عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله: درهاى آسمان در اوّلین شب ماه رمضان گشوده مى‌شود و تا آخرین شب آن بسته نخواهد شد. بحارالانوار، ج93، ص344

نقد مباني علوم انساني اصلي‌ترين وظيفه فرهيختگان است

نقد مباني علوم انساني اصلي‌ترين وظيفه فرهيختگان است
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:30 ب.ظ

دبير علمي همايش ملي مباني فلسفي علوم انساني:
نقد مباني علوم انساني اصلي‌ترين وظيفه فرهيختگان است

خبرگزاري فارس: دبير علمي همايش ملي مباني فلسفي علوم انساني گفت: نقد مباني علوم انساني اصلي‌ترين وظيفه فرهيختگان بوده كه لازم است اين مباني به نقد و چالش كشيده شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از قم، حجت‌الاسلام علي مصباح پيش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري اظهار داشت: مقام معظم رهبري در آذر ماه سال گذشته لزوم بازنگري و تحول در علوم انساني را به دانشگاهيان ابلاغ كردند.
وي خاطرنشان كرد: اين مسئله بار ديگر زنده شد كه جايگاه علوم انساني در انقلاب و نظام داراي اهميت جايگاه مهم و تاثيرگذار بوده و ضرورت دارد كه به اهميت آن پي برده تا متناسب با آن سرمايه‌گذاري شود.
دبير علمي همايش ملي مباني فلسفي علوم انساني با بيان اينكه انقلاب اسلامي انقلابي فرهنگي بوده و در راستاي اجرايي شدن احكام اسلام تحقق پيدا كرد، گفت: در اين حوزه لازم است مباني اعتقادي اسلام تبيين شود و بر اساس آن سياست‌هاي كلي اداره جامعه و زندگي فردي افراد روشن شده و برنامه‌ريزي شود تا جامعه به سوي اهداف اسلامي پيش رود.
حجت‌الاسلام مصباح خاطرنشان كرد: براي دستيابي به اين مهم به مقدمات سخت‌افزاري و نرم‌افزاري نياز داريم و ابزارهايي مانند فناوري و تكنولوژي كه براي دستيابي به اهداف اسلامي نياز است در بخش سخت‌افزاري قرار مي‌گيرد.
وي تصريح كرد: مسائل نرم‌افزاري هدف و سمت و سوي آن را تعيين مي‌كنند و بديهي است كه استفاده از بخش‌هاي سخت‌افزاري براي دستيابي به اهداف مستلزم برنامه‌ريزي بخش نرم‌افزاري است كه در تمدن‌هاي كنوني علوم انساني اين مهم را بر عهده دارند.
دبير علمي همايش ملي مباني فلسفي علوم انساني با اشاره به اهميت علوم انساني اذعان كرد: در علوم انساني است كه جايگاه انسان و اهداف حركت فردي و اجتماعي تعيين مي‌شود و راه‌هاي دستيابي به اهداف مشخص مي‌شود.
حجت‌الاسلام مصباح خاطرنشان كرد: مقام معظم رهبري در فرمايشات خود اين تعبير را دارند كه علوم انساني حركت‌ها را هدايت كرده و اين موضوع تعيين مي‌شود كه جامعه به چه سمتي حركت كند.
وي تصريح كرد: علوم انساني مبتني بر نوع نگرش‌هايي بوده كه انسان‌ها به ارزش‌ها و جهان دارند و مباني آنها در انتخاب موضوعات و مباحث معرفت‌شناختي، روش‌شناختي و روش تحقيق از علوم انساني متاثر است.
دبير علمي همايش ملي مباني فلسفي علوم انساني به ويژگي‌هاي علوم انساني موجود اشاره كرد و افزود: تولد علوم انساني براي جايگزيني دين بود تا كاركردهايي كه دين در جامعه دارد، عهده‌دار شود.
حجت‌الاسلام مصباح تصريح كرد: بر پايه اين نگرش علوم انساني ايجاد شده و دستورالعمل‌هايي صادر مي‌كند و اهدافي كه براي حركت‌هاي اجتماعي تعيين مي‌كند، مبتني بر اين نگاه است.
وي خاطرنشان كرد: انقلاب و نظام جمهوري اسلامي براي تحقق اهداف دين در جامعه و دستيابي انسان به كمال معنوي بوده ولي اين مباني به آن خدشه وارد مي‌كند.
عضو هيئت علمي مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني (ره) تاكيد كرد: بايد مباني علوم انساني‌ بررسي شده و بر اساس آنها برنامه‌ريزي جديد صورت گيرد و نقد مباني علوم انساني از اصلي‌ترين وظيفه فرهيختگان است تا با نقد و چالش كشيدن اين مباني موضوعاتي بر اساس مباني جديد پايه‌گذاري كنند.
حجت‌الاسلام مصباح يزدي عنوان داشت: زماني كه مباني روشن شد ممكن است از دستاوردهاي علوم جديد به اندازه‌اي كه در چارچوب قرار دارد، استفاده شود.
وي با اشاره به همايش مباني فلسفي علوم انساني بيان داشت: اين همايش در اين راستا برگزار شده و مؤسسه امام خميني (ره) با تلاش آيت‌الله مصباح يزدي در زمينه علوم انساني توانسته گام‌هايي در راستاي اين هدف بردارد.
دبير علمي همايش ملي مباني فلسفي علوم انساني خاطرنشان كرد: همايش مباني فلسفي علوم انساني پنج‌شنبه پنجم اسفند ماه برگزار مي‌شود تا افرادي كه در اين زمينه فعاليت كردند و تحقيقات، نظريات و ابداعات و نوآوري‌هايي داشته‌اند به‌ تبادل نظر بپردازند تا در آينده با هم‌افزايي نيروها و افرادي كه دغدغه علوم انساني را دارند بتوان اين راه را با شتاب و قوت بيشتري ادامه داد.
انتهاي پيام/آ10/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها