عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

170 تن عسل در استان سمنان توليد شد

170 تن عسل در استان سمنان توليد شد
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:24 ب.ظ

امسال؛
170 تن عسل در استان سمنان توليد شد

خبرگزاري فارس: سرپرست معاونت بهبود توليدات دامي سازمان جهاد كشاورزي استان سمنان از توليد بيش از 170 تن عسل در استان سمنان خبر داد.‌

به گزارش خبرگزاري فارس از سمنان، مصطفي ‌شاه‌حسيني ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در سمنان بيان داشت: در سال جاري، از 29 هزار و 557 كندوي مدرن زنبورعسل در استان سمنان، عسل توليد شده است.
وي تصريح كرد: از اين كندوها به طور دقيق، 170 هزار و 357 كيلوگرم عسل برداشت شده است.
سرپرست معاونت بهبود توليدات دامي سازمان جهاد كشاورزي استان سمنان افزود: از اين ميزان، 14 هزار و 933 كيلوگرم از 2 هزار و 831 كندو در سمنان و 50 هزار و 147 كيلوگرم از 8 هزار و 43 كندو در مهديشهر و شهميرزاد توليد شده است.
شاه‌حسيني ادامه داد: همچنين 39 هزار و 131 كيلوگرم عسل از 8 هزار و 123 كندو در شاهرود، 60 هزار و 616 كيلوگرم از 8 هزار و 671 كندو در دامغان و 5 هزار و 530 كيلوگرم از يك هزار و 889 كندو در گرمسار برداشت شده است.
سرپرست معاونت بهبود توليدات دامي سازمان جهاد كشاورزي استان سمنان گفت: بهره‌برداران زنبورعسل در استان سمنان، 390 نفر بوده كه علاوه بر آنها 46 نفر نيز در زنبورستان‌ها مشغول به كار هستند.
سرپرست معاونت بهبود توليدات دامي سازمان جهاد كشاورزي استان سمنان پس از بيان وضع زنبورداري در استان گفت: شرايط فرايند رو به رشدي داشته است.
وي با اشاره به اثرات خشكسالي بر اين صنعت بيان داشت: اين عامل در سال گذشته سبب افت توليد شد اما در سال جاري روند توليد افزايش يافته است.
شاه حسيني افزود: از سال 68 تاكنون تعداد كندوهاي استان سمنان دو برابر شده و ميانگين توليد عسل در هر كندو در سال گذشته 7/6 كيلوگرم بوده است.
سرپرست معاونت بهبود توليدات دامي سازمان جهاد كشاورزي استان سمنان به مواردي مثل مصرف بهينه و جلوگيري از مصرف بي‌رويه دارو تحت نظر كارشناسان و فراهم شدن مقدمات صادرات عسل اشاره كرد.‌
وي گفت: زنبورداران بايد به مديريت استفاده از كندوهاي مدرن آگاهي داشته باشند و شرايطي فراهم شود تا از عسل فر‌آورده‌هاي زيادي به دست آيد.
سرپرست معاونت بهبود توليدات دامي سازمان جهاد كشاورزي استان سمنان اظهار داشت: در استان‌هاي كم‌باران ممكن است توليد كمتر باشد ولي كيفيت عسل آنها بسيار بالاست.
وي گفت: زنبور عسل به طور طبيعي در مقابل ويروس‌ها، ميكروب‌ها و انگل‌ها مقاوم است، اگر با داروهاي شيميايي اختلال در او ايجاد نشود.
شاه حسيني ادامه داد: با توجه به تشكيل اتحاديه زنبورداران در اين استان و همكاري اداره كل منابع طبيعي، براي زنبورداران پروانه بهره‌برداري از مراتع صادر مي‌شود.
سرپرست معاونت بهبود توليدات دامي سازمان جهاد كشاورزي استان سمنان اظهار داشت: براي اصلاح نژاد زنبور عسل در استان سمنان نيز اقداماتي انجام مي‌شود.
انتهاي پيام/ل20/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها