنگ‌هایی‌ مابین‌ سپاه‌ ایران‌ و قشون‌ متجاوز انگلیسی‌ در زمان‌ ناصرالدین‌شاه‌ روی‌ داد. سپاه‌ ایران‌ در سال ‌ ۱۸۵۷مغلوب‌ شد و سلطه‌ انگلیسی‌ها بر خلیج‌ فارس‌ و استان‌های‌ ساحلی‌ کماکان‌ ادامه‌ یافت‌. این‌ شکست‌ در سال ‌۱۹۱۳ میلادی‌ نیز که‌ رهبری‌ جنبش‌ استقلال‌ طلبانه‌ را رئیس‌ علی‌ دلواری‌ و دلیران‌ تنگستان‌ بر عهده‌ داشتند،مجدداً تکرار شد.

شهرستان بوشهر:

بندر بوشهر در انتهای شمالی یک جزیره در حاشیه خلیج فارس قرار دارد.سرچشمه نام شهر ناشناخته است.نام ابوشهر که در منابع عصر قاجار آمده آنگونه که کوتاه شده بخت اردشیر به معنای اردشیرعرضه نموده اند.هرچند متحمل است ولی از سوی هیچکدام از مدارک موجود پذیرفته نمی شود.این شهر بندری یکی از مراکز مهم و قدیمی ترین تمدن فرهنگ ایران زمین به شمار میرود و روزگاری در پیوند با شهر مزامبریا شناخته می شود.با تکیه بر تحقیقات انجام شده در سال 1913م /1332 ه.ق از طرف هیات باستان شناسی فرانسوی در جنوب محله امامزاده بوشهر معبد بزرگ خدای ایلامی (ان شوشیناک) قرار داشته است.در آن زمان این نقطه را لیان می نامیدند.

بوشهر در زمان ایلامی ها یکی از مراکز مهم فرهنگی-تجاری بشمار میرفته و شهر تاریخی لیان پل ارتباطی ایلامیان با نواحی اقیانوس هند و جنوب شرقی آسیا بوده است.در دوران ماد و هخامنشی تمدن بوشهر به حیات خود ادامه داد. در دوران حکمرانی هخامنشیان پادشاهان این سلسله قدرتمند کاخ ها و بناهای باشکوهی در این منطقه از کشور بنا نمودند که از جمله می توان به کاخ هخامنشی بردک سیاه در 12 کیلومتری شمال برازجان،کاخ کوروش در جنوب غرب برازجان و کاخ تل مر و گور دختر در منطقه پشت پر اشاره کرد.در زمان سلوکیان و ساسانیان بوشهر همچنان مورد عنایت و توجه ویژه ای بوده و در این دو دوره تاریخی نیز (ریوارد شیر) و یا همان گونه که در کارنامه اردشیر بابکان آمده(بخت اردشیر)بعنوان یک بندر مهم تجاری و فرهنگی مورد توجه بوده است.ساسانیان در ریواردشیر که بعدها به عنوان ریشهر نام گرفت قلعه مستحکمی بنا کردند که دارای برج و باروهای بلندی بوده و از یک طرف مشرف به دریا و سه طرف آن دارای خندق های عظیمی بوده که هنگام حمله احتمالی دشمن و یا هرگونه خطری مالامال آب دریا می شده است.هم اکنون ویرانه های قلعه ریشهر در منطقه ریشهر کنونی در فاصله 10 کیلومتری جنوب بوشهر قرار دارد و نقب های آن نیز در منطقه تل پی تل قابل مشاهده است.

با سقوط سلسله ساسانی به دست اعراب مسلمان تمدن و فرهنگ ریشهر نیز رو به اضمحلال گذاشت.از احوال ریشهر از سقوط این شهر بدست مسلمین تا زمان نادرشاه افشار به سال 1734 م/1147 ه-ق اطلاعات اندکی در دست است.اقدامات نادر و سیاست دریایی او برای مبارزه با عثمانی ها و گسترش قلمرو دریایی خود در خلیج فارس سبب گردید تا این شهر بندری بار دیگر مورد توجه خاصی قرار گیردتا درآنجا را بعنوان پایگاه دریایی خود در خلیج فارس برگزیند و نامش را به بندر نادریه تغییر داد .نادر شاه با بکار گماردن یک تاجر انگلیسی به نام جان التون بوشهر را بصورت یک مرکز مهم کشتی سازی و پادگان نظامی در آورد.بنا به گزارش هلندی ها در زمان نادر ناوگانی با هشت تا ده هزار مرد در بوشهر مستقر بوده است.همچنین چند کارخانه کشتی سازی نیز در این شهر احداث گردید.

صنایع دستی

 

استان مرزی و ماهیتاً جاری بوشهر در طول تاریخ به واسطه عدم برخورداری از جایگاه مناسب در تولیدات کشاورزی و دامی ،از صنایع دستی قابل توجهی برخوردار  نبوده است.تنها برخی ازمحصولات صنایع دستی مانند گرگور به دلیل نیازمندی های آن و محصولات حصیری به واسطه وجود مواد اولیه و کاربری های آن از دیرباز در منطقه تولید می شده است که در حال حاضر نیز عده ای بدین فعالیت مشغولند.

طی چند سال اخیر صنعت فرش بافی خصوصا تولید گبه در مناطق روستایی و بعضا مناطق شهری استان بوشهر گسترش یافته است.حمایت های مستمر و موثر سازمانهای مسئول صنایع دستی استان در جهت آموزش و انجام خدمات پشتیبانی و اعطای تسهیلات بانکی از طریق تبصره های سالیانه بودجه و از طرفی فراهم آمدن زمینه های مناسب صادرات گبه و گلیم از جمله دلایل گسترش صنعت فرش در استان بوده است.مهم ترین صنعت دستی استان در حال حاضر فرش دست باف است که سهم عمده ای از اشتغال و تولیدات این صنعت را به خود اختصاص داده است.البته صنایع دستی دیگری از جمله سفال گری ،تولید محصولات حصیری،عبا بافی و خصوصا گرگور بافی در استان رواج داشته که در بین این ها گرگور بافی در نوار ساحلی از اهمیت بیشتری برخوردار بوده است.

آخرین اطلاعات رسمی منتشره مربوط به نتایج آمارگیری خانوارهای دارای فعالیت صنعتی ،درسال 1373 می باشد که عمده ترین صنعت رایج در بین خانوارهای دارای صنعت خانگی در این سال ،صنعت نساجی بوده است که بیش از 5/92 درصد از کل اشتغال خانگی را در کشور به خود اختصاص داده است.این نسبت در استان بوشهر در حدود 6/88 درصد بوده است .زیر بخش صنایع تولید قالی ،قالیچه و گبه از بیش ترین سهم اشتغال در صنعت نساجی برخوردار است.در سال 1378 تعداد 33 واحد صنایع دستی در سطح استان فعال بوده که تعداد شاغلین این واحدها 96 نفر بوده است.میزان تولیدات فرش در این سال 18253 مترمربع بوده که 5500 متر مربع آن صادر شده و نقش بسزایی در پیکره اقتصادی استان از جمله اشتغال ،کسب در آمدهای ارزی و… داشته است.این مقدار معادل 22 تن از کالاهای صنایع دستی استان به ارزش بالغ بر 408283 بوده است و قیمت هر کیلوگرم از کالاهای صادراتی صنایع دستی استان5/18 دلار بوده است.

با این که استان بوشهر در طی سالهای گذشته از جایگاهای مناسبی در صنایع دستی برخوردار نبوده است ولی چند ساله اخیر با حمایت های جدی ،صنعت فرش دست باف به ویژه گبه و گلیم توسعه شایان توجهی داشته است.در حال حاضر تنها مشکل صنایع دستی استان رکورد بازارهای صادرات فرش است و در صورتی که این مشکل برطرف شود تثبیت فراوان شغل در مناطق روستایی استان و افزایش سطح درآمدهای خانوارهای روستایی بدون هیچ گونه مشکلی امکان پذیر خواهد بود.

 

جاذبه های سیاحتی و زیارتی شهرستان بوشهر

معرفی جاذبه های شناخته شده و ناشناخته سیاحتی و تبلیغات موثری برای ارائه اطلاعات مناسب مربوط به تاریخ و تمدن دیرینه کشور ایران ، یکی از اقدامات موثر فرهنگی است که قطعا به توسعه ایرانگردی و جهانگردی و کسب در آمد بیشتر می انجامد . بسیاری از مردم جهان و حتی مردم کشور ایران ، از آثار تاریخی و فرهنگی ایران اسلامی یا اطلاعات جامعی ندارند و یا دانسته هایشان ناقص است . شاید عده ای تصور کنند که فقط بقایای تخت جمشید در شیراز و آثار وابنیه در اصفهان ، مجموعه آثار تاریخی و فرهنگی ایران را در بر می گیرد. حال آنکه در جای جای کشور اسلامی ما ، از جمله استان بوشهر آثار گوناگون باستانی ، تاریخی ، فرهنگی ، مذهبی و … وجود دارد .

« سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد »
سقراط

Mehdi900

Mehdi900
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 6667
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها