عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

آشنایی با چهارمحال و بختیاری

آشنایی با چهارمحال و بختیاری
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:22 ب.ظ

استان چهارمحال و بختیاری

موقعیت جغرافیایی

این استان با 16533 کیلومتر مربع وسعت از جمله مناطق کوهستانی جنوب غربی ایران محسوب می شود و بین 31 درجه و 40 دقیقه تا 42 درجه و 4 دقیقه عرض شمالی و 49 درجه و 32 دقیقه تا 51 درجه و 21 دقیقه طول شرقی گرینویچ قرار دارد.

مرکز استان (شهرکرد) با 2150 متر ارتفاع در میان مراکز استانها، بلندترین است (به همین سبب به بام ایران اشتهار یافته است) و در فاصله 520 کیلومتری تهران قرار دارد.

 

ویژگی های طبیعی

شکل طبیعی استان بر مبنای ارتفاعات میانی رشته کوه زاگرس استوار گشته است.

انباشت برف در ارتفاعات استان سبب شده معروفترین رودخانه های دایمی جنوب غربی و مرکزی ایران یعنی کارون، زاینده رود و دزاز ارتفاعات این استان سرچشمه گیرند.

فرونشست های بوجود آمده همزمان با حرکات زمین ساختی زاگرس و آب حاصل از ذوب برف کوههای بلند، تالابهای متعددی را در استان تشکیل داده است که زیستگاه انواع پوشش گیاهی- جانوری می باشد.

جنگلهای بلوط، زالزالک و برخی دیگر از گیاهان پهن برگ و نیز آبشار ها، غارها، چشمه سارهای با دبی آب فراوان، مناطق حفاظت شده، گردشگاهها و گردابها از دیگر عوامل طبیعی و اکوتوریسم استان محسوب می گردند.

در مجموع استان در حال حاضر دارای بیش از 250 جاذبه شناخته شده طبعیی، تاریخی و مذهبی می باشد.

 

جنگلهای استان

جنگلهای استان از نظر جغرافیایی در ردیف جنگلهای غرب و جنوب غرب کشور محسوب می شوند.

مساحت جنگلهای استان در حدود 307 هزار هکتار است و به صورت نواری از کوههای بازفت (شهرستان کوهرنگ) شروع و به ارتفاعات فلارد (شهرستان لردگان) ختم می شوند.

پنج منطقه بازفت، اردل، لردگان، دوراهان و فلارد کانونهای عمده جنگلهای استان هستند.

98 درصد پوشش عمده جنگلی را در این مناطق، بلوط غرب تشکیل می دهد.

دیگر گونه های جنگلی عبارتند از:

زبان گنجشک، پسته وحشی، زالزالک، گردو، کیکم، بادام، انجیر کوهی، سماق و..

 

ارتفاعات استان

کوههای یلند زاگرس به صورت نواری در تمام استان از شمال غرب تا جنوب شرق امتداد دارند. بطوری که 76 درصد مساحت استان را کوهها و تپه ها تشکیل می دهد.

معروفترین ارتفاعات استان زردکوه می باشد و مرتفعترین قله آن کلونجی نام دارد.

ارتفاعات زردکوه به دلیل یخچالها و شکل خاص مورد توجه کوهنوردان کشور است که در فصول مختلف به قلل آن صعود می کنند.

در مسیر صعود به ارتفاعات هفت تنان و شاه شهیدان سه جان پناه برای کوهنوردان احداث گردیده است.

 

 

جاذبه های طبیعی

 

تالاب چغاخور

تالاب بین المللی و زیبای چغاخور با مساحتی حدود 2300 هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار (3830 متر ارتفاع) در نزدیکی شهر بلداجی واقع گردیده است. این تالاب در مسیر جاده شهرکرد- خوزستان قرار گرفته و از شهرکرد 65 کیلومتر فاصله دارد.

فضای وسیع و هوای لطیف و چشم اندازهای بدیع همراه با آواز و پرواز پرندگان مهاجر و بومی این تالاب را در ردیف یکی از کانونهای مهم جذب گردشگری در استان قرار داده است.

ویژگی منحصر به فرد تالاب، زیست نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (ماهی گورخری) در این مکان است. بهترین فصول بازدید از این تالاب بهار و تابستان است. تالابهای گندمان و سولقان دیگر تالابهای دائمی استان می باشند که در نزدیکی این تالاب واقعند.

 

چشمه دیمه:

چشمه دیمه، سرچشمه اصلی زاینده رود قبل از ایجاد تونلهای کوهرنگ، در ده کیلومتری چلگرد و در مجاورت روستای دیمه واقع گردیده است. آب این چشمه از گواراترین آبهای جهان است و خواص درمانی (جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ کلیه) نیز دارد.

در نزدیکی این چشمه کارخانه آب معدنی دیمه قرار دارد. که محصولات آن به خارج از کشور صادر می گردد و در بازار داخلی نیز وجود دارد. همچنین چندین کارخانه د یگر در دست احداث است.

مناظر زیبا و چشمگیر و فضاسازی های اطراف چشمه، این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاههای شهرستان کوهرنگ قرار داده است.

بهترین فصول بازدید از این جاذبه بهار و تابستان است.

 

چشمه کوهرنگ

این چشمه با دبی آب بسیار زیاد از دامنه های زردکوه سرچشمه می گیرد و پس از گذر از پیچ و خم های فراوان به دریاچه سد کوهرنگ می ریزد و از تونل اول کوهرنگ وارد زاینده رود می شود.

مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه زیبایی آنرا دوچندان کرده است.

دستیابی به این نقطه- که بیشتر در فصول بهار و تابستان جهت بازدید توصیه می شود- براحتی با هر نوع خودرو امکان پذیر می باشد.

این چشمه از چلگرد 30 کیلومتر فاصله دارد و در مسیر شماره 1 گردشگری جهت و مسیر آن مشخص شده است.

 

چشمه برم

چشمه  مصفای برم در مرکز شهر لردگان واقع گردیده و با شهرکرد 150 کیلومتر فاصله دارد.

این چشمه پر آب علاوه بر تامین آب کشاورزی، یکی از سرشاخه های کارون به حساب آمده و چشم انداز زیبایی را برای شهر لردگان بوجود آورده است. اطراف این چشمه بصورت پارکی جهت تفرج و گذراندن اوقات فراغت اهالی شهر لردگان و گردشگران فضاسازی شده است.

 

چشمه های مولا و سرداب

این دو چشمه با فاصله نسبتا” نزدیک به هم به ترتیب در مجاورت روستای آلیکوه و رستم آباد از توابع شهرستان اردل، از چشم اندازها و مناظر بسیار زیبایی برخوردارند و هر روز بویژه روزهای تعطیل پذیرای صدها گردشگر و مسافر از نقاط مختلف می باشند.

برای رفاه مسافران اقدامات زیرساختی از قبیل جاده دسترسی، ساخت سکوی نشیمن و سرویس بهداشتی در این دو مکان صورت گرفته است. فاصله این نقاط تا شهرکرد 120 کیلومتر می باشد.

 

دشت لاله های واژگون

این دشت در 12 کیلومتری چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی از توابع شهرستان کوهرنگ واقع شده است. وسعت زیاد (3400 هکتار) پوشش گیاهی بسیار زیبا و ارزشمند، لاله های واژگون (اشک مریم) در دو نوع قرمز و زرد و نیز نزدیکی به دیگر جاذبه های قطب سیاحتی کوهرنگ از این منطقه تفرجگاه بسیار مناسبی ساخته است. زمان رویش و شکفتن لاله های واژگون در این دشت از اواسط فروردین ماه شروع و تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد.

 

منطقه حفاظت شده تنگ صیاد

این منطقه 21600 هکتار مساحت دارد و پارک ملی تنگ صیاد را با وسعتی معادل 5400 هکتار در دل خود جای داده است. دستیابی به این منطقه از طریق محور مواصلاتی شهرکرد- اصفهان میسر است.

تنگ صیاد به واسطه دارا بودن تپه ماهور های متعدد زیستگاه مناسبی جهت گونه قوچ و میش می باشد.

کوهستانهای جنوبی منطقه  دارای صخره های صعب العبور می باشد که زیستگاه پلنگ، کل و بز با جمعیت قابل توجهی می باشند.

از دیگر جانوران منطقه می توان گرگ، روباه، شغال، کفتار و پرندگانی همچون کبک دری، کبک چیل، تیهور و عقاب را نام برد.

در این منطقه امکان شکار با کسب مجوز لازم از سازمان حفاظت محیط زیست وجود دارد.

نزدیکترین شهر به منطقه تنگ صیاد فرخشهر است.

 

منطقه حفاظت شده سبزکوه

این منطقه زیبا با وسعتی در حدود 62000 هکتار در سه شهرستان بروجن، لردگان و عمدتا” اردل گستردگی دارد و دارای اکوسیستم های ویژه و چشم اندازهای طبیعی، مرتعی، جنگلی و کوهستانی می باشد. آبشارهای پرآب و دیدنی مثل تنگ زندان و معدن زیبایی منطقه را دوچندان کرده است.

این منطقه دارای سه نوع آب و هوا می باشد و به تبع آن جانورانی چون پلنگ، خرس قهوه ای، سنجاب بلوطهای غرب ایران، کل، بز و کیک دری در این منطقه زندگی می کنند.

بهترین مسیر دسترسی، به منطقه مسیر گردشگری شماره 5 می باشد که در بخش مسیرهای گردشگری آمده است. مناسبترین فصل بازدید از این منطقه فصل بهار است.

 

آبشار آتشگاه

این آبشار درصد و نود کیلومتری شهرکرد و در 40 کیلومتری شهر لردگان در دره ای روح افزا به طول 2 کیلومتر قرار گرفته است.

مسیر این آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضای سرسبز و بی نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فراگرفته است.

شیب زیاد و پستی و بلندی های دره، آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد کرده است.

پیوند عناصر زیبای طبیعی مانند دره،سبز زار و اقلیم مناسب، فضای بسیار فرح بخشی را جهت تفرج در این مکان فراهم می آورد.

سراسر بهار و تابستان این آبشار جهت بازدید مناسب است.

 

آبشار دره عشق

آبشار دره عشق در منطقه مشایخ (شهرستان اردل) در مجاورت روستای دره عشق در فاصله 110 کیلومتری شهرکرد قرار دارد. این آبشار با سرعت زیاد از دل کوه بیرون می جهد و بیش از یکصد متر ارتفاع دارد. در کنار این آبشار رود کارون به آرامی جاری است و در ترکیب با انارستانها و شالیزارهای روستاهای دره عشق و دورک شاهپوری، فضای شگفت انگیزی را بوجودآورده است.

در اکثر فصول سال بویژه بهار بازدید از این آبشار مناسب است.

 

پارک جنگلی پروز

در منتهی الیه حدود جنبی استان در 50 کیلومتری لردگان، گردشگاه زیبای پروز با طبیعت بهشتی خود در امتداد دره ای سبز قرار گرفته است.

فضای دنج و خلوت، سایه سار درختان بلند و قد کشیده این پارک، چشمه های زلال متعدد بعلاوه شالیزارهای پراکنده و درختان جنگلی اطراف، تصویری زیبا از طبیعت خداوندی را جلو چشم هر بیننده ای به نمایش می گذارد. به طوریکه کمتر گردشگر و بازدید کننده ای است که با یکبار دیدن میل بازدید مجدد در دلش موج نزند و مسحور صحنه ها و مناظر زیبای این طبیعت دست نخورده نگردد. این پارک جنگلی فضای بسیار مناسبی برای استراحت و گردش خانواده ها و اردوهای دانش آموزی و دانشجویی است.

 

گردشگاه سیاسرد

چشمه سیاسرد در 5 کیلومتری شهر بروجن قرار گرفته است. هوای خنک و مطبوع و درختان زیبا و کهنسال اطراف این چشمه مکانی بسیار زیبا برای تفرج و استراحت ساکنین شهر بروجن و سایر گردشگران بوجود آورده است. به طوریکه همه روزه و بویژه در روزهای تعطیل این مکان شاهد گشت و گذار تعداد زیادی از مسافران و گردشگران می باشد.

فضاسازی های مناسب و سهل الوصول بودن میل به بازدید از این گردشگاه را دوچندان کرده است.

 

غار سراب

غار سراب در 56 کیلومتری جنوب غربی شهرکرد و حدود 7 کیلومتری شهر باباحیدر (شهرستان فارسان) در مسیر دره ای زیبا و معتدل، در مجاورت روستای امیدآباد قرار گرفته است.

از انتهای جاده آسفالته تا دهانه غار حدود 15 دقیقه پیاده روی لازم است.

این غار شگفت انگیز دو دهانه دارد و به دلیل وجود موانع طبیعی بیش از 600 متر از آن قابل دسترسی نیست از یکی از دهانه های غار، آبی خروشان و خنک بیرون می آید ارتفاع شقف غار در بعضی از نقاط به 15 متر می رسد در دالان طویل غار قندیلهای آهکی زیبا به وفور وجود دارد و فرآیند تشکیل این قندیلها ادامه دارد.

 

غار یخی چما

در فاصله 25 کیلومتری چلگرد در نزدیکی روستای شیخ علیخان یکی از نادرترین و اعجاب انگیزترین غارهای منطقه به نام غار یخی چما با قندیلهای فراوان یخی واقع شده است.

از زیریخهای این غار چشمه ای با آب سرد در جریان است که نهایتا” به سد کوهرنگ می ریزد.

قرار گرفتن در دره های عمیق و انباشت حجم برفهای چندین ساله در این مکان سبب شده قندیلهای یخ و توده های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

 

کمربند سبز حاشیه زاینده رود

تمامی مسیر حاشیه زاینده رود از سامان تا قراقوش (نزدیک سد زاینده رود) دارای مناظر زیبا و چشم نواز است که از ترکیب رودخانه، باغهای سرسبز دوطرف جاده و هوای پاک بوجود آمده است.

این مسیر بدلیل وجود مجموعه های تفریحی در محل پل زمانخان شرایط اقلیمی مساعد در حدود 9 ماه از سال و دسترسی نزدیک به مرکز استان و شهرهای استان اصفهان همیشه مورد توجه گردشگران بوده است.

در انتهای این مسیر سد و دریاچه زاینده رود وجوددارد که به نوبه خود زیباست. در این مسیر زاینده رود هنوز از مناطق صنعتی عبور نکرده و رنگ آبی و تمیز آب همراه با هوای مطبوع و باغات سرسبز اطراف آن بسیار دلپذیر است.

 

حاشیه رود کارون

سرشاخه های متعدد رود کارون در قلمروهای غربی و جنوب غربی استان شامل لردگان، خانمیرزا، فلارد، جنوب بازفت و جنوب شهرستان اردل جریان دارند و دارای چندین عنصر ارزشمند تفریحگاهی و گردشگری از جمله آب و هوای مناسب و دلپذیر در اکثر فصول سال، نزدیکی و دسترسی مناسب به خوزستان از طریق جاده های آسفالته و وجود جنگلهای نسبتا” متراکم بلوط در حواشی مسیرهای اصلی می باشند.

این رودخانه از دره های شگفت انگیزی عبور می کند و در ترکیب جریان رود، جنگلهای بلوط و کوه مناظر بدیعی را عرضه می کند.

از جمله بهترین این مناظر را در مسیر جاده شهرکرد- خوزستان در روستای دوپلان (110 کیلومتری شهرکرد) می توان مشاهده نمود.

 

آبشار تونل کوهرنگ

این آبشار از سرازیر شدن آب تونل اول کوهرنگ بوجود آمده است. این تونل جهت انتقال آب چشمه کوهرنگ و دیگر چشمه های اطراف به زاینده رود در سال 1332 در منطقه کوهرنگ، جاییکه اکنون شهر توریستی چلگرد- مرکز شهرستان کوهرنگ قرار دارد، ایجاد گردید. تلاش برای انتقال این آب به ازمنه بسیار دور برمی گردد. در زمان صفویان تلاش برای ایجاد شکاف در کوه کارکنان و انتقال آب، راه به جایی نبرد.

(این شکاف که در نزدیکی تونل است، خود یکی از دیدنی های تاریخی منطقه است)

آبشار این تونل و فضاهای بسیار زیبای اطراف آن مناظر بسیار زیبایی را برای هر ببننده ای ایجاد کرده است.

در تمام فصول سال – حتی زمستان- به سبب نزدیکی با پیست اسکی چلگرد این مکان مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد.

 

 

ویژگیهای سیاسی- اجتماعی

 

استان چهارمحال و بختیاری از سال 1352 به عنوان یک استان مستقل فعالیت خود را آغاز نمود.

اکنون این استان دارای شش شهرستان (شهرکرد- بروجن- فارسان- لردگان- اردل- کوهرنگ) و بیست و شش شهر، 17 بخش، سی و شش دهستان، پانصد و نه روستا و نهصد و بیست و نه نقطه جغرافیایی می باشد.

 

جمعیت و زبان

در سال 1379 برآورد جمعیت استان براساس میانگین نرخ رشد بین 75-65 برابر 821975 نفر می باشد که از این تعداد 414572 نفر در نقاط شهری و 407403 نفر در نقاط روستایی ساکن می باشد.

جمعیت عشایر برون کوچ استان 11630 خانوار است. مردم استان عمدتا” به زبان فارسی تکلم می کنند. در روستاها فارسی روستایی متداول است.

بعضی شهرها و مناطق استان از جمله سامان،بن و تعدادی روستاهای اطراف شهرکرد به زبان ترکی صحبت می کنند.

گویش بختیاری که از شاخه های مهم زبان پهلوی (پارسی میانه) و گنجینه ای از واژه های سره می باشد توسط بختیاری ها تکلم می شود و از پس گذر سالیان دراز همچنان دستنخورده باقی مانده است.

 

 

ویژگیهای تاریخی

قدیمی ترین آثار سکونت و استقرار بشر اولیه در استان متعلق به هزاره 7 قبل از میلاد به این سو در بررسی و گمانه زنی های دشتهای لردگان، خانمیرزا و فلارد در شهرستان لردگان و بلداجی (در شهرستان بروجن) و نیز در دشت شهرکرد کشف گردیده است. نام شهرکرد که در گذشته نه چندان دور (دهکرد) خوانده می شد از دور زندیه به این سو در منابع دیده می شود. عشایر بختیاری یکی از تیره های آریایی نژاد ایرانی الاصل می باشند که نیاکانشان برای یافتن چراگاه مناسب و سرزمین مطلوب کوچ بی برگشت خود را از نواحی شمال آسیا شروع کردند و در حاشیه شرقی خوزستان فعلی برای همیشه سکنی گزیدند.

از آغازسلسله صفوی تاریخ بختیاری روشن تر است. آنچه در بررسی های تاریخی و وضع اجتماعی و سیاسی قوم بختیاری بدست آمده حاکی از آن است که بختیاری ها یکی از بزرگترین قوم کوچنده ایران بوده اند که سالیان درازی با قدرت توانستند بر قسمتی از اراضی ایران حکومت کنند.

بارزترین نقش بختیاری ها در تحولات دوران مشروطیت و رهبری بخش مهمی از این جنبش عظیم ملی روی داد. در حال حاضر در استان بیش از 150 جاذبه شناخته شده تاریخی و مذهبی وجود دارد.

 

 

جاذبه های تاریخی و مذهبی

پل زمانخان

پل تاریخی زمانخان در مجاورت شهر سامان واقع شده است. تفکر اولیه ساخت پل در این مکان به دوره ساسانیان باز می گردد.

این پل به دستور زمانخان رئیس یکی از ایلات قشقایی که زمانی دامنه کوچ آنها تا آن منطقه می رسید بر روی رودخانه زاینده رود احداث گردید. ترکیب مناظر رود خروشان زاینده رود، پل زمانخان و طبیعت زیبای منطقه و نیز اقدامات انجام شده جهت رفاه گردشگران، این ناحیه را از مهمترین قطبهای گردشگری استان قرار داده است.

دهکده سیاحتی زاگرس که دارای واحدهای اقامتی زیبا و مشرف به زاینده رود و پل زمانخان است در مجاورت این پل بنا شده است.

 

قلعه دزک

این بنا در روستای دزک و در فاصله 35 کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد توسط لطفعلی خان امیر مفخم شاهد حوادث فراوانی بوده که مهمترین آنها ایفای نقش در جریان اعاده مشروطیت است.

از نظر معماری، این قلعه به تقلید از قصرهای اروپایی قرون گذشته با آرایشی ایرانی ساخته شده است. جالبترین قسمت این بنا، تالار سفره خانه و اتاق آیینه می باشد. در حال حاضر این کاخ قلعه 20/5076 مترمربع وسعت دارد و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. علامه فقید علی اکبر دهخدا مولف لغت نامه مشهور مدتی را در این قلعه به سر برده است.

 

قلعه سردار اسعد بختیاری

کاخ قلعه سردار اسعد بختیاری در فاصله 42 کیلومتری شهرکرد و در مرکز شهر جونقان واقع شده است و فاقد هر گونه کتیبه تاریخدار است.

این قلعه توسط علی قلی خان سردار اسعد بختیاری در زمانی که وی زمامداری ایل بختیاری را به عهده داشت ساخته شده است. و بر این اساس قدمت آن به بیش از یکصد سال می رسد مصالح به کار رفته در این بنای دو طبقه خشت با نمای آجر با ملات گچ و خاک است و هنرهای حجاری، چوب بری، گچ بری، آیینه کاری و نقاشی در آن به کار رفته است.

 

خانه آزاده چالش تر

این بنا به مناسبت سکونت حاج مهدی خان آزاده چالش تری در بین مردم محل به این نام معروف گردیده قدیمی ترین بنای مسکونی استان (1206 ه.ق) محسوب می شود که از نظر ویژگی های معماری سه نوع بافت متمایز متعلق به ادوار زندیه تا معاصر به همراه تزئینات گچبری، نقاشی های دیواری و هنرهای روی چوب را می توان در کالبد آن مشاهده نمود.

این بنا در قسمت غربی شهرکرد (چالش تر) قرار دارد و در سال 1357 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

خانه ستوده چالش تر

خانه ستوده فی الواقع جز آخرین بخشهای بر جای ما نده از مجموعه بناهای مرتبط با ارگ چالشتر و مربوط به اواخر دوره صفوی تا آخر دوره قاجاری بحساب می آید که قسمت اندرونی بخش حاکم نشین قلعه مذکور را تشکیل می داده است. شالوده اصلی این بخش در سال 1323 ه.ق به پایان رسیده که دارای ازاره های سنگی ارزشمند، تراش خورده و نقاشی های نفیس می باشد. این خانه در قسمت غربی شهرکرد و در نزدیکی خانه آزاده قرار دارد.

« سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد »
سقراط

Mehdi900

Mehdi900
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 6667
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها