عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

هفت مرحله برای خانه تکانی نوروز

هفت مرحله برای خانه تکانی نوروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:34 ب.ظ

خانه تكانی از رسوم بسیار قدیمی آماده شدن برای عید نوروز است و هرچند كه آپارتمانهی كوچك و بدون پستو و انباری و زیرزمین امروزی تقریبا در تمام مدت سال نسبتا تمیز هستند، اما تمیزترین خانه ها هم مدتی مانده به نوروز، برای شگونش هم كه شده از بالا تا پایین روفته و شسته و برق انداخته میشوند. نظافت لزوما معادل با كار سخت نیست، یك موسیقی خوب یا یك برنامه رادیویی خوب و مفید میتواند شما را با اشتیاق بیشتری به تحرك وادارد. اما این روزها كه كمتر كسی به صورت تمام وقت در خانه است و كار نظافت باید تدریجی انجام شود، هیچ چیز بهتر از یك روش خوب و برنامه ریزی شده به كمك ما نمی آید. روند داشتن خانه ای تمیز، بدون نگرانی و تشویش در طی 7 مرحله به انجام میرسد:
 1. از همین حالا شروع كنید خانه تكانی شب عید، از كارهاییست كه برخلاف اسمش نباید "شب عید" انجام شود، بلكه باید از مدتها قبل از رسیدن لحظات سال تحویل انجام شده باشد. علاوه بر كار نظافت، كارهای دیگری هم هست كه باید از حالا تا آخر تعطیلات نوروزی انجام شوند: تهیه هدیه، تهیه، نوشتن و ارسال كارت تبریك، شیرینی پزی/خرید خوراكیها و در كل "خرید شب عید" و پذیرایی از مهمانها. خوب حالا چطور برای خانه تكانی وقت بگذاریم؟ در حقیقت، داشتن خانه ای نظیف در طی تعطیلات ، به خصوص اگر از روش صحیحی استفاده كنید، ساده تر از چیزیست كه تصور میكنید. مرحله اول؟ خانه تكانی را قبل از دوران پر تنش آخر فصل انجام دهید. به این ترتیب كار را بدون عجله و فشار روحی انجام میدهید و به اندازه كافی برای پروژه های وقت گیری مانند تغییر دكوراسیون یا برق انداختن لوازم فلزی زمان خواهید داشت.
2. فهرستی تهیه كنید و آن را دو مرتبه چك كنید قبل از اینكه شروع كنید، فهرستی از تمام چیزهایی كه باید تمیز شوند تهیه كنید. كارها را بر اساس هر اتاق تقسیم كنید و زمانی برای هر كار در نظر بگیرید. به این ترتیب میتوانید بسته به زمان لازم برای هر كار، حتی از زمانهای اضافه بسیار كوتاه-مانند پخش آگهی در تلویزیون- نیز استفاده كنید و مثلا چند تكه لباس را در ماشین لباسشویی بریزید. هنگامی كه به تدریج هر مورد موجود در فهرست را علامت میزنید، حس بسیار خوبی به شما دست میدهد و احتمال اینكه كارتان را تمام و كمال انجام دهید بسیار بیشتر خواهد بود.
 3. كمی اینجا و كمی آنجا برای داشتن خانه ای تمیز و درخشان، نباید لزوما زمان متمادی زیادی در اختیار داشته باشید. در حقیقت، خواهید دید كه اختصاص دادن 30 دقیقه در روز به كار نظافت، نتایج بسیار رضایت بخشی خواهد داشت. برای مرتب كردن لوازم و خرده ریزها، یك زمان ثابت مانند قبل از خواب یا قبل از صبحانه را كنار بگذارید ، در این فاصله میتوانید به نظافت هم بپردازید، مثلا بعد از دوش صبحگاهی آینه حمام را تمیز كنید و یا كف وان را با كمی پودر یا مایع مخصوص برق بیاندازید.
 4. گاهی میانبر زدن اشكالی ندارد اگر تا اینجا هر توصیه ای را به جز مورد اول عملی كرده و یا به هر علت دیگر وقت كم آورده اید، نگران نشوید. بخشهای اساسی و بیرونی خانه مانند پرده ها، فرش و مبلمان- را تمیز كرده و نظافت داخل كمدها، كابینتها و قسمتهای "مخفی" را به مدتی بعد موكول كنید، اما فراموشش نكنید!
 5. همه كارها را به تنهایی انجام ندهید این عید، تنها عید شما نیست و تنها دوستان و خانواده شما به منزلتان نمی آیند، پس نباید تمام نظافت آنرا به تنهایی بر عهده بگیرید. در هر هفته زمان خاصی را برای نظافت اختصاص داده و كارها را با فرزندان و همسر خود تقسیم كنید. از بچه ها بخواهید كه تختهای خود را مرتب كرده، اسباب بازیها و لوازم دیگر خود را جمع كرده و پس از گردگیری قفسه ها، سرجای خود بگذارند. این كار نه تنها باری از دوش شما برمیدارد، بلكه عادات خوبی به فرزندان شما می آموزد.
 6. كارها را ساده كنید گاهی تمیز كردن دور و اطراف یك شیءاضافه راحت تر از دور انداختن آن به نظر میرسد، اما این روش در دراز مدت كارساز نخواهد بود. با كمی نظم و ترتیب، خرده ریزها را كاهش دهید. خود را از شر هر لباسی كه دیگر اندازه تان نیست یا بیش از دوسال است آنرا نپوشیده اید راحت كنید. هر قطعه پوشاك یا شیء ناقص مانند لنگه جوراب، لنگه گوشواره بدلی، ظروف شكسته ای كه دوباره چسبانده شده و...- را دور بیاندازید. تهیه لوازمی مانند جا كلیدی، جا كفشی و در كل وسایلی كه موجب مرتب شدن خرده ریزها میشوند را در دستور كار خود قرار دهید.
 7. خوش بگذرانید نظافت لزوما معادل با كار سخت نیست، یك موسیقی خوب یا یك برنامه رادیویی خوب و مفید میتواند شما را با اشتیاق بیشتری به تحرك وادارد. برای خود انگیزه هایی پیدا كنید و به خود قول دهید كه اگر كارهای روزانه را مطابق برنامه انجام دادید، به خود جایزه ای خواهید داد. این جایزه میتواند چیزی ساده اما دلپذیر مانند یك حمام طولانی، صرف چای و شیرینی با خانواده یا تماشای یك برنامه خوب تلویزیونی باشد

hamed1368104

hamed1368104
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 3294
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها