عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

آشنایی با تهران

آشنایی با تهران
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:22 ب.ظ

استان تهران

موقعیت جغرافیایی تهران

استان تهران در سرزمینی به وسعت 18.956 کیلومتر مربع و در شمال فلات مرکزی ایران واقع شده است. این استان یک مرز مشترکی با استان مازندران از شمال و استان قم از جنوب، استان سمنان از شرق و استان قزوین از غرب دارد. شهر بزرگ تهران تنها شهر مرکزی در استان نیست، اما پایتخت جمهوری اسلامی ایران است. بر طبق مدارک و شواهد گذشته، ساکنان شهرستانهای تهران دماوند، ری، ساوجبلاغ، شمیرانات، شهریار، ورامین، اسلامشهر و کرج است.

تراکم جمعیت در استان تهران در اکتبر سال 1995 جمعیتی بالغ بر 176-11 نفر را در حدود 15/84 درصد آنها ساکنان شهری و 85/15 درصد آنها روستایی میباشند.

یک نکته قابل توجه و بسیار مهم در این استان، قله دماوند با ارتفاع 678/5 متری آن است و در نزدیکی آن در ارتفاع کمی کوتاهتر در 796 متری استان دشتگون ورامین واقع شده است. درباره سطح دریاها و در موقعیت جنوب شرقی استان محدودهای از قله البرز در شمال است: سواد کوه و انحراف رشتههای فیرزکوه در شمالشرقی واقع شده است. لواسانات و قرهباغ، شمیرانات، حسنآباد و کوههای نمکآبرود در دامنه جنوبی قرار گرفتهاند. بیبیشهربانو و القدر در شمال شرقی واقع شدهاند و بخش اعظمی از قصر فیروزه در شرق این استان قرار گرفته است. نکته جالبی که در این تقسیمبندی جغرافیایی دیده میشود استان مازندران است که به دو قسمت تقسیم شده است: جلگه ساحلی و ناحیه کوهستانی. محدوده کوههای البرز مثل یک دیوار بزرگ نوار ساحلی را احاطه کردهاند، همچنین میان احاطه نواحی ساحلی دریای خزر نیز دیده میشود. به علت وزش باد ملایمی که از شمال و محدوده چهارطرفی از شمال و شرق دریای خزر میوزد با یک انباشتگی ماسههای شنی روبهرو هستیم که باعث ایجاد موانع طبیعی کمی بین دریا و سطح هموار شده است.

آب و هوای تهران

صحبت درباره آب و هوای استان تهران به این شکل است که در بیابان و خاکهای جنوبی گرم و خشک است. همچنین در دامنه کوهها سرد وتا حدی مرطوب میباشد. وسعت بیشتری از زمین در زمستانها سرد است. گرمترین ماههای سال در اواسط جولای وقتی بر رنج دمای هوا بین 28 درجه تا 30 درجه سانتیگراد است میباشد و سردترین ماهها درجه حرارت به 1 درجه سانتیگراد میرسد که در حدود ماههای دسامبر و جون است. شهر تهران یک زمستان نسبتاً معتدل و ملایم دارد و تابستانهای بسیار گرم تهران را احاطه کرده است. سواحل شمالی و شمیرانات، در تابستان آب و هوای مناسبی دارند. معدل سالانه بارندگی تقریباً در حدود 400 میلیمتر است که در فصل زمستان این معدل به اوج خودش میرسد.

تاریخچه و فرهنگ تهران

تهران فعلی به صورت یک شهر بزرگ و پرجمعیت در جهان شناخته شده است که به سوی یک تغییر فاحشی در طول زمان رفته است. تهرانی که در قدیم بیشتر از یک روستا نبود، اما حالا یک شهر بزرگ با تراکم جمعیتی در حدود هشت میلیون شهروند است. این خصیصه باعث شده است که تهران برای همیشه به عنوان پایتخت ایران شناخته شود و از این رو مرکز سیاست، فرهنگی- اقتصادی و هسته مرکزی تجارت در کشور است. در مدت 200 سال گذشته این شهر شاهد ترقی و پیشرفت محققان، نویسندگان، شاعران و هنرمندان مشهوری بوده است. چه آنهایی که در این شهر زندگی میکردهاند و چه آنهایی که اکنون زندگی میکنند همگی در حال کمک به توسعه فرهنگ و تمدن تهران هستند و باعث افزایش تراکم تهران میشوند.

آثار تاریخی استان تهران

تهران- کاخ گلستان

این مکان در سال 1268 بنا به دستور ناصرالدین شاه ساخته شد. این مکان شامل ورودیهای فراوان با چند غرفه گوناگون است. مثل آینهها، الماسها، عاج و دندان فیل، و غرفههای کریستالی که از نظر خوبی با غرفههای Salam که به تختطاووس مشهور هستند رقابت میکند و یا به The Peiebrts که ناصرالدین شاه به عنوان غرامت جنگی از هندیها در سال 1739 به خاطر غلبه بر آنها به دست آورده و قرارداده شده است.

این تخت به عنوان هفتمین میراث باقیمانده است که دو قسمت دارد. در پشت آن یک مجموعهای از اژدهاست. همچنین یک صندلی راحتی که با شکوه بسیار زیادی آراسته شده است.

تهران- منزل وسوقالدوله

 

ساختن این بنا در سال 1253 در سده سیزدهم به اتمام رسید و شامل چندین اتاق و تالارهای زیبا که با ظرافتهایکارهای گچی آراسته شده است وجود دارد

.
بناهای مذهبی استان تهران

تهران- زیارتگاه امام خمینی

مقبره امام خمینی، کسی که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود در جنوب استان تهران واقع شده است. در آنجا چهار مناره در اطراف مقبره به طول 91 متر قرار دارد. طول این منارهها به مناسبت سن امامخمینی اندازهگیری شده است. 72 گل لاله تزئین شده در اطراف گنبدها حاکی از 72 نفری است که در کنار حضرت خودشان امام حسین در کربلا نبرد کردهاند و شهید شدهاند. این حرب پنج درب ورودی دارد که نمادی از حکمت خداشناسی اسلامی مربوط به حضرت محمد (PBUH) و اعضای بیواسطه خانواده او هستند. در اطراف حرم تعداد زیادی تسهیلات سرویسدهی برای پاسخ به نیازهای مسافران و میهمانان تدارک دیده شده است

.
تهران- مقبره آقا (سرفرار آقا)

این ساختمان در سده سیزدهم بنا شد و منزل ابدی سید عبدالقاسم امامی (امام جمعه تهران) در دوره قاجار است.

جاذبههای طبیعی استان تهران


تهران- سد لار

این دریاچه در مسافتی در حدود 84 کیلومتری تهران واقع شده است و به علت نزدیکی به قله دماوند متحمل آبوهوای خنک و دلپذیری همراه با چشماندازی بسیار زیباست. در این دریاچه یک محدودهای را برای وزشهای آبی نظیر شنا و اسکی روی آب فراهم کردهاند.

شمیرانات- قله توچال

شیب جنوبی کوههای البرز، توچال نامیده میشود و به یک مکان اصلی مشهور برای کوهنوردان و ورزشکاران تهران تبدیل شده است.

مکانهای تفریحی محافظتشده دیگری در شرق و غرب نیز نظیر کلکچال، شروین، شیرپالا، توچال.
اسپیدکیمر و پلنگ چال بنا شده است. ارتفاع زیاد قله کلکچال با اندازه 3.350 متری باعث ارتعاش و انتشار زیاد صدا در آن میشود. همچنین راههایی به سوی جمشیدیه، گلابدره، باغ افشار و دره وازبار دارد.

فرهنگ و هنر استان تهران

تهران- موزه ملی ایران

این موزه ملی که تحت عنوان موزه باستانی ایران لقب گرفته است زمینی را در حدود 2.741 مترمربع احاطه کرده است و اولین موزه علمی ایران است که آثار باستانی هزاره ششم را تا شروع دوره اسلامی نشان میدهد. این بنا در سال 1937- 1935 ساخته شده است. این موزه شامل دو طبقه تحت عنوان تالارهای سخنرانی و نمایشگاه و کتابخانه و… است.

در طبقه اول موزه آثار تاریخی قدیمی و به جامانده از قبل نمایش داده شده است. طبقه دوم شامل آثار به جامانده از دوره اسلامی است. گفته شده بود که موزه جهت انجام تعمیرات اساسی تا 1987 بسته شده بود. در سالی مشابه تحت عنوان «موزه ملی ایران» این بنا را افتتاح کردند. بسیاری از وسایل با ارزش نمایش داده شده در آن مکان قرآنی مربوط به سده سیزدهم میباشد. مجموعهای از 61 سکه طلا مربوط به دوره سامانیان و سرزمین آلبویه، همچنین مجموعهای از سکههای نقره دوره سامانیان، آلبویه و غزنویان به نمایش گذاشته شده است

« سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد »
سقراط

Mehdi900

Mehdi900
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 6667
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها