عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

شگفتی های کرمان

شگفتی های کرمان
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:40 ب.ظ

به باور «ژان اوين»، مستشرق فرانسوي، هركس تاريخ كرمان را به درستي بخواند، مانند آن است كه تاريخ همه جهان را خوانده باشد. هرچند كه متاسفانه سهم اين ديار از سختيها و مصائب روزگاران، به مراتب بيشتر از روزگار خوشیهاست…

كرمان با داشتن بخش عمده‌اي از دشت لوت، مهد شگفتيهاي كويري است. منطقه شهداد و كلوت جزء گرم ‌ترين نقاط كره زمين محسوب مي‌شود. گرما چنان است كه لاشه حيوانات تجزيه نمي شود. قدرت تبخير آب به گونه‌ اي است كه پيش از تجزيه شدن لاشه توسط باكتريها، خشك مي شود. این منطقه، را شعبه ای از کره ماه در روی زمین می دانند. در فاصله 25 كيلومتري شهداد و كمتر از نيم ساعت رانندگي منطقه‌ اي متضاد یعنی سيرچ از كوهستانهاي سرد ايران قرار دارد. اوايل فصل بهار اين كوهها پوشيده از برف است و براي عشاير، ييلاق خوبي به حساب می آید. زمستانها كه شهداد زيرپاي گردشگران زيادي قرار مي‌گيرد، سرماي سيرچ تا مغز استخوانشان را می سوزاند.

شهر افسانه ‌اي “كلوت‌”ها، در 130 کیلومتری نهبندان- منطقه اي شگفت انگيز در نزديكي شهداد- اما روايتگر تاريخ طبيعت كرمان است. در شهر افسانه ای كسي زندگي نمي كند، نمی توانسته زندگي كند. در اين منطقه هيچ موجود زنده اي مجوز حیات ندارد- حتي باكتريها. كلوت ساختاري از حركت باد در دل نرم خاك كوير دارد كه در طول ساليان سال شكل گرفته است؛ اگر نمي باران بر تن خشك كوير باريده باشد، خاكهاي تل شده بر گرد سنگي را بر هم استوار كرده و سازه اي را به وجود آورده است كه گويي بنايي خشتي از تمدن ما قبل تاريخ است. سفر بدون راهنما در “كلوت”ها خطرناك است، چرا كه هر آن امكان گم شدن در اين شهر خيالي با 110 كيلومتر طول و 50 كيلومتر عرض وجود دارد. با فاصله اي اندك از شهر بي حيات “كلوت”ها، زندگي در «شهداد» اما جريان دارد. كودكان به دبستان مي روند، مادران صبحهايشان را با فكر تهیه ناهار خانواده بيدار مي شوند و پدران برای لقمه ای نان بیرون می زنند.

مرتفع‌ترين هرمهاي ماسه‌اي دنيا، 40 مخروط آتشفشان کواترنر، پهنه‌هاي وسيع ماسه و ريگ با طيف رنگي قهوه‌اي روشن تا خاکستري و سياه نظير «گدار باروت»، پهنه ‌هاي شني مواج، تپه ‌هاي شني پوشيده از گياه، کوير پاشتري (سطح اين نوع زمينها اين طور به نظر مي‌رسد که پس از بارندگي زياد خيس شده و تعدادي شتر روي آن راه رفته‌اند) و هامادا (دشتهايي از ريگ) و رود شور شگفتيهاي بي‌نظير دشت لوت به شمار می روند. اسكي روي شن هرچند تاكنون در ايران عملي نشده ولي پتانسيلهاي زيادي براي سرمايه‌گذاري و جذب توريست دارد و استان كرمان مي‌تواند در اين خصوص رکوردهای چشمگیری را به نام خود ثبت کند. در كرمان 27 چشمه وجود دارد. اغلب اين چشمه‌ ها در نزديكي مناطق كويري هستند، نه خود كوير. وجود كوههاي آتشفشاني باعث شده چشمه‌ هاي آب گرم زيادي در اين استان به وجود آيد. چشمه آب‌گرم ابارق، مسكون و چشمه آب گرم سرزه نيز در نزديكي بم از گسلها بيرون آمده‌ اند…..

« سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد »
سقراط

Mehdi900

Mehdi900
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 6667
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها