عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

آشنایی با کهگیلویه و بویر احمد

آشنایی با کهگیلویه و بویر احمد
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:37 ب.ظ

استان کهگیلویه و بویر احمد

موقعیت جغرافیایی

استان کهگیلویه و بویراحمد سرزمینی کوهستانی و تقرییا مرتفع می باشد که کوه های زاکرس با رشته های موازی، سراسر شمال و  شرق و کوههای سیاه و سفید، خومی خائیز و نیل جنوب شرقی آن را در برگرفته اند. بلندترین نقطه استان قله دنا با ارتفاع 4409 متر و پست ترین ناحیه آن لیشتر به ارتفاع 500 متر از سطح دریا می باشد. رودخانه های  مارون، بشار، زهره، خرسان و نازمکان از این استان عبور می کنند. و ارتفاعات آن، سرچشمه تعدادی از رودخانه ها است .  چهار پنجم مساحت منطقه از ارتفاعات  و تپه  ماهورها  تشکیل شده  است . در مناطق سردسیر , ارتفاعات بلندتر و تپه ماهورها  بیشتر و در مناطق گرمسیر ارتفاعات کوتاه تر و تپه ماهورها نیز کمتر است. دشت ها نیز حدود یک پنجم از مساحت استان را تشکیل می دهند و معمولا عمده  اراضی کشاورزی در دشت ها واقع گردیده است . با توجه به شرایط جغرافیایی استان، هرچه در امتداد اصلی کوه های زاگرس از شمال شرقی به جنوب غربی نزدیکتر شویم، از ارتفاع کوه ها و مقدار بارندگی و رطوبت هوا به طور محسوسی کم می گردد. این وضعیت طبیعی، مشخصات  اقلیمی دوگانه ای را پدید آورده و استان را به دو ناحیه سردسیری و گرمسیری تقسیم نموده است.

آب و هوا

در امتداد رشته‌ کوه‌های‌ اصلی‌ زاگرس‌ از شمال‌ شرقی‌ به‌ جنوب‌ غربی‌ در استان‌ کهگیلویه‌ و بویراحمد، از ارتفاع‌ کوه‌ها و مقدار بارندگی‌ و رطوبت‌ هوا به‌ طور محسوسی‌ کاسته‌ شده‌ و مشخصات‌ اقلیمی‌ دوگانه‌ای‌ را پدید می‌آورد. بدین‌ ترتیب‌ این‌ استان‌ به‌ دو منطقه‌ سردسیری‌ و گرمسیری‌ تقسیم‌ شده‌ است.‌

منطقه‌ گرمسیری‌ در قسمت‌ جنوب‌ و غرب‌ استان‌ واقع‌ شده‌ و آب‌ و هوایی‌ گرم‌ و خشک‌ دارد و بادهای‌ موسمی‌(فصلی‌) و محلی‌ متعددی‌ در این‌ ناحیه‌ می‌وزند. باران‌ این‌ منطقه‌ از آبان‌ ماه‌ آغاز شده‌ و تا اردیبهشت‌ به‌ تناوب‌ ادامه‌ می‌یابد. در این‌ مناطق‌ یخبندان‌ بندرت‌ اتفاق‌ می‌افتد.

منطقه‌ سردسیری‌ در شمال‌ و شرق‌ استان‌ قرار دارد. بارش‌ این‌ ناحیه‌ معمولاً از آبان‌ ماه‌ شروع‌ و تا اردیبهشت‌ ماه ‌به‌ تناوب‌ و معمولاً به‌ صورت‌ برف‌ ادامه‌ می‌یابد. این‌ قسمت‌ از استان‌ که‌ در واقع‌ جنوبی‌ترین‌ بخش‌ زاگرس‌ مرطوب‌ است‌ با جنگل‌های‌ وسیع‌ و زیبای‌ بلوط‌ پوشیده‌ شده‌ و سرچشمه‌ رودهای‌ بزرگی‌ است‌. در این‌ استان‌ بادهایی‌ با جهات‌ مختلف‌ می‌وزند که‌ مهّم‌ترین‌ آن‌ها عبارتند از:

بادهای‌ موسمی‌ که‌ به‌ نام‌ باد شمال‌ و باد جنوب‌ معروف‌ هستند. باد شمال‌ از طرف‌ شمال‌ غربی‌ از دریای‌ مدیترانه‌ و آب‌های‌ اطراف‌ آن‌ و گاهی‌ از اقیانوس‌ اطلس‌ به‌ داخل‌ منطقه‌ نفوذ می‌کند و موجب‌ بارندگی‌ می‌شود. باد جنوب‌ از سمت‌ جنوب‌ و جنوب‌ غربی‌ به‌ ویژه‌ در اواخر بهار و تابستان‌ به‌ داخل‌ منطقه‌ نفوذ می‌کند ومعمولاً با گرما همراه‌ است‌

بادهای‌ محلی‌ در نواحی‌ مختلف‌ نسبتاً محدود و کم‌ وسعت‌ استان‌ می‌وزند که‌ مهّم‌ترین‌ آن‌ها عبارتند از: باد آشوب‌، باد زیر روز، کوه‌ باد، باد حیران‌، باد چوغان‌، باد او و باد درخت ‌رو.

قله دنا

این قله با ارتفاع 4409 متر در 35 کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج  واقع شده است و شهرستان دنا و روستاهای جبهه شمالی آن را در بر گرفته که همواره میزبان شیفتگان طبیعت و کوهنوردانی است که قصد صعود به قله معروف دنا را دارند. از این کوه  رودهای بسیاری از آن سرچشمه می گیرد از جمله رودخانه های ریگان ، ماربر ، میریان ، کوه گل ، سریس ، تیزاب و دزکرد. میزان بارندگی این قله از 600 تا 1200 میلی متر می باشد و قله های مرتفع آن در طول سال غالبا از برف پوشیده شده است. بهترین م مطمئن ترین مسیر جهت صعود به این ارتفاع از طریق شهر سیسخت ، دره برش به سمت شمال و یا از طریق گردنه بیژن و چشمه سی چال است.

 

آبشار یاسوج

آب چشمه هایی که از دل کوه های زاگرس جوشیده و در دو کیلومتری شهر یاسوج آبشاری به ارتفاع 10 متر را به منظر تماشا گذاشته ، در کنار آن پارک جنگلی آبشار با امکانات اقامتی و دره های سرسبز اطراف زیبایش را دوچندان ساخته است.

 

پیست اسکی کاکان (دنا)

تنها پیست اسکی جنوب کشور در دامنه های رشته کوه زاگرس بوده که ارتفاع شروع آن  از سطح دریا 2850 متر است. طول این پیست 600 متر و عرض آن 1500 متر مجهز به دستگاه بالابر تله اسکی بشقابی و خوابگاه و رستوران می باشد. مدرسه اسکی همراه با هفت مربی و محل کرایه تجهیزات اسکی در کنار پیست واقع شده. این پیست در یکی از مناطق بکر کوهستانی یاسوج جنب منطقه « آب نهر» کاکان واقع شده است و بهترین مکان طبیعی ورزشهای زمستانی برای خانواده ها می باشد.

شهرک توریستی سی سخت

سی سخت با ارتفاع بیش ار 2200 متر از سطح دریا در اواخر پاییز تا اوایل بهار شاهد بارش برف سنگین زمستانی است. شهر سی سخت نقطه آغازین برای صعود مشتاقان ورزش زیبای کوهنوردی و اسکی که هرساله بسوی قله دنا با ارتفاع 4409 متر سیر خواهند نمود می باشد.

 

صنایع دستی و سوغات محلی

قالی ، قالیچه ، جاجیم ، گبه ، نمد ، خورجین ، گیمچه ، سفره محلی ، سیاه چادر ، حور ، زیربار ، توبره (جای قرآن)، گردو ، عسل ، روغن محلی ، کره و کشک ، سیب ، انگور

چشمه بلقیس

این باغ در دهانه کوه شمالی واقع شده و آب چشمه بلقیس در درون آن می ریزد. اب چشمه های دیگر در جویبارهای مشبکی با اصول معماری جالب توجهی تراس بندی شده و به استخر زیبایی سرازیر می شود.

 

 

دهدشت قدیم (بلاد شاپور)

بر اساس نوشته های باستانی این ناحیه در گذشته بلاد شاپور نام داشته که توسط شاپور اول ساسانی فرزند اردشیر اول بنا نهاده شده است. این شهر در اواخر دوران صفویه به دلیل عدم اطمینان به راه های بازرگانی آن صدماتی دید و در زمان هرج و مرج دوره زندیه غارت و ویران گردید. اثار این شهر باستانی معماری و مهندسی جالب توجهی دارد. آثار بسیاری از قبیل: آب انبار ، بازار ، امام زاده ها ، ارگ حکومتی ، و باروها که همان حصار پیرامون شهربودند ، توجه محققین و اهل فن را جلب می کنند. مصالح بسیار دقیق و محاسبه شده ای از گچ ساروج ، آهک و لاشه در آنها بکار برده شده و تنها در سقف گنبدی حمام آن آجر بکار رفته است.

 

امام زاده بی بی حکیمه (س)

بقعه امام زاده بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا در 60 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان گچساران واقع شده است. در نزدیکی اما زاده چشمه اب گرمی وجود دارد که زائرین از آن برای شفا استفاده می کنند. این زیارتگاه نه تنها برای مردم منطقه عزیز است بلکه در طول سال از سراسر ایران و بویژه از نقاط جنوب کشور و حتی کشور های حاشیه خلیج فارس عده زیادی در نوروز برای زیارت به مرقد مبارک آن حضرت مشرف می شوند و از خوان اعجاز و اکرام این سلاله مطهره رسول اکرم ارامش خاطر و صفای باطن می یابند.

« سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد »
سقراط

Mehdi900

Mehdi900
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 6667
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها